Сільські сходини, флеш-моб та суди – так жителі Одещини вирішують локальні проблеми

Ігор Бринош, представник Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України”, опублікував статтю про адвокаційні ініціативи на Одещині

Ігор Бринош, представник Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України”, опублікував статтю про адвокаційні ініціативи на Одещині. Відповідний конкурс мікрогрантів було проведено за підтримки програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Сільські сходини, флеш-моб та суди – так жителі Одещини вирішують локальні проблеми
Ігор Бринош

Вже два місяці, як на Одещині стартувало дев’ять адвокаційних інціатив з вирішення різних актуальних локальних проблем, котрі підтримані Одеською обласною організацією Комітету виборців України та МФ “Відродження”. При всьому різноманітті проблем та відмінностях в діяльності, очевидним виявився один факт – лише максимальне залучення громадян та широка інформаційна підтримка здатні вирішити наявні проблеми.

Проект “Невід’ємне право самого життя – доступна вода” Татарбунарської районної громадської екологічної організації «Відродження» направлений на реалізацію прав мешканців міста Татарбунари на адекватне водозабезпечення (отримання води належної якості та достатньої кількості за справедливими тарифами).

На початковому етапі проекту великим успіхом було створення робочої групи з перевірки фінансово-господарсько діяльності КП «Водопостачальник». Незважаючи на неможливість протягом тривалого часу отримати основні фінансові документи (головну книгу та звіти КП), все таки вдалося підготувати громадську оцінку реального стану КП «Водопостачальник», котра виявила багато проблем. Розроблено проект Договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення між КП та споживачами, а також проект програми «Водозабезпечення міста». Обидва документи направлені до міськради для затвердження. Величезну зацікавленість у громади та резонанс в місті викликало проведення 30 травня круглого столу «Водні проблеми міста: об’єднання зусиль громади для захисту своїх екологічних та економічних прав» (участь прийняло 39 осіб, представники вуличних комітетів та ОСББ). На круглий стіл також завітали представники РДА та міський голова з заступником. За підсумками заходу жителі вирішили звернутися до прокуратури з проханням опротестувати рішення Татарбунарської міськради про підвищення тарифів на суму ПДВ та готуватися до громадських слухань.

Проект «Благоустрою Ізмаїла – нову якість» Ізмаїльської міської громадської організації «Право на майбутнє» направлений на реалізацію та захист прав жителів м. Ізмаїла Одеської області в сфері благоустрою території.

В рамках проекту, вдалося обговорити спільно з експертами, представниками органів місцевого самоврядування та журналістами проблемні питання, що існують на сьогоднішній день в як в сфері благоустрою Ізмаїла, так і в діючих правилах. Для цього 5 червня 2013 року було проведено круглий стіл «Проблеми благоустрою Ізмаїла. Перспективи. Участь громадськості». До обговорення було також залучено експерта ГО «Філософія серця» (м. Вінниця) Юлію Григу, яка презентувала аналогічний досвід міста Вінниці. Спільними зусиллями, враховуючи позицію начальника інспекції з благоустрою м. Ізмаїл Марини Лапшиної, прийшли до конкретного плану дій по вдосконаленню діючих правил благоустрою. Для активізації жителів міста було розроблено та надруковано по 1250 примірників плакатів «Благоустрій міста починається з тебе» та «Не будь байдужим до того, що тебе оточує». Плакати найближчим часом активісти організації розмістять на зупинках громадського транспорту, базарних площах, багатоквартирних будинках та зонах відпочинку. Паралельно почала роботу «гаряча лінія» організації для прийому повідомлень від громадян щодо порушення правил благоустрою та зауважень/пропозицій щодо покращення благоустрою (лише протягом червня надійшло 15 звернень).

Проект «ОСББ проти рейдерів» об’єднання співвласників багатоквартироного будинку “На Картамишевській” направлений на повернення до володіння та власності співвласників будинку незаконно захоплених підвальних приміщень та вироблення загальних механізмів такого захисту для інших ОСББ.

Дали перший результат звернення до керівників інших ОСББ м. Одеси та України щодо наявності в них аналогічних проблем та пропозицією спільних обговорень та вироблення відповідних рекомендацій. Всі керівники одеських ОСББ одноголосно підтвердили актуальність проблеми та готовність її системно вирішувати. Більше того, керівники ОСББ “Нова Аркадія” та “Маловського,4” поділилися власними практично тотожними проблемами та підтвердили небажання органів влади врегульовувати такі конфлікти. Також протягом цих двох місяців організація готувала позовну заяву до суду про скасування свідоцтва на право власності на підвальні приміщення та визнання права власності за ОСББ, формувала до неї доказову базу. Необхідно відмітити, що мешканці будинку залучені до співфінансування проекту шляхом участі у сплаті судового збору, сплата якого є обов’язковою та буде перевищувати 3000,00 грн.

Проект “Культура на селі” громадської організації «Інститут досліджень та стратегій» направлений на відновлення роботи місцевого Будинку культури в с. Озерне Ізмаїльського району.

Майже одразу виявилися порушення інформаційного законодавства України з боку сільської ради та небажання цього органу місцевого самоврядування надати публічну інформацію щодо будинку культури за інформаційним запитом. Якщо така ж ситуація буде з повторним запитом на інформацію, організація буде звертатися до органів прокуратури, потім і до суду. В рамках проекту, 29 червня 2013 року в с. Озерне на базі відпочинку “Портовик” відбувся круглий стіл під назвою “Про стан та перспективи розвитку культури в с. Озерне”, участь в якому прийняло 8 громадських активістів села. В якості особливого гостя на заході була присутня волонтер Корпусу мира в Україні, пані Дебора МкЛангін. Для інформування та активізації близько 6 тисяч жителів села розроблено, надруковано та поширено 1000 примірників першого випуску інформаційного бюлетеня “Первая газета Озерного”.

Проект “Віддайте нашу землю” ініціативної групи направлений на поновлення порушених земельних прав жителів с. Вишневе Татарбунарського району, котрі за наявності державних актів на землю сільскогосподарського призначення фактично її позбавлені.

За сприяння ініціативної групи проекту, депутатського корпусу села, ГО «Леміш», за участю представників райдержадміністрації відбулися сільські сходини у с. Вишневе Татарбунарського району. Завдяки їх проведенню вдалося виявити всіх осіб, котрі при наявності документів не отримали земельні ділянки в натурі, згуртувати їх до поновлення своїх прав, а також активізувати відповідні державні органи до вирішення проблеми. Зважаючи на певну зміну законодавства, віднайшли більш ефективний та швидкий спосіб поновлення порушених прав — не створювати комісію з виділенням нових ділянок (як планувалося), а віднайти вільні земельні ділянки та, зберігаючи чинність старих державних актів, зробити обмін. В результаті активного громадського тиску, були віднайдені вільні землі (дві ділянки колишнього саду площею біля 60 га), наразі районний відділ держземагентва, земвлевпорядна організація спільно с працівниками сільської ради здійснюють підготовку необхідної документації для здійснення такого обміну.

Проект «Громадянам без громадянства» – спрощену та недискримінаційну легалізацію” Котовської районної громадської організації «Комітет виборців України» направлений на розробку та впровадження спрощенного та недискримінаційного порядку отримання громадянства для осіб переважно молдавської національності Котовського та Красноокнянського районів Одещини, котрі тривалий час напівлегально проживають в Україні.

Проведене в рамках проекту анкетування працівників сільських рад та сільських жителів надало експертам фактичну інформацію щодо специфіки проблем з легалізацією таких осіб. На базі Центру права в м. Котовськ (за сприяння Котовського міжрайонного управління юстиції) створено консультаційно-координаційний центр з питань отримання громадянства, в рамках якого не лише відбувається вивчення проблеми та надання безоплатної правової допомоги в конкретних випадках (індивідуальні звернення до міграційної служби та інших органів влади, судових інстанцій), але і напрацювання юридичної практики та розробка рекомендацій. В червні проведено два освітніх семінари для працівників сільських рад щодо стандартів та практики отримання громадянства, участі в цьому процесі органів місцевого самоврядування (всього близько 60 учасників). 5 червня такий захід відбувся в м. Котовськ, 26 червня — в смт Красні окни.

Проект “Відкрита та прозора місцева регуляторна політика” Фонду підтримки підприємництва м. Ізмаїла направлений на демократизацію процесів прийняття регуляторних актів органами місцевого самоврядування у сфері господарської діяльності на місцевому рівні.

В ході реалізації ініціативи, проаналізовано регуляторний вплив на підприємницьку діяльність, створена робоча група з питань регуляторної політики із числа підприємців, членів громадської ради. Анкетування підприємців (фокус-групи) з питання регуляторного впливу діючих регуляторних актів міста Ізмаїл виявило певні проблеми та дало “польовий” матеріал для експертів проекту. Залучено до ініціативи та взяло участь в заходах (робочі зустрічі, круглі столи тощо) більше 120 громадян. Крім того, було проведено 2 робочі зустрічі з особами що приймають рішення з питань регуляторної політики – вдалось обговорити концепції Положення про порядок розгляду регуляторних актів.

Проект “Не робіть для нас без нас!” спортивного клубу інвалідів “Одеса-Баскет” направлений на зміну ставлення місцевої влади м. Іллічівська до питань безбар’єрності та впровадження нових дієвих методів для усунення проблем архітектурної доступності в місті.

Узагальнення побажань і необхідностей маломобільних жителів міста Іллічівська проаналізовано представникам організації та викладено в розробленому Проекті міської цільової Програми “Регіональний план дій з реалізації Конвенції про права інвалідів” на період до 2020 року. 12 червня 2013 в місті Іллічівську організована група людей з інвалідністю (6 інвалідів-колясочників, 2 інваліди по зору та 4 волонтери), провели публічну акцію — флеш-моб. Метою акції було привернення уваги громадськості до актуальних проблем людей з інвалідністю та вирішення проблеми зміни соціальної політики в місті. В ході заходу, відвідали міську лікарню, бібліотеку, поліклініку, міськвиконком. Крім того, організована група інвалідів міста передала і зареєструвала своє колективне звернення меру міста Іллічівська з проханням організувати круглий стіл, під час якого представники громадськості презентують згаданий проект Програми і підпишуть Меморандум про співпрацю.

Проект “Протиріччя між пільговиками та перевізниками необхідно вирішити” Асоціації підприємців Балтського району Одеської області націлений змусити місцеву владу вирішити конфлікт між жителями, що мають пільги на проїзд в громадському транспорті, та перевізниками, котрі відмовляють їм у пільговому проїзді.

Першим публічним заходом проекту став круглий стіл, який відбувся 16 травня 2013 року в м. Балті. Проблеми між пільговиками та перевізниками обговорили 20 чоловік, в тому числі керівництво Балтської районної ради та райдержадміністрації, представники перевізників (власників) автобусних маршрутів, керівники громадських організацій, голови сільських рад. Про проблему та шляхи її вирішення місцевою ТРК “Примор’я” створений півгодинний відеоролик, який декілька разів транслювався в ефірі. Паралельно з підготовкою обговорення, було розпочато анкетування пільговиків щодо їх потреб в поїздках на громадському транспорті і частоти використання своїх прав (виїзди в 6 населених пунктів Балтського району та м. Балті). Активісти організації розпочали вибіркову перевірку кількості пільговиків на місцевих (по території району) автобусах, і це вже дало свої результати – у деяких автобусах перевізники поспішили розмістити інформацію про права пасажирів на пільговий проїзд.

Більшість ініціатив заплановано завершити у вересні 2013 року. В арсеналі організацій ще залишилася ціла низка дій правового, освітнього та громадського характеру, спрямованих як на відповідні органи влади, так і на представників громади та соціальних груп. Впливати на владу та залучати громадян будуть, зокрема, через проведення громадських слухань та круглих столів, підготовку та поширення правових пам’яток, інформаційних путівників та стендів, виробництво та розміщення в телевізійному ефірі відеороликів, розміщення білбордів тощо. Необхідно відмітити, що для всіх організацій це тільки план “А”. У випадку, якщо влада відмовиться виконувати передбачені законом повноваження задля вирішення місцевих проблем, організації готові і до більш жорстких акцій — звернень до прокуратури та судів, журналістських розслідувань, масових мирних акцій, звернень до центральних органів влади та народних депутатів, привернення уваги міжнародних організацій.

Контакти:
Одеська обласна організація
ВГО “Комітет виборців України”
(048) 716 40 18
odesakvu@ukr.net

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: