Що кажуть про перший етап резиденції “СпільноART” учасники та організатори

На початку квітня в Яремчі Івано-Франківської області відбувалася літературно-мистецька резиденція “СпільноART”, організована Ромською Програмою Міжнародного фонду “Відродження”. Учасниками резиденції стали 20 молодих письменників, журналістів та митців з різних регіонів України

На початку квітня в Яремчі Івано-Франківської області відбувалася літературно-мистецька резиденція “СпільноART”, організована Ромською Програмою Міжнародного фонду “Відродження”. Учасниками резиденції стали 20 молодих письменників, журналістів та митців з різних регіонів України: Любов Базь, Каріна Бречко (Санлайф), Микола Бурмек-Дюрі, Олена Гаврищук, Катерина Гладка, Любов Єремічева, Наталія Журавчак, Ельвіра та Тиберій Йонаш, Ростислав Кузик, Тетяна Литвин, Єва Райська, Олена Марчук, Люба-Параскевія Стринадюк, Ольга Мацо, Андрій Тужиков, Анастасія Холявка, Лідія Чернига, Андрій Bandy Шолтес; Ірена Яніцька.

Аби поділитися досвідом ілюстрування, написання текстів різних жанрів та створення арт-об’єктів, – до резиденції також долучилися 12 спікерів: дизайнер Юрій Барабаш, художник Роман Бончук, ілюстраторка Віолетта Борігард, правозахисник Микола Бурлуцький, журналіст та письменник Олександр Гаврош, письменниця та переклаачка Маріанна Кіяновська; художник-іконописець Остап Лозинський, поетка Раїса Набаранчук, художник та музикант Ярема Стецик, письменниця та сценаристка Любов Якимчук, журналістка-репортажистка Олеся Яремчук. А куратором резиденції виступив історик та публіцист Роман Кабачій.

У рамках резиденції відбулись як практичні, так і теоретичні заняття, з допомогою яких учасники заглибились у розуміння тематики іншості, становища ромської громади в Україні, змогли опрацювати практичний вимір цієї проблематики у вигляді малої прози та мистецьких творів.

Також в межах тижня резиденції відбулись дві ознайомчі поїздки до Чернівців та Івано-Франківська. Перша мала літературно-культурний напрям: знайомство з поліетнічним характером та історією Чернівців, відвідини Літературного целанівського центру, де президент Meridian Czernowitz, Святослав Померанцев, розповів про його створення та діяльність. Також відбулася зустріч із письменником Максимом Дупешком в місцевому культурному центрі “Букініст”. Друга поїздка мала на меті зануритися у естетично-креативний простір Івано-Франківська, з практичним заняттям в інноваційному центрі “Промприлад Реновація” та ознайомленням із міськими муралами, за участі художника та музиканта Яреми Стецика. Також учасники резиденції зустрілися з художником та засновником Музею Небесної сотні, Романом Бончиком, який провів екскурсію та поділився історією його створення.

Про враження від першого етапу “СпільноART” діляться її спікери, учасники та організатори:

Маріанна Кіяновська: “Я була лектором у перший день, а тоді ми спілкувалися з літераторами-учасниками резиденції на “практичних”. Я рада, що мала з ким розділити досвід кількох важливих розмов під час цієї резиденції. І до того я досить багато знала про ромів, дружила в дитинстві з декількома, як не дивно, хлопцями (ми трохи шибеникували), але багато що з побаченого і відчутого впродовж двох із половиною днів виявилося для мене відкриттям. Учасників “СпільноART”, які приїхали, без перебільшення, з усієї України, – зібрали разом чудові організатори та чудова мета – написати про ромів, зробити гарну книжку. Сподіваюся, що матиму змогу прочитати все, що напишуть учасники резиденції. І вже зараз цьому радію”.

Андрій Bandy Шолтес:“Програма резиденції була така насичена і цікава, що я і приблизно не очікував. Лекції про художній текст і практичний аналіз побудови текстів. Лекції про ромську культуру і традиції – і це з перших ромських рук. Багаті враженнями літературні і мистецькі екскурсії до Чернівців та Івано-Франківська. Зустрічі з ромськими поетесою та художником. Теоретичні і в матеріалі практики по ілюстрації і дизайну книг. І це ще далеко не все, бо було багато знайомств, читань, обмінів досвідом, спільної творчості, розмов, сміху і планів на майбутнє. І що важливо – що все це пізніше вил’ється у один спільний проект”.

Любов Якимчук: “Це були незабутні три дні, на яких я не лише відірвалася, як викладач креативного письма, а назбирала багато матеріалу для власних художніх текстів. От щойно написала одному театральному режисеру, з яким ми працюємо цієї весни і літа, про цей матеріал. Дякую за такий досвід!”.

Любов Єремічева: “Знайомство з іншими – це часто шлях до самої себе. Тиждень з художниками, дизайнерами, поетами та письменниками у обіймах Карпат, у співтворчості, пошуках і щоденним знайомством зі своїми власними виявами. Дякую усім, хто розділив ці дні зі мною, і нашим добрим організаторам. Продовження буде!”

Роман Кабачій: “Ми намагалися укласти програму так, щоб кожен день був іншим, відрізнявся від попереднього, приносив свої нові характерні враження. Маю надію, це спрацювало, і не дивлячись на інтенсивність та “повну зайнятість” – окрім теж форм самоорганізації, яку демонстрували наші резиденти – їм було справді цікаво та корисно спільно попрацювати і покреативити. Для мене самого це також надзвичайно позитивний досвід, як теж гарна нагода вчергове удостовіритися в талантах наших людей – українців, ромів, письменників і художників”.

Результатом резиденції стане написання малої прози та візуалізація до неї, оформлене як окрема книга-антологія.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: