Шевченко, який допомагає армії. Історія виставки «Імерсний світ Тараса Шевченка»

Сашко Кульчицький

Чи може Тарас Шевченко допомогти українському війську? Як виявилось, так, і не лише як джерело натхнення.

У 2021 році Міжнародний фонд «Відродження» підтримав створення імерсивної виставки «Імерсивний світ Тарас Шевченка», що демонструвалася влітку в Одесі. Після повномасштабного вторгнення виставка запрацювала в містах Канади та США і зібрала понад 4 мільйона доларів для українських військових. Тепер автори проєкту планують нову імерсивну виставку, яка покаже жителям західних країн реалії війни та героїзм українців.

Про те, як імерсивні виставки допомагають іноземцям відкривати Україну ми говорили з керівницею «Благодійного театрального фонду» та однією з авторів виставки Наталею Делієвою.

Перша виставка почалася з дзвінка. До Наталі звернувся її колишній учень, який зараз живе у Канаді та займається створеннями імерсивних виставок. Він описав формат і запропонував зробити першу таку виставку про українського митця. Так виникла ідея «Імерсивного світу Тараса Шевченка». Половину коштів на створення виставки було зібрано шляхом краудфандингу, половину надали Міжнародний фонд «Відродження» та Європейський союз.

«Це дуже актуальний, дієвий і емоційний формат. Відвідувачі імерсивних виставок буквально занурюються в них, – пояснює Наталя. – Коли ми читаємо книгу – ми можемо лише уявляти світ таким, яким його бачить і описує автор. Імерсивна виставка дозволяє побачити і відчути все через себе».

Прем’єра виставки відбулася в Одесі і зібрала більше 5 тисяч відвідувачів. Серед відвідувачів було багато дітей та підлітків – мультимедійний формат дозволяв у цікавий та інтерактивний спосіб побачити життя поета і художника. Відкривати виставку навіть приїхав Володимир Зеленський, її відвідували.

У авторів були плани повезти виставку в інші міста, проте встигли показати її лише в Дубаї. Вторгнення росії зруйнувало усі попередні графіки і домовленості. Найлогічнішим здавалося відкласти все це у довгий ящик, проте Наталя та її команда вирішили інакше.

Коли новини про війну і героїзм українців залунали з екранів, багато іноземців захотіли більше дізнатися про Україну. І імерсивна виставка про Шевченка могла багато пояснити про те, ким є українці і на чому ґрунтується їх воля до боротьби за свою країну.

В терміновому порядку команда виставки домовилась про експозиції у США та Канаді: Торонто, Сан-Франциско, Чикаго, Лос-Анджелес, Денвер, Клівленд, Бостон та Пітсбург. Виставки вирішили робити благодійними – 100% зібраних коштів перераховувались на благодійний рахунок НБУ на потреби українського війська. Загалом вдалося зібрати більше 4 мільйонів гривень.

«Майже в усіх містах, де ми показували виставку, стояли черги. Раніше Україну знали, в кращому разі, за рахунок Чорнобиля, Кличків, Андрія Шевченка. Після 2014 почали говорити про війну. А зараз світ відкриває для себе Україну, – розповідає Наталя. – В кінці запису, коли грає «Туман яром», ми бачили сльози на очах американців».

Для команди виставка розповідь про Шевченка – це ще і спосіб познайомити іноземців з тим, що таке Україна. «Про Україну Путін говорить, що це Ленін вигадав Україну. А ми показуємо, що майже 200 років тому Україна мала свою інтелігенцію, літературу, архітектуру. Свою окрему історію і самобутню культуру», – пояснює Наталя Делієва.

Попит на виставку про Шевченка не зникає. Нещодавно про бажання показати «Імерсивний світ Тараса Шевченка» звернулися з балтійських країн.

Після початку демонстрації виставок у США до Наталі звернулися з Міністерства Культури і запропонували створити імерсивну виставку, що розповідала би про війну в Україні та героїзм українців. Міжнародний фонд «Відродження» стане одним із партнерів цієї нової виставки. В її демонстрації зацікавлені простори у США, Канаді, Франції, Іспанії.

 «Ми бачимо, як багато брехні та дезінформації про війну поширює росія, тож перша задача – донести правду про те, що відбувається в Україні, – розповідає Наталя. – Друге – показати самих українців, увесь героїзм військових, волонтерів та інших».

Зараз для виставки відбираються відеоматеріали, пишеться музика. Вже влітку нова виставка почне мандрувати містами Європи та Північної Америки. Кошти з неї також будуть передаватися на підтримку армії. А іноземці зможуть знову пересвідчитися, хто сьогодні стоїть на захисті вільного світу і яку ціну доводиться нам за це платити.

Фото з facebook-сторінки виставки

Історія підготовлена в межах за підтримки Європейського Союзу в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: