Скадовські прокурори стурбували Міністра юстиції

На порталі “Правовий простір” опубліковано статтю Вікторії Глєбової про конфлікт прокурора Скадовського району та Скадовського комунального закладу “Центр із надання безоплатної первинної правової допомоги”

На порталі “Правовий простір” опубліковано статтю Вікторії Глєбової про конфлікт прокурора Скадовського району та Скадовського комунального закладу “Центр із надання безоплатної первинної правової допомоги”. Заклад було створено з ініціативи Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я за підтримки програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”, а пізніше передано міській громаді.

Скадовські прокурори стурбували Міністра юстиції
Вікторія Глєбова

Днями «Правовий простір» отримав дуже цікавий документ – копію листа Міністра юстиції Павла Петренка до в. о. Генерального прокурора України Олега Махніцького з приводу ситуації навколо Скадовського комунального закладу «Центр з надання безоплатної первинної правової допомоги».

Нагадаємо, безоплатну правову допомогу скадовчани (і навіть жителі навколишніх сіл і районів) отримують із червня 2010 року. Спочатку Центр працював за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження” та Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я. Міська влада тоді надала зручне приміщення й пообіцяла згодом утримувати Центр з міського бюджету. І слово своє дотримала. Тим більше, час показав: така допомога скадовчанам вкрай потрібна, а користь від неї – відчутна.

У лютому минулого року Центр став комунальним. Його юристи продовжували так само безоплатно надавати людям правову допомогу, примиряти «ворогуючі сторони», робити правовий аналіз документів, прийнятих на рівні міста та – багато іншого. Так, на прохання місцевих жителів, зайнялися дерибанщиками міських земель, берегів і пляжів. Після довгої судової тяганини скадовчанам вдалося відвоювати частину землі територіальної громади, в тому числі й курортну перлину міжнародного значення – Дитячий пляж. Хоча серед новоспечених “дачників” і “сільських господарів” виявилися близькі родичі та знайомі районних і обласних прокурорів, міліціонерів, співробітників СБУ, і все робилося з відома і дозволу тодішнього губернатора Миколи Костяка.

Але відразу ж після перемоги скадовчан в Апеляційному суді, районний прокурор Кирило Ревін почав перевіряти – як і куди міськрада гроші витрачає. І «виявив страшні порушення». На його думку, Центр створено всупереч законам, бо дублює роботу чиновників різного рівня (і навіть апарату суду), тому абсолютно зайвий для місцевої скарбниці. Прокурор відразу зажадав від депутатів негайно ліквідувати цей комунальний заклад. А скадовчани тим часом дізналися – облдержадміністрація, виявляється, подала касаційну скаргу до Вищого спеціалізованого суду країни…

Ніхто не очікував, що на захист свого “Центру з надання безоплатної первинної правової допомоги» встане, мало не все місто. Люди набилися битком і до сесійної зали на 130 місць, і заповнили коридори мерії, вулицю. Поки представники влади вирішували долю комунальної установи, скадовчани збирали сотні підписів на підтримку Центру. Не знайшлося жодного місцевого жителя, який схвалював ліквідацію.

У підсумку, вимогу прокурора на сесії 28 березня відхилили. Це була справжня, не надумана, заслужена перемога активної Скадовської громади. Імідж і авторитет Центру в результаті всіх цих подій тільки зріс. Але – проблема залишилася. Депутати все ж дещо пішли на поводу в представників законності та заборонили юристам Центру готувати позови в суди, посилаючись на те, що Центр надає виключно первинну правову допомогу. А прокуратура, тим часом, може і надалі кожного місяця, знову і знову, виносити на розгляд міської сесії питання про ліквідацію Центру. «Перевіряти на витривалість».

Тому лист Міністра юстиції Павла Петренка до в. о генерального прокурора країни дуже порадував. Голова відомства, відповідального за формування та реалізацію державної політики у сфері безоплатної правової допомоги, пише, що міністерство юстиції занепокоєне практикою органів прокуратури. І приводом для такого занепокоєння стала, як раз, вищеописана перевірка Скадовського прокурора, висновки, які зробив Кирило Ревін у результаті перевірки та його вимога ліквідувати Центр.

Міністр роз’яснив головному прокуророві, що претензії його підлеглого до Скадовської міськради та Центру – не тільки, м’яко кажучи, «притягнуті за вуха», але ще й самі на межі законності:

«… Інститут безоплатної правової допомоги – об’єктивно необхідний інструмент забезпечення конституційно визначеного права кожного на правову допомогу в умовах загального низького рівня правової освіти, невисокого рівня доходів основної частини населення і відсутності якісного і орієнтованого на потреби клієнтів сервісу з боку державних і комунальних органів та установ.

Спеціалізовані установи включені Законом до переліку суб’єктів надання безоплатної первинної правової допомоги, тобто також уповноважені Законом на надання консультацій і роз’яснень з правових питань попри те, що така ж функція є в органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування.

Створення … за рахунок коштів місцевого бюджету установ з надання безоплатної первинної правової допомоги…віднесено до виключної до компетенції місцевих рад… Просимо врахувати викладену позицію при проведенні органами прокуратури перевірок з питань дотримання органами місцевого самоврядування законодавства про безоплатну правову допомогу».

P.S. Комунальна установа “Центр з надання безоплатної первинної правової допомоги” знаходиться за адресою: 75700, м. Скадовськ, вул. Гагаріна, 63, каб. 4 (приміщення міськради).

Безоплатна юридична допомога надається кожного понеділка, вівторка та четверга з 09:00 до 15:00, обідня перерва з 12:00 до 13:00. П’ятниця – робота з документами. Телефон: (05537) 5-37-55.

Контакти:
Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров’я
(0552) 265 039
uapravokherson@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: