Соціологічне дослідження виявило правові потреби та проблеми в регіонах України

Дослідження правових потреб та проблем в регіонах України протягом січня-травня 2018 року проводив Київський міжнародний інститут соціології на замовлення Міжнародного фонду «Відродження» для Міністерства юстиції України. Дослідження охопило Херсон, Сєвєродонецьк, Жовті Води та Соснівку.

Дослідження правових потреб та проблем в регіонах України протягом січня-травня 2018 року проводив Київський міжнародний інститут соціології на замовлення Міжнародного фонду «Відродження» для Міністерства юстиції України. Дослідження охопило Херсон, Сєвєродонецьк, Жовті Води та Соснівку.

Міжнародний фонд «Відродження» вже тривалий час сприяє впровадженню в Україні ефективної правової політики, яка гарантуватиме рівний доступ до правосуддя, враховуючи потреби та проблеми населення, зокрема вразливих груп.

А Міністерство юстиції та його Директорат з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності у відповідь на перехід від централізованої сервісної структури до більш клієнт-орієнтованої на рівні громад, планують розробляти та впроваджувати правові політики на основі вимірювання правових потреб та прогалин.

«Наша співпраця з Міністерством юстиції – це приклад для інших виконавчих органів. Дуже важливо враховувати потреби населення, адже це дозволяє змінювати політику держави таким чином, щоб дійсно вирішувати проблеми та заповнювати прогалини. Для того, щоб зробити життя населення краще, не обов’язково виділяти багато коштів з бюджету, іноді достатньо правильно та вчасно змінити політику на рівні законодавства», – зазначив директор програми «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» Роман Романов.

Дослідження систематизує проблеми, що виникали у мешканців цих чотирьох міст протягом останніх трьох років, та виявило, що кожен другий мешканець мав хоча б одну правову проблему в цей період. Найбільш поширеними з них виявились:

  • права споживачів (для 16% мешканців),
  • житлово-комунальне господарство (12%),
  • соціальні виплати та пільги (8%),
  • медичне обслуговування (7%),
  • трудові відносини (6%).

А найбільш серйозними правовими проблемами, з якими стикались мешканці цих міст за останні три роки, були: кримінальні правопорушення, опіка та піклування, притягнення до адмінвідповідальності, власне житло, погашення заборгованості, сімейні відносини, насильство в родині, виконання судових рішень.

При цьому виявилось, що третину проблем мешканці не намагались вирішити, адже не вірили у можливість щось змінити (60%), не бажали витрачати «нерви» (42%), не бажали витрачати час (31%), очікували фінансові затрати (21%), не знали про джерела допомоги (18%).

А з приводу 68% проблем, які мешканці намагались вирішити, по допомогу звертались, у першу чергу, до родичів, друзів, знайомих (37%), органів влади чи місцевого самоврядування (11%) та інших органів. Жителі Херсона, Сєвєродонецька, Жовтих Вод та Соснівки звертались до юристів в останню чергу, через те, що вважали це витратною справою (29%), або вважали, що проблему можна вирішити іншим шляхом (49%).

З огляду на такі результати дослідники рекомендують зосередити правову політику в цих регіонах на:

  • популяризації правових способів вирішення проблем,
  • формуванні нульової толерантності до явищ корупції, неправових способів вирішення проблем,
  • популяризації системи безоплатної правової допомоги (БПД), про яку наразі знають лише 23% мешканців цих чотирьох міст,
  • інформуванні про можливість отримати правову допомогу у громадських приймальнях.

«Забезпечити захист прав громадян означає забезпечити доступ до правосуддя. Розвиток безоплатної правової допомоги є одним з пріоритетів в роботі Мін‘юсту. 1 мільйон 300 громадян на сьогодні вже скористались послугами системи БПД. Для того, щоб наші цілі відповідали вимогам і потребам громадян, це дослідження є дійсно необхідним для нашої подальшої роботи», – зауважив заступник Міністра юстиції України Іванна Смачило.

Завантажити дослідження.

Завантажити інфографіку.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: