Співпраця міжнародних фондів та ромських активістів дає результати

Представниці Міжнародного фонду "Відродження" відвідали Ужгород для ознайомлення з життям ромських громад

На порталі “Правовий простір” опубліковано матеріал Ольги Жукової про візит представниць Міжнародного фонду “Відродження” до Ужгорода для ознайомлення з життям ромських громад.

Співпраця міжнародних фондів та ромських активістів дає результати
Ольга Жукова

У червні представниці фонду «Відродження» відвідали Ужгород. За два дні побачили реальні результати роботи різних проектів ромських громадських організацій. Діючі Центри правової інформації та консультацій, їх клієнтів, працюючий водогін у мікрорайоні «Радванка». А також обговорили нові перспективні ідеї та ініціативи, які скоро впроваджуватимуться.

До сьогодні у суспільстві панує спрощене уявлення про ромську меншину, наповнене негативними штампами та стереотипами. Якщо говорять про ромів, то або «всі вони жебраки та шахраї», або «вони дуже гарно танцюють і співають». Абсолютно невідомими залишаються складна і, іноді трагічна, історія ромів, їх світогляд та культурні надбання, їх внесок у розвиток світової культури. Виправити цю ситуацію могло б систематичне вивчення ромської культури та історії у системі вищої освіти. Через запровадження так званих «ромських студій» на базі вищих навчальних закладів. Саме це стало темою для обговорення під час зустрічі директора Ромської програмної ініціативи Ольги Жмурко з керівництвом Ужгородського національного університету.

Ректор університету Володимир Смоланка, проректор Мирослава Лендьел, викладачі факультету суспільних наук разом Ольгою Жмурко та громадськми активістами обговорили можливість відкриття в університеті «ромських студій» як міждисциплінарної сертифікатної програми. Ідея в тому, щоб студенти старших курсів різних спеціальностей за власним бажанням обирали факультативні додаткові заняття. Саме тому впровадження міждисциплінарної сертифікатної програми «ромських студій» матиме не тільки академічне, а й практичне значення, зацікавить майбутніх юристів, політологів, істориків, психологів, соціальних працівників.

В результаті зустрічі учасники погодилися щодо важливості та необхідності впровадження «ромських студій» саме на Закарпатті, цьому поліетнічному краї. Ольга Жмурко відзначила, що зустріч була дуже змістовною, з обговоренням конкретних питань і «якщо вдасться на базі Ужгородського національного університету запровадити курс «ромські студії» на постійній основі, це буде прорив для системного розвитку ромології в Україні».

Разом з Ольгою Жмурко в Ужгороді з візитом перебувала Надія Колесникова, представниця програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження». Пані Надію особливо цікавило питання забезпечення водою мешканців ромського поселення мікрорайону «Радванка» в Ужгороді. Тому юристи Центру організували невелику прогулянку в ромському поселенні. Зупинившись біля будинку по вулиці Ужанській, 87, гості почули від мешканців розповідь, як завдяки власній самоорганізації вони можуть зараз отримувати чисту питну воду та побачили на власні очі облаштовану колонку для подачі води. Завдяки добровільній роботі ромів, їх підтримці ромськими громадськими організаціями та міжнародними програмами у квартирах ромів з`явилася чиста питна вода, а підвали поступово очищуються від сміття та бруду.

Протягом дводенного візиту представниці міжнародного фонду «Відродження» здійснили моніторингові візити й у самі Центри правової інформації та консультацій, що діють в Ужгороді, у мікрорайоні «Радванка». Хоча була неприйомна година, в Центр правової інформації та консультацій Закарпатського обласного ромського об’єднання «Романі черхень», завітали декілька відвідувачів. Роми, у яких відсутні особисті документи – Степан Адам, Карло Буко та Юрій Адам.

Так, у Степана Адама відсутній паспорт громадянина України. Йому двадцять сім років, він батько чотирьох дітей. На життя заробляє збором металобрухту, але влаштуватись на офіційну роботу Степан не може. Його мати зареєстрована в Мукачеві. Тому паспорт для Степана може виготовити лише територіальний підрозділ Державної міграційної служби України за місцем реєстрації його матері. За допомогою юристи Центру звернулися до колег з Мукачева, де також діє Центр правової інформації та консультацій за підтримки фонду «Відродження».

Також Ольга Жмурко та Надія Колесникова завітали до Центру правової інформації та консультацій товариства ромів Закарпаття «Рома». У цей час в Центрі працювала з дітьми кваліфікований психолог – Сільвія Лацко, яка грала з ними у розвиваючі ігри та мотивувала їх навчатися письму.

Крім зустрічей в Центрах, Ольга Жмурко та Надія Колесникова відвідали ужгородську школу № 13. Зараз у закладі проводиться ремонт класів. Директор школи Мар’яна Савко розповіла, що школі вже близько ста років і за цей час жодного разу не проводився капітальний ремонт будівлі. Зараз найгостріша проблема – це ремонт даху та заміна тридцяти одного вікна і двадцяти шести дверей. Повна заміна вікон і дверей не тільки покращила би стан школи, а й зробила б її привабливою для учнів. Учасники обговорили ідею проведення благодійного аукціону з продажу учнівських малюнків, виручені кошти з якого пішли би на заміну хоча б кількох вікон у школі.

Наступного ж дня, відбулася зустріч з представниками ромських організацій міста та Ужгородського району, під час якої Ольга Жмурко розповіла про нові пріоритети у роботі Ромської програмної ініціативи.

Контакти:

Ромська програмна ініціатива
Ольга Жмурко
(044) 461 95 00
zhmurko@irf.ua

“Громадське здоров’я”
Надія Колесникова
(044) 461 97 09
kolesnykova@irf.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: