Ворог путіна і друг України: 15 фактів про Джорджа Сороса до його 93-ліття

Сашко Кульчицький

Фігура Джорджа Сороса оповита легендами та конспірологічними теоріями. Його діяльність лякає тиранів і надихає прихильників демократії. росія витратила мільйони доларів, щоб в Україні заборонили його діяльність, проте Фонд «Відродження» продовжує працювати, поки спікери антисоросівської кампанії ховаються в москві.

Сьогодні Джорджу Соросу, бізнесмену, філософу, філантропу та другу України – 93 роки. Ми пропонуємо вам 15 коротких фактів про Джорджа Сороса, які допоможуть краще зрозуміти його шлях, мотивацію та зв’язок з Україною.

1

Джордж Сорос є одним із найвідоміших благодійників в історії. Протягом життя на благодійність ним було передано понад 33 мільярди доларів. Це майже вп’ятеро більше, ніж його теперішні статки, які оцінюються у 7,3 мільярда доларів. Це найщедріше співвідношення зароблених та витрачених на благодійність коштів серед усіх відомих бізнесменів-філантропів.  

2

Джордж Сорос народився у 1930 році у Будапешті. Його батько був малим бізнесменом, а також одним з найвідоміших есперантистів свого часу. Своє звичне прізвище він отримав лише у 1936 році, коли батько змінив прізвище зі Шварц на Сорос, щоб убезпечити сім’ю в умовах наростаючого антисемітизму.

3

Перша благодійна діяльність, про яку згадує сам Сорос – у віці 9 років він пожертвував гроші, які подарували йому родичі, у фонд підтримки незалежності Фінляндії на яку тоді напав Радянський Союз. Історія про це навіть потрапила на сторінки тодішньої угорської преси.

4

Коли Соросу було 13 років, німецькі нацистські війська окупували Будапешт, де він проживав з родиною. Оскільки Сорос був євреєм, протягом більш ніж року йому довелось переховуватись, щодня залишаючись під загрозою смерті. Його батько також допомагав вижити іншим євреям Будапешту. Після звільнення від німецької окупації, Будапешт потрапив під окупацію радянську. Таким чином ще у підлітковому віці Сорос зміг на собі відчути роботу і вплив як нацизму, так і радянського комунізму.

5

Тільки у 1947 Соросу вдається виїхати у Великобританію, де він вступив у Лондонську школу економіки. Щоб оплатити навчання в Лондонській школі економіки, молодому Джорджу довелось працювати вантажником на залізниці та охоронцем у нічному клубі.

6

Навчаючись у Лондонській школі економіки та політичних наук Сорос познайомився з Карлом Поппером, філософом та ідеологом відкритого суспільства. Поппер у своїх працює обґрунтовував ті загрози, які несуть фашизм та комунізм, а також можливості, які надає розвинена демократія. Ці ідеї справили надзвичайне враження на Сороса, який на собі відчув діяльність обох тоталітарних ідеологій. Він пообіцяв собі докласти усіх зусиль для того, щоб допомагати суспільствам ставати більш відкритими і не допустити повторення жахіть фашизму та комунізму.  

7

Після випуску з Лондонської школи економіки Сорос починає працювати у сфері фінансів. Перед тим як отримати свою першу посаду, Сорос написав листи кожному з менеджерів усіх комерційних банків Лондону, але отримав лише одну пропозицію. Його кар’єра швидко пішла вгору, і у 1970-х Сорос засновує свою власну інвестиційну кампанію та хедж-фонд, що пізніше отримав назву Quantum. Цей хедж-фонд вважається одним із найуспішніших в історії і у тисячі разів примножив вкладений капітал. На момент запуску власної інвестиційної кампанії, що пізніше зробить його однією з найбагатших людей світу, Соросу було 40 років.

8

Благодійну діяльність Сорос починає у 1979 році, коли він почав надавати стипендії для темношкірих жителів Південноафриканської Республіки, які перебували під режимом апартеїду. У 1984 році він починає відкривати власні фонди у Європі, а після падіння залізної завіси – у багатьох країнах Східної Європи, Азії, Африки, Південної Америки. Сьогодні заснована ним Мережа фундацій відкритого суспільства має понад 40 офісів, які охоплюють діяльністю 120 країн.

9

Сорос є засновником та меценатом Центрально-Європейського університету, що знаходиться у Відні та Будапешті. Для більшості студентів навчання в університеті безкоштовне, коштом стипендій від Джорджа Сороса. Понад 80% студентів – іноземці, він є найбільш інтернаціональним університетом у світі. 

10

Сорос має ступінь магістра філософії і окрім своєї фінансової та благодійної діяльності він відомий як письменник та філософ. Навіть вже бувши керівником хедж-фонду Сорос продовжував читати десятки філософських книг щороку. Він сам є автором 15 книг переважно про геополітику та філософію Відкритого Суспільства.

11

Сорос першим серед великих меценатів підтримав Україну після повномасштабного вторгнення. Вже 5 березня 2022 він виділив 25 мільйонів доларів для допомоги Україні, а пізніше ця сума неодноразово збільшувалась. 

12

Ще на початку 1990 року, за півтора року до здобуття Україною незалежності, Джордж Сорос повірив в Україну і розпочав свою роботу тут. Його союзниками стали дисиденти та інтелектуали, такі як Богдан Гаврилишин, Іван Дзюба, Борис Олійник та інші. Сумарно за 33 роки роботи в Україні Сорос надав на підтримку Відкритого Суспільства близько 350 мільйонів доларів, десятки разів приїздив в Україну.

13

Джордж Сорос щиро вболіває за Україну і наголошує, що українська перемога має стати кінцем для російської імперії. А ще у 2020 році в інтерв’ю The Guardian Джордж Сорос зізнався, що одним зі своїх здобутків, яким він пишається найбільше, є його діяльність в Україні. На думку Сороса, Україна є прикладом країни, що попри несприятливі зовнішні обставини змогла залишитися відкритою і демократичною.

14

володимир путін та олександр лукашенко заборонили діяльність його фондів невдовзі після приходу до влади. Проти Сороса виступає також прем’єр Угорщини Віктор Орбан та вище політичне керівництво Китаю. За кошти росії у 2019-2021 в Україні також тривала масштабна інформаційна кампанія проти Джорджа Сороса та «соросят» під керівництвом Віктора Медведчука. Втім, 24.02.2022 українцям стало очевидно, хто справді допомагав Україні ставати сильнішою, а хто готував її до окупації москвою.

15

Джордж Сорос з 1995 року є чинним Іноземним членом Національної академії наук України. Джордж Сорос є кавалером українського Ордену Свободи, однієї з найвищих державних нагород. Лише 23 іноземці за всю історію України отримували цей орден, серед них – Джозеф Байден, Борис Джонсон та інші найбільші друзі України. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: