«Поки наші люди там – ця земля буде нашою»: враження учасників «Схід читає»

Завершився перший тур проекту «Схід читає», який має на меті привернути читацьку увагу до бібліотек Донецької і Луганської області, як центрів громадського і культурного життя.

Завершився перший тур проекту «Схід читає», який має на меті привернути читацьку увагу до бібліотек Донецької і Луганської області, як центрів громадського і культурного життя. Для цього Благодійний фонд Сергія Жадана у партнерстві з Українським інститутом книги за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» започаткував серію зустрічей з відомими українськими письменниками, а також презентації для бібліотекарів і читачів східних регіонів найцікавіших книжкових новинок. Команда проекту планує протягом січня-березня 2019 року відвідати близько 30 бібліотек у 15 населених пунктах Донецької і Луганської областей.

Перший тур «Схід читає» відбувався протягом 16-18 січня 2019, у Сватовому, Старобільську, Станиці Луганській та Щасті, де зацікавлені читачі від малого до великого, зустрічали аншлагами письменників: Івана Андрусяка, Сергія Жадана, Андрія Куркова, Євгена Положія та Таню Стус.

Станіслав Лячинський, директор програми «Соціальний капітал» Міжнародного фонду «Відродження», наголосив: «Схід читає» – ініціатива, без перебільшення, унікальна. Фонд дуже радий підтримати цю справу, яка поєднує і волонтерські зусилля, і системний підхід новостворюваних державних інституцій, і підтримку з боку видавництв, і величезний запит з боку громад. Все – заради зустрічі письменників зі своєю аудиторією у форматі «живих книг», які зустрічаються зі своїми читачами там, де це зараз надзвичайно потрібно – на Сході України. Разом з тим, ми плануємо вже підтримати низку культурницьких ініціатив і в інших регіонах, зокрема – в менших містах, де знакові культурні події відбуваються не дуже часто».

Сергій Жадан розповідає про поїздку: «Цього разу, подорожуючи Луганщиною з проектом «Схід читає», піймав себе на думці, що якось не чути нарікань та звинувачень. Бібліотекарі розповідають про свої плани та ідеї, показують відремонтовані приміщення, отриману апаратуру, нові книги. У всіх купа проектів та ініціатив, всі щось пропонують, чимось діляться. Пам’ятаю, як у 2014-2015- му все це обов’язково супроводжувалось розмовами про те, що всюди зрада, і всі довкола – запроданці. А ось чи то зради стало менше, чи то ми всі дійсно трішки змінюємось – але й розмови виходять якісь предметніші, й дискусії конструктивніші, а головне – всі видаються якимись упевненішими, спокійнішими. У всіх купа роботи і всім, здається, це подобається».

Важливою складовою проекту є те, що Український інститут книги, спільно з іншими організаціями: Український інститут національної пам’яті, видавництва «Фоліо», «Люта Справа», «Laurus», «Читаріум», «Ранок», Український журнал іноземної літератури «Всесвіт» та Харківський літературний музей, – подарували понад 1000 книжок та ігор до восьми бібліотек, де проходили зустрічі в межах проекту «Схід читає». Організатори мають сподівання, що у наступних турах проекту до цієї ініціативи долучаться ще більше видавців.

Артем Лобанов, начальник відділу співпраці з бібліотеками та оцифрування Українського інституту книги пояснює: «Інститут книги долучився до цієї чудової ініціативи не лишень у вигляді консолідатора книжок від українських видавництв, які вже були передані, і ще поїдуть із наступними етапами туру до шкільних та універсальних бібліотек Сходу. У поїздках ми плануємо практично та детально дослідити стан бібліотечної галузі Сходу для того, щоб реалізація державних програм, основною метою яких є оновлення фондів бібліотек, була максимально ефективною. Після першого туру із впевненістю визнаю, що маємо чудові підвалини для суттєвих змін».

«Одним із моїх спостережень є те, що бібліотеки перестають бути місцем, де говорять пошепки і ходять навшпиньки, а перетворюються у сучасні центри громадського і культурного життя. У Сватовому запровадили ініціативу «Бібліо-няня», коли мама може піти займатися своїми справами, поки з її дитиною читають і граються. А у Старобільськ переїхала Луганська обласна бібліотека, тепер тут молоді й активні працівники влаштували культурно-освітній хаб, та завдяки волонтерським ініціативам, створили повноцінний бібліотечний фонд із сучасних актуальних книжок», – розповідає Радослава Чекмишева, менеджерка Ініціатив у сфері культури Міжнародного фонду «Відродження».

Письменник Євген Положій, коментуючи проект «Схід читає», наголошує: «Нам, українцям, що проживають на мирних територіях, потрібно зрозуміти одну річ – хитка лінія розмежування тримається на сході не тільки на ЗСУ та інших військових підрозділах. Ця лінія Манергейма, про яку співає Жадан, тримається і завдяки людям, що живуть там, у безпосередній близькості – на відстані пострілу снайпера – від противника. І поки наші люди там – ця земля буде нашою. І ще: таких подій мусить бути багато. Люди – не тільки на Донбасі, а й по всій Україні, в маленьких містечках, де немає не те, що кінотеатрів, а й навіть книгарень, потребують спілкування, обміну думками».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: