Самоорганізація громади – фундамент розвитку держави

25 лютого у Львівському прес-клубі Ресурсні центри сприяння розвитку ОСН у Львівській та Луганській області провели круглий стіл на тему: «Самоорганізація громади в умовах АТО: досвід Луганської та Львівської областей». У круглому столі взяли участь громадські активісти Львівської та Луганської області, представники органів влади та волонтери. Захід відбувався за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

25 лютого у Львівському прес-клубі Ресурсні центри сприяння розвитку ОСН у Львівській та Луганській області провели круглий стіл на тему: «Самоорганізація громади в умовах АТО: досвід Луганської та Львівської областей». У круглому столі взяли участь громадські активісти Львівської та Луганської області, представники органів влади та волонтери. Захід відбувався за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Учасники круглого столу, обговорили, як посилити внесок самоорганізації громадян для вирішення проблем переселенців та інших постраждалих від бойових дій, допомоги АТО, подолання деструктивних стереотипів в суспільстві.

Голова ЛОГО «Громадська ініціатива Луганщини» Тетяна Кіріллова заявила: «Потрібно враховувати, що сприйняття того, що відбувається, психологічний стан людей зараз сильно залежить від того, де вони опинилися: на території, що не є підвладною Україні, у звільнених містах, в приконфліктних зонах Донецької та Луганської області, або на територіях, де взагалі не було бойових дій. Ми спостерігаємо значний розрив між цими категоріями людей, який поглиблюється, також і через інформаційний вплив. Тому зараз важливо почути один одного, зруйнувати деякі стереотипи. На жаль, ще трохи, і ми практично втратимо тих людей, які залишилися в Луганську. Залишилися не тому що вони всі погані, а тому що не мали можливості виїхати».

На думку Тетяни Кіріллової, як раз самоорганізація громади є фундаментом і стержнем розвитку держави.

«Якби не допомога людей, не знаю, щоб з нами було. Хочеться, щоб становлення країни далі відбувалося на фоні активної позиції людей», — відзначив Юрій Давлятшин, колишній керівник ОСНу з Луганська, який місяць пробув у полоні сепаратистів, а зараз живе у Львові.

Денис Жданов, громадський діяч м. Сєверодонецька каже, що наразі в Сєвєродонецьку перебуває 30 тисяч тільки офіційно зареєстрованих переселенців, тому місту конче необхідна будь-яка допомога.

Олена Голтвяницька з ГО «Очищення» розповіла, що останні події мотивували жителів і вони створили в Сєвєродонецьку організацію, місією якої є очистити місто від сепаратизму і корупції, підтримати проукраїнські настрої. Це досить складно, адже мер та його заступники залишилися при своїх посадах. Все ж завдяки тиску громадськості у Сєвєродонецьку в 2014 році були прийняті Статут громади, Положення про громадські слухання та місцеві ініціативи.

Олександр Пантелеєв, голова ОСНу «Кропівніцькій» з Луганська: «Ми до останнього сподівалися на те, що наше місто звільнить українська армія. Але замість неї з’явилися російські танки. Зараз Олександр проживає в Бориспільському районі Київської області разом із ще біля 16 тисячами переселенців. Ми зрозуміли, що треба налагоджувати взаємодопомогу. Це непросто, бо багато з переселенців знаходяться в апатії та не хочуть в чомусь брати участь. Ми створили ОСН «Переселенець», я увійшов в дорадчу раду при Бориспільському міському голові. Зараз намагаємося отримати кошти на те, щоб добудувати недобудови в Бориспільському районі для подальшого розселення в них переселенців».

Керівники громадських організацій зі Львова поділилися досвідом надання допомоги армії та постраждалим від конфлікту. Означили, що є певні проблеми в координації з державними службами, з належним інформуванням, вчасним визначенням людей, які потребують допомоги.

Як зазначила керівник Ресурсного центру ОСН у Львівській області Марія Дзюпин, останнім часом і вимушені переселенці долучаються до самоорганізації та волонтерської діяльності, є перші спроби їх самоорганізації. Наприклад, у Львові нещодавно була створена переселенцями з Донецької та Луганської областей громадська організація «Схід і Захід разом» до діяльності якої вже долучились понад 200 переселенців. Також, переселенці зі Сходу України практикують проведення у різного роду акцій, наприклад, акції «Я — Маріуполь», «Одна єдина соборна Україна».

Після круглого столу також відбулась робоча зустріч із головою тимчасової контрольної комісії Львівської обласної ради зі сприяння Збройним силам України та іншим військовим формуванням, розміщеним на території Львівської області Ярославом Мудрим.

За підсумками круглого столу напрацьовано пропозиції щодо необхідності внесення змін до Закону України «Про органи самоорганізації населення» щодо врахування прав внутрішньо-переміщених осіб, потребу в удосконаленні місцевих актів міста Львова та Львівської області стосовно функціонування самоорганізованих ініціатив, вироблено механізм для подальшої координації діяльності волонтерських та самоорганізованих ініціатив.

Контакти:  ІПЦ НАШЕ ПРАВО, nashepravo@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: