Створення Зони вільної торгівлі з ЄС може підвищити ВВП України на 14%

Оновлені результати моделювання впливу ЗВТ на Україну за допомогою прикладної моделі загальної рівноваги

Використання всіх можливостей Зони вільної торгівлі (ЗВТ) з Євросоюзом забезпечить кумулятивний приріст реального ВВП України на 14,1% у довгостроковій перспективі. Такими є оновлені результати моделювання впливу ЗВТ на Україну за допомогою прикладної моделі загальної рівноваги. Дослідження здійснив Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за підтримки Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, ключовим чинником зростання ВВП є не скасування ввізних мит, а зниження нетарифних обмежень у торгівлі, якого можна досягти завдяки гармонізації українського законодавства з європейським. Вероніка Мовчан, директор із наукової роботи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, відзначила, що від спрощення процедур торгівлі виграє не лише ЄС, а й інші торгівельні партнери України, що також є важливим чинником зростання добробуту та ВВП.

Виграші від створення ЗВТ, за розрахунками, можуть повністю компенсувати втрати від одностороннього скасування режиму вільної торгівлі Росією. Наприклад, встановлення Росією ставок ввізних мит на рівні режиму найбільшого сприяння (рівня, який діє між країнами – членами Світової організації торгівлі) знизить потенційний виграш від створення ЗВТ з ЄС до 9,5% кумулятивного приросту реального ВВП.

Виграш від довгострокового застосування автономних торговельних преференцій ЄС є значно меншим, аніж виграш від успішної імплементації ЗВТ. За розрахунками Інституту, довгостроковий приріст реального ВВП становитиме лише 1,5% за умови одностороннього застосування Євросоюзом нульових ввізних мит для більшості товарів українського виробництва.

Дослідження показало, що секторами, які найбільше виграють від створення ЗВТ з Євросоюзом, є сільське господарство, харчова й легка промисловість. Водночас гармонізація технічних бар’єрів у торгівлі буде виграшною також і для окремих секторів машинобудування, зокрема виробництва електричного устаткування. За інших рівних умов ці сектори будуть приваблювати відносно більше капіталу й робочої сили, що створюватиме ризики для розвитку інших секторів економіки. Ці ризики можна подолати за умови модернізації виробництва, покращення технологій і підвищення продуктивності.

Хоча від створення ЗВТ виграють усі категорії домогосподарств, ці виграші розподілено нерівномірно. Зокрема, краще почуватимуться небідні домогосподарства. При цьому домогосподарства, в яких проживають понад три особи, виграють менше.

За словами Миколи Риженкова, молодшого наукового співробітника Інституту, реалізація економічної частини Угоди про асоціацію має супроводжуватися зваженою соціальною політикою, спрямованою на забезпечення інклюзивного економічного зростання.

Експерти наголошують, що модель не враховує інших внутрішніх і зовнішніх чинників, які впливатимуть на розвиток галузей, як-то валютно-курсова політика чи динаміка світових цін. Тому представлені результати є не прогнозом, а лише симуляцією напряму та величини змін в економіці за інших рівних умов.

Економічні наслідки Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: кількісна оцінка за допомогою прикладної моделі загальної рівноваги

Контакти:
Інститут економічних досліджень та політичних консультацій
(044) 278 63 42
institute@ier.kiev.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: