Що чекає українських аграріїв у разі підписання Угоди про асоціацію з ЄС?

За словами фахівців, якщо буде підписано Угоду про асоціацію України з Євросоюзом, українських аграріїв чекає низка як вигод, так і труднощів, пов’язаних з адаптаційними процесами

Якщо буде підписано Угоду про асоціацію України з Євросоюзом, українських аграріїв чекає низка як вигод, так і труднощів, пов’язаних з адаптаційними процесами. Про це заявили учасники круглого столу, який відбувся 4 лютого в місті Мена (Чернігівська область). Захід провів Сіверський інститут регіональних досліджень за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, серед потенційних вигод – можливість збільшити обсяги експорту до країн ЄС, привести вітчизняне законодавство у відповідність до вимог ЄС, запровадити більш прозорі правила ведення аграрного бізнесу, запровадити сучасні інноваційні технології, поліпшити інвестиційний клімат тощо. Від підвищення стандартів безпеки продукції отримають користь і вітчизняні споживачі. Водночас можливим викликом для українських аграріїв може стати посилення конкуренції на внутрішньому ринку з боку країн ЄС, а отже, втрата частини вітчизняного ринку, зростання соціальної напруги через закриття вітчизняних виробництв, обмеження доступу на ринок країн СНД тощо.

Як зазначив Михайло Селінний, доцент кафедри природокористування та техногенної безпеки Чернігівського державного інституту економіки й управління, відчутним вплив буде насамперед у сферах зайнятості населення, виробництва та переробки сільськогосподарської продукції.

Запровадженню Зони вільної торгівлі з ЄС, на думку учасників круглого столу, загрожують: неконкурентноздатність вітчизняної продукції через відсутність коштів на її сертифікацію; поступове зникнення домогосподарств як структурних одиниць економіки; проблеми на ринку праці, пов’язані насамперед зі зменшенням кількості “робочих рук”; незадовільний рівень зарплат.

Дискусійним виявилося питання про рентабельність домогосподарств у разі можливого підписання Угоди про асоціацію. На думку жителів сільської місцевості, запровадження інноваційних технологій і високих стандартів продукції не дасть їм змоги конкурувати з великими механізованими підприємствами і, як наслідок, буде втрачено фактично єдине джерело прибутку.

У зв’язку з цим побоювання викликали й окремі положення закону “Про безпечність та якість харчових продуктів”, які мають набути чинності з 1 січня 2015 року. Вони стосуються запровадження європейських стандартів торгівлі живими тваринами та продуктами тваринництва, а також фітосанітарних вимог, що застосовуються до продукції з особистих домогосподарств. За словами фахівців, сьогодні в Україні майже немає боєнь і доїльних залів, що мають експлуатаційний дозвіл і зареєстровані ветеринарною службою.

Крім того, під час публічної дискусії було названо такі проблеми вітчизняного агропромислового комплексу: слабка матеріально-технічна база, брак коштів, нестабільність ринку сільськогосподарських товарів, відсутність реальної кооперації, низька культура землеробства, незначний обсяг державних дотацій, несприятлива демографічна ситуація.

Коментуючи висловлене, автори дослідження наголосили: зміни, що мають відбутися, потребують значних ресурсів, але іншого варіанту для України немає, хоч би який напрям розвитку вона обрала. Адже в основі Угоди – норми Світової організації торгівлі, які має бути запроваджено в Україні незалежно від інших домовленостей.

Контакти:
Сіверський інститут регіональних досліджень
Людмила Чабак
(0462) 676 052
siverian@gmail.com

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: