Сергій Жадан: “Якщо обирати на чий бік стати – бібліотекаря чи міністра, я буду за бібліотекаря”

На цьогорічному 26-му форумі видавців у Львові МФ “Відродження” організував кілька подій, серед яких дискусія про бібліотеки, як культурні та просвітницькі осередки в Україні.

В дискусії взяли участь: 

  • Сергій Жадан, український поет, прозаїк, громадський активіст. Автор романів «Депеш Мод», «Ворошиловград», поетичних збірок «Цитатник», «Ефіопія» та ін. 
  • Андрій Курков, український письменник російського походження, журналіст, кіносценарист. Президент Українського ПЕН. 
  • Анастасія Євдокимова, керівниця відділу промоції читання Українського інституту книги 

Учасники обговорили про нинішнє становище бібліотек, якими вони можуть бути, щоб туди хотілось приходити та згадали про кейси проекту “Схід читає”. 

Сергій Жадан розповів, що бібліотеки – це не просто поличками з книгами, а осередки, навколо яких має бути зосереджено культурне життя. 

“Моя улюблена бібліотека – це бібліотека у місті Дружківка. Крім того, там більше 50-ти гуртків, а одним з останніх створили аеробіку для людей похилого віку”,  – говорить Сергій Жадан. 

На початку 2019 року Сергій Жадан та Андрій Курков організували проект по бібліотеках Донбасу “Схід читає” Благодійного фонду Сергія Жадана спільно з Українським інститутом книги за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Учасники проекту провели зустрічі в 15 містах Донецької та Луганської областей. 

Андрій Курков згадав про одну з таких бібліотек на Сході України. Коли були військові дії та, як наслідок, проблеми з електропостачанням, три жінки приходили працювати в бібліотеку у темряві, а місцеві – читати книги до пізна при свічках. Так за півроку бібліотека стала майже як новим світом, в якому рятувались від війни. 

Учасники дискусії розповіли про креативні підходи до діяльності бібліотек та їх наповненості. Сергій Жадан згадав про Луганську обласну, частина якої приїхала до Старобільська, не визнавши окупацію.  

Їм надали приміщення, полички, допомогли з книгами і зараз це велика сучасна бібліотека, де працюють молоді креативні люди. Наприклад, вони організовують Тиху вечірку, де збираються люди та слухають музику, але в навушниках, перебуваючи на одній радіохвилі. Це і є відшукування причетного. І такою мені бачиться ідеальна модель бібліотеки”. 

Андрій Курков зазначив, що наступна фаза в розивитку бібліотек – це створення медіатек, як це популярно зараз у Європі. А також в подальшому – кав’ярні та кафе на території бібліотеки, де можна випити каву/чай. Створений комфорт значно зможе підвищити відвідуваність. 

Анастасія Євдокимова з Українського інституту книги прокоментувала стан бібліотек з позиції державного регулювання. У міністерстві ставиться під сумнів та кількість бібліотек, яка просто пустує та майже немає відвідувачів: “чи читає хтось цю сучасну літературу, яку завозять зараз в бібліотеки”, “чи ходить хтось в ці бібліотеки?”. 

Сергій Жадан зазначив, що не можна так просто сказати, що ті бібліотеки, в які приходить мало людей – це погані бібліотеки, а в які багато – хороша бібліотека. Разом з тим Сергій стверджує, що не варто боятися, якщо якісь бібліотеки будуть скорочувати.  

“Є такі, які  я особисто сам закрив. Якось в бібліотеку Маріуполя завезли нові книги і ми запитали, чи можна взяти почитати. Нам сказаличерез місяць”, бо вони будуть їх описувати. Тож працівникам байдужеприйшли нові книги чи ні, але якщо у них заплановано описувати одну книжку в день, то вони так і робитимуть і їм байдуже.” 

Дискусію в рамках 26 форуму видавців організовано Міжнародним фондом “Відродження”. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: