Система державної допомоги в Україні працює неефективно

Експерти Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Олександра Бетлій і Віталій Кравчук опублікували консультативну роботу "Реформа державної допомоги в Україні"

Експерти Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД) Олександра Бетлій і Віталій Кравчук опублікували консультативну роботу “Реформа державної допомоги в Україні”. Матеріал підготовано в межах проекту “Економічні аспекти Європейської інтеграції України крізь призму виконання пріоритетів ПДА: експертний аналіз, рекомендації та публічна дискусія”, який ІЕД здійснює спільно з Громадською експертною радою за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

Низька ефективність бюджетних видатків традиційно була одним з основних недоліків бюджетної системи в Україні, зокрема через відсутність чітких правил щодо надання державної допомоги суб’єктам господарської діяльності.

Така допомога, за різними оцінками, становить 4-6% ВВП. Сьогодні немає системи контролю за наданням і ефективністю державної допомоги. Саме це є визначальною причиною неефективності витрачання коштів, які виділяють на підтримку різних галузей економіки й окремих підприємств. Крім того, немає аналізу наданої державної допомоги на економіку, зокрема на конкуренцію. Втрати від непрозорого й неефективного надання державної допомоги вимірюються мільярдами гривень, тимчасом як спотворена конкуренція в результаті негативно впливає на інвестиційний клімат. Симптомом цих проблем стало тимчасове припинення надання бюджетної підтримки Україні з боку ЄС у лютому 2012 року.

Врегулювання державної допомоги належить до зобов’язань України та є одним із пріоритетів Порядку денного асоціації з ЄС у сфері сприяння конкуренції. Однак досі так і не затверджено рамкового закону про надання державної допомоги суб’єктам господарської діяльності, хоча розроблено кілька законопроектів. Основними причинами зволікання з ухваленням закону переважно була відсутність політичної волі й одностайності в уряді щодо принципів регулювання.

Виконання ухваленої урядом Концепції з реформування державної допомоги, а саме прийняття рамкового закону щодо надання державної допомоги, інвентаризація допомоги, яку вже надають, визначення повноважень органів влади щодо контролю й моніторингу надання допомоги, на думку експертів, сприятиме збільшенню ефективності системи. Закон, як вважають фахівці, повинен охоплювати такі принципи державного управління, як невтручання, незалежність інституцій, підзвітність, прозорість та обмеженість у часі. Крім того, він має передбачати здійснення попереднього контролю. За таких умов державна допомога суб’єктам господарювання зможе сприяти розвитку економіки з мінімальним негативним впливом на конкуренцію.

Інститут економічних досліджень і політичних консультацій
Олександра Бетлій, betliy@ier.kiev.ua
Віталій Кравчук, kravchuk@ier.kiev.ua

***

Мета Європейської програми  – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: