На нашому дискусійному майданчику 18 червня для обговорення цієї теми зібралися представники агробізнесу та екологічних організацій, дорадчих служб і наукових установ, органів місцевої влади й міжнародних програм підтримки українського сільського господарства. А також ми постаралися залучити експертів фінансового сектору, оскільки йдеться, перш за все, про запровадження в Україні фінансових механізмів підтримки сталого розвитку бізнесу.
CSRD, ESG, CSDDD – європейський порядок денний для України
CSRD, CSDDD, ESG – ці нові абревіатури сьогодні впевнено вмонтовуються в порядок денний українських аграрних компаній та консультаційних служб. Насправді нічого особливо нового немає – йдеться про впровадження принципів та підходів сталого розвитку, які в країнах Євросоюзу давно усвідомили й прийняли. Але в Україні, попри декларування важливості Цілей сталого розвитку ООН та численні наукові й просвітницькі заходи протягом понад двадцяти років, цього усвідомлення не було аж доки в ході євроінтеграційного процесу не з’явилася конкретна вимога – звітувати про вплив на довкілля, людей і управління бізнесом.
Європейський Союз є світовим лідером у розробці та впровадженні політики сталості: амбітні політичні цілі, комплексна архітектура законодавства, спрямованість на трансформацію економіки та суспільства, формування основи для національних законодавств країн-членів ЄС і країн-кандидатів. У ЄС діє низка законодавчих актів, які зобов’язують компанії надавати нефінансові звіти.
Український контекст: законодавство, практика, виклики
В Україні наразі немає законодавчих вимог щодо звітності про сталість. Але це лише питання часу, коли вони з’являться, адже Україна перебуває в процесі приведення свого законодавства у повну відповідність до актів права ЄС. Оскільки немає законодавчих вимог щодо звітності про сталий розвиток, вся звітність є добровільною. Багато різних компаній обирають впровадження такої звітності, використовуючи різні стандарти для задоволення власних потреб та ресурсів. Звітуванню українських компаній про сталий розвиток сприяють необхідність відповідати вимогам інвесторів, потреба ефективної співпраці з партнерами ЄС, умови кредитування фінансовими структурами.
Практичним кроком до сталого бізнесу та інтеграції з ЄС є Стратегія запровадження підприємствами звітності зі сталого розвитку, гармонізована з CSRD і ESRS, адаптована до EU Taxonomy та SFDR. Стратегія передбачає регулярний моніторинг звітності зі сталого розвитку на підприємствах, оцінку ефективності, підтримку підприємств через програми навчання, створення незалежних аудиторських організацій для перевірки достовірності звітності та залучення інвестицій.
Великі крокують першими, малі – на старті
Великі аграрні підприємства вже вводять спеціальні посади чи підрозділі, які займаються питаннями сталості. І як зауважив Денис Шофолов, менеджер з питань сталого розвитку, керівник проєкту ESG великої аграрної компанії Continental Farmers Group, впровадження стандартів ЕSG вже стає інструментом для покращення бізнес-моделей та ефективності бізнес-операцій.
А от дрібні фермери поки що дуже далекі від сприйняття цих понять, впевнена засновниця та директорка консалтингового центру I.P.Cert Оксана Просоленко. Дослідження, проведене Офісом зеленого переходу щодо готовності українського бізнесу до впровадження ESG стандартів, надає невтішні цифри: лише 5% підприємств готові звітувати про свою сталість, 29% взагалі вперше чують, що таке сталий бізнес.
Але коли фермери прийдуть в банк за кредитом, там вже попросять надати інформацію про соціальну та екологічну відповідальність. Як це зробити, як зібрати таку інформацію, як отримати допомогу, скажімо, від Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, – власне, вже є експерти й консультанти, які готові з цим допомагати.
Де шукати підтримку для «зеленого переходу»
При Міністерстві економіки є постійно діючий консультативно-дорадчий орган – Офіс зеленого переходу, де зібрано багато корисної інформації, проводяться ґрунтовні дослідження задля допомоги в зеленій трансформації України та засновано ESG Knowledge Hub.
Незалежна асоціаціїя банків України має спеціальну ESG структуру. В системі SaveEcoBot розроблено допоміжну програму – ESG профіль підприємства.
Громадські екологічні організації співпрацюють з фінансовими структурами та бізнесом, щоб допомогти доброчесним компаніям перейти на європейські стандарти сталості.
І все ж, вважають учасники нашої дискусії, фахівців зі сталого розвитку катастрофічно не вистачає. Справедливості заради слід зазначити, що і в країнах Європейського Союзу є чимало труднощів із впровадженням соціально-екологічних стандартів, попри добре розроблені політики й законодавство. Фермери багато чим незадоволені, і тому наразі розробляється система спрощення наявних вимог. Робота над повним пакетом Омнібус триває протягом цього року, а ми й надалі будемо уважно стежити за змінами в ЄС та надавати довідкову інформацію нашим аграріям.
Дякуємо всім учасникам дискусії! Поради від наших спікерів – у записі та презентаціях на сайті. В розділі Бібліотека – довідковий матеріал з корисними посиланнями.
Матеріали заходу:
- Презентації (доступні нижче)
- Повний відеозапис (українською)
Матеріал підготовлено в рамках проєкту «AgriFuture UA: Просування сталого сільського господарства та інтеграції до ЄС через ОГС» впроваджується МБО ІЦ «Зелене досьє» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Вступаємо у ЄС разом».
Матеріали представляють позицію авторів і не обов’язково відображають позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».
Джерело: Інформаційний центр “Зелене досьє”