Системних порушень у держзакупівлях на Волині не виявлено

26 жовтня в Луцьку відбулася прес-конференція за підсумками реалізації проекту “Реалізація методики громадського моніторингу – основа прозорості державних закупівель” у Волинській області

26 жовтня в Луцьку відбулася прес-конференція за підсумками реалізації проекту “Реалізація методики громадського моніторингу – основа прозорості державних закупівель” у Волинській області. Проект здійснює Центр політичних студій та аналітики за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування”, “Pact Inc.” і Фонду Східна Європа. Партнери проекту на Волині – ВОГО “Фонд місцевого розвитку” та ВОМГО “Асоціація молодих політологів і політиків”.

“У Волинській області моніторинг відбувався у Волинській обласній державній адміністрації, Луцькій і Володимир-Волинській міських радах, Любомльській, Ківерцівській, Турійській, Ковельській, Локачинській районних державних адміністраціях. Перші запити, надіслані в ці органи влади, стосувалися реєстру державних закупівель на їх утримання та забезпечення потреб, а також програм, які існують, і об’ємів їх фінансування. Їх підсумки було підбито 20 липня цього року. На другому етапі ми запитували про дітей із багатодітних і соціально незахищених сімей, про обслуговування й купівлю оргтехніки органами влади та ремонт їхніх приміщень, про об’єкти спортивної інфраструктури та інше”, – розповіла менеджер зв’язків із громадськістю ВОГО “Фонд місцевого розвитку” Ольга Бузулук.

“У ході аналізу одержаних на запити інформаційних листів нами було виявлено тенденцію органів публічної влади формулювати відповіді максимально стисло, не надаючи вичерпної інформації по суті запиту, розкриття якої могло б призвести до виявлення зловживань у процесі використання державних коштів, але разом із тим і не порушуючи норм закону України “Про доступ до публічної інформації” (оскільки інформацію, яка містить навіть обмежену, але чітку відповідь по суті на сформульоване у запиті запитання, неможливо кваліфікувати як недостовірну, неточну чи неповну). Вирішити проблему неповноти запитуваної інформації, з якою ми зіткнулися в ході реалізації другої частини проекту, як показує досвід, можна лише через майстерне формулювання самого запиту (вузька цілеспрямованість кожного з запитань, використання стандартизованої термінології у формулюванні запитань, логічна повнота переліку запитань, що дозволяє прогнозувати повну інформативність майбутньої відповіді)”, – зазначила юрист ВОГО “Фонд місцевого розвитку” Мар’яна Конончук.

Виконавці проекту розповіли, що найкраще на запити відповідала Луцька міська рада: її інформація конкретна, вичерпна, чітка, тож легко піддається аналізу.

За жодним із досліджуваних напрямів витрат державних коштів органами публічної влади не було здійснено закупівель товарів, робіт і послуг, у яких вартість предмета закупівлі дорівнювала б або перевищувала 100 тисяч гривень, у будівництві – 300 тисяч гривень, а робіт – 1 мільйон гривень, а, отже, вони не передбачали проведення тендерів (згідно з законом “Про здійснення державних закупівель”). Наприклад, Луцька міська рада запланувала придбати у 2012 році оргтехніки на суму 99 960 грн.

Відповідаючи на запити, деякі органи влади уникнули надання певних відомостей. Наприклад, Турійська райадміністрація запланувала провести ремонтні роботи на трьох об’єктах спортивної інфраструктури на досить значні суми, однак не вважала за потрібне вказати, які роботи вже виконано та хто є їх виконавцем.

Загалом же системних порушень у діяльності розпорядників бюджетних коштів виявлено не було.

“Незважаючи на це, просимо громадськість і далі здійснювати незалежний громадський моніторинг використання бюджетних коштів, стежити за тим, як дотримують умов застосування процедури придбання товарів, робіт і послуг в одного учасника, здійснювати моніторинг оприлюднення розпорядниками бюджетних коштів інформації про закупівлі”, – сказала Мар’яна Конончук.

“Також наголошуємо на необхідності проведення журналістських розслідувань щодо здійснення державних закупівель, зокрема на місцевому рівні. До 1 листопада такі статті можна надсилати в Центр політичних студій та аналітики”, – додала Ольга Бузулук.

Виконавці проекту повідомили, що 16 листопада у Луцьку відбудеться круглий стіл, присвячений проведенню тендерних закупівель. Він, на думку активістів, є надзвичайно актуальним, адже в 2011 році 40% ВВП України пішло на тендерні закупівлі.

Контакти:
Центр політичних студій та аналітики
096 497 42 25
office@cpsa.org.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – запровадження сталого діалогу громадянського суспільства з владою в тих сферах реформ, які можуть сприяти розвитку громадянського суспільства, через участь основних зацікавлених сторін у прийнятті та моніторингу виконання рішень органів влади на всіх рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: