Співпраця державних органів з НУО на рівні територіальних громад

З середини 2015 року в Україні налагоджена державна система надання безоплатної вторинної правової допомоги в цивільних та адміністративних справах: в усіх областях відкрито 100 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

З середини 2015 року в Україні налагоджена державна система надання безоплатної вторинної правової допомоги в цивільних та адміністративних справах: в усіх областях відкрито 100 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Але не всім, хто звертається до центрів за допомогою, потрібна саме вторинна правова допомога – частина відвідувачів потребують консультацій, допомоги у складанні скарг, заяв. Безоплатну первинну правову допомогу в громадах, де створено місцеві центри, взяли на себе громадські організації та об’єднання, юридичні клініки та спеціалізовані установи органів місцевого самоврядування. Стабільну взаємодію та зв’язок між провайдерами безоплатної правової допомоги в громаді, забезпечують так звані «інтегратори» — працівники відповідних відділів у місцевих центрах з надання вторинної правової допомоги. Вони налагоджують контакти з громадським сектором та складають карту відповідного ресурсного забезпечення громади. Отже, коли до центру звертається особа з питанням, що не належить до його повноважень,  інтегратор знає, до якої організації можна перенаправити людину, щоб вона точно отримала потрібну допомогу, без подальших переадресацій «від дверей до дверей». Таке перенаправлення є двостороннім – від громадських організацій до державного центру і навпаки.

Таким чином, у територіальних громадах почалося формування коаліцій організацій, що надають правову допомогу. Звісно, у різних регіонах розвиток таких коаліцій перебуває на різних етапах. Інтегратори вказують, що на початку налагодження співпраці провайдери правової допомоги в деяких громадах не йшли на комунікацію з державним центром, тоді як в інших – навпаки, самі виходили на контакт.

 На сьогодні, за даними опитування інтеграторів, в якому взяли участь працівники усіх 100 місцевих центрів з надання БВПД (інтегратори), головним напрямом у співпраці з громадськими організаціями є перенаправлення клієнтів (у 84 місцевих центрах зі 100). Цікаво, що в половині областей в коаліцію входять не тільки організації, які є провайдерами правової допомоги, але й такі, що надають фахову допомогу з інших питань (48 місцевих центрів зі 100 співпрацюють із сервісними організаціями). У 32 місцевих громадах коаліція організацій вживає спільних дій щодо впливу на місцеву владу у вирішенні проблемних питань громади. Окрім того, значну частку спільної діяльності займає інформаційна підтримка, про що наголошують інтегратори в 72 громадах.

Напрями співпраці місцевих центрів з надання БВПД з громадськими організаціями

 

Для розвитку коаліцій місцевих організацій більшість інтеграторів місцевих центрів з надання БВПД (61 особа) вважають, що необхідно проводити спільні комунікаційні заходи в рамках адвокаційної кампанії, ще 55 осіб вважають за необхідне спільне проведення навчальних заходів у громаді. Однак, в 31 громаді інтегратори зауважили, що сьогодні  складно говорити про сформовану коаліцію місцевих організацій.

Відповідно, з зазначених даних можна зробити висновок, що в третині територіальних громад (32), де створені місцеві центри з надання БВПД,  сформовані досить сильні коаліції організацій-провайдерів правової допомоги, які займаються спільною адвокаційною діяльність, водночас, ще в третині територіальних громад (31) такі коаліції ще не сформовані. Решта територіальних громад (37) мають частково сформовані коаліції, які ще не співпрацюють над конкретними проблемами громади разом, основною діяльністю в межах коаліцій є забезпечення клієнтів вчасною правовою допомогою шляхом перенаправлення.

Перші результати спільних зусиль коаліцій для впливу на місцеву владу адвокаційних кампаній можна побачити в деяких громадах вже зараз: прийнято й реалізовується 9 місцевих програм розвитку безоплатної правової допомоги, 5 програм проходять процедуру формальної підготовки до прийняття та ще в 9 громадах попередньо погоджено прийняття місцевої програми розвитку безоплатної правової допомоги, а отже, коаліції готують проекти таких документів. Ще в 20 регіонах обговорюється можливість прийняття таких програм на наступний рік  та активісти працюють над їхнім змістом.  У половині (54) регіонів, де працюють інтегратори, переговори з представниками ОМС щодо місцевої програми перебувають  на етапі ініціювання її розробки. У трьох громадах зі 100 органів місцевого самоврядування  відмовилися від ідеї підтримки програми розвитку безоплатної правової допомоги в регіоні.

Результативність адвокаційних кампаній щодо прийняття таких місцевих програм залежить від рівня співпраці організацій в межах коаліцій у регіонах. Для власного розвитку коаліції працюють переважно над ефективністю внутрішньої комунікації (у 62 громадах). Інтегратори зазначають, що в багатьох випадках на початку налагодження співпраці коаліційпредставники органів місцевого самоврядування не надавали значення розвитку БПД у своїй громаді. Шляхом публікацій в засобах масової інформації, поширення фактів  реальної допомоги людям у вирішенні їх проблем силами організацій-провайдерів правової допомоги, коаліції переконують владу змінити свою точку зору.

За словами одного з інтеграторів Хмельницької області, їм спільними зусиллями вдалося переконати владу та досягти реалізації програми розвитку безоплатної правової допомоги у своєму регіоні шляхом розуміння всіма членами коаліції того, що така програма потрібна не кожному з зацікавлених провайдерів, а людям, які проживають в громаді.

Мережа інтеграторів в системі безоплатної правової допомоги була створена в рамках проекту “Посилення правової спроможності територіальних громад шляхом інтеграції організацій, що надають первинну правову допомогу в систему БПД на районному рівні”, за підтримки Програмної ініціативи “Права людини і правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”

Автор: Катерина Хільчевська, Українська фундація правової допомоги

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: