Самотня мати відстояла право на кімнату в гуртожитку

Катерина Євдокімова, активістка ГО "Подільська правова ліга", опублікувала на порталі "Правовий простір" статтю про те, як матері з дитиною допомогли захистити право на житло

Катерина Євдокімова, активістка ГО “Подільська правова ліга”, опублікувала на порталі “Правовий простір” статтю про те, як матері з дитиною допомогли захистити право на житло. Громадська організація координує роботу Центру правової інформації та консультацій у Хмельницькому за підтримки програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.

Самотня мати відстояла право на кімнату в гуртожитку
Катерина Євдокімова

Щоб виселити жінку з неповнолітньою дитиною з відомчого гуртожитку адміністрація державного підприємства в Хмельницьку вдалася до тиску, відключивши кімнату від водо-, електропостачання та заборонивши самотній матері та її сину користуватись кухнею та санітарними приміщеннями. Тільки втручання юристів захистило цю маленьку родину від перспективи залишитися без даху над головою.

Власник гуртожитку – дослідний інститут – звернувся до суду з проханням виселити Марину з дитиною на тій підставі, що її звільнено з роботи та в неї немає права на житлову площу. Цинізм ситуації полягає ще й в тому, що ця родина ніде не зареєстрована, немає іншого житла, йти їм немає куди. Розуміючи всю безпомічність матері, керівництво гуртожитку вимкнуло світло у кімнаті, тобто перестали працювати всі побутові пристрої. Але й цього було замало. Кімнаті відключили водопостачання, тому жінка мала набирати воду у найближчому колодязі. Коли родина прилаштувалася й до цих труднощів, у гуртожитку вдалися до морального тиску. Спочатку оскаржували сам факт того, що жінка одна виховує дитину, потім провели обстеження побутових умов у кімнаті та зробили висновок, що «дана кімната знаходиться в непридатному для проживання стані (поганий запах, антисанітарія)».

Поки Марина могла боротись, вона відстоювала право своє та дитини на кімнату в гуртожитку, але постійні знущання, тиск, безправність довели її до відчаю. Зі сльозами на очах вона звернулася до Центру правової інформації та консультацій, створеного ХОГО «Подільська правова ліга» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Мати показала повістку з суду про виселення та розповіла про дії адміністрації гуртожитку та інституту. Також вона повідомила, що неодноразово зверталась до керівництва гуртожитку з проханням прописати її та її неповнолітню дитину. Проте, завжди чула лише відмову та посилання на те, що вони незаконно займають дане приміщення. Хоча надання їм даного жилого приміщення у користування ґрунтувалося на рішенні засідання адміністрації даного інституту. Жінка неодноразово зверталась й до Хмельницької міської ради. Отримала офіційну відповідь від Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, в якій зазначалось, що даний гуртожиток є державною власністю та перебуває на балансі Хмельницького науково-дослідного проектного інституту землеустрою. Відповідно до п.41 пп.5 «Примірного положення про гуртожитки», затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 3 червня 1986 року № 208, з гуртожитку без надання іншого жилого приміщення не може бути виселено одиноких осіб з неповнолітніми дітьми, які проживають разом з ними. Згідно ст.19 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» забороняється виселення, переселення та відселення мешканців гуртожитків, які не менше 5 років зареєстровані та фактично проживають у гуртожитках та не мають іншого житла, без попереднього надання їм іншого житла для постійного проживання. Даний лист був також направлений керівництву гуртожитку, проте це теж не врегулювало спір.

Вислухавши Марину, юрист Центру вирішив діяти поступово, крок за кроком спростовуючи всі претензії адміністрації інституту та гуртожитку. По-перше, до суду була надана копія довідки від 28.01.2014 року, яка підтверджує факт того, що жінка перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Городоцької РДА Хмельницької області, як одержувач державної соціальної допомоги одиноким матерям з 01.01.2003 року по теперішній час. По-друге, до вирішення проблеми була залучення Служба у справах дітей Хмельницької міської ради. Її працівники провели обстеження умов проживання родини та склали акт, у якому сказано: « …стіни побілено, на стінах килими. Є два м’яких крісла, диван та диван-малютка, стілець, полиці. В кімнаті є холодильник, телевізор, мікрохвильова піч, які не працюють через відсутність світла. Також в помешканні є необхідний дитячий одяг, шкільне приладдя, гігієнічні засоби. Дитина спить на розкладному дивані, мати спить на іншому дивані». Тобто ці висновки повністю спростували інформацію, а, вірніше, плітки, які розповсюджували керівництво гуртожитку та інституту».

По-третє, юрист підготував заперечення на позовну заяву про виселення самотньої мами з дитиною з гуртожитку. Суд виніс рішення на користь жінки й дитини. Таким чином, юристи за допомоги суду захистили права родини. Ця історія, хоч й закінчилася добре, дає уявлення про те, як поводяться з мешканцями гуртожитків, як порушуються права людей, які методи використовуються заради того, щоб звільнити кімнати.

Контакти:
ГО “Подільська правова ліга”
(0382) 72 01 95
podil.liga@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: