Розроблено Концепцію Програми розвитку електроенергетичної галузі України

6 вересня на круглому столі в Києві було презентовано Концепцію Програми розвитку електроенергетичної галузі України (з урахуванням досвіду ЄС)

6 вересня на круглому столі в Києві було презентовано Концепцію Програми розвитку електроенергетичної галузі України (з урахуванням досвіду ЄС). Розробку документу координувала ВГО “Українська стратегія” за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду “Відродження”.

До створення Концепції долучилися експерти ВГО “Українська стратегія”, Українського центру розвитку зовнішньоекономічних відносин, Центру сприяння реформам в енергетиці, Міжнародного центру перспективних досліджень та інших структур, а також окремі міжнародні експерти.

Під час круглого столу фахівці відзначали, що ситуація на енергетичному ринку з кожним днем загострюється, а основні проблеми залишаються без змін: непрозорість тарифоутворення та фінансових потоків у секторі електроенергетики, відсутність ефективних і конкурентних моделей енергоринку України, великі можливості для зловживань, ненадання якісних послуг громадянам, недовиконання Україною зобов’язань перед Енергетичним Співтовариством тощо.

Учасники відзначили, що зараз ринку електроенергії як такого в Україні немає, а ця сферу регулюють адміністративно. Усі тарифи встановлює Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ), і вони враховують лише затрати плюс мінімальний прибуток, що не стимулює ефективного розвитку.
    
Окрім того, за словами експертів, в Україні немає єдиного програмного документу з розвитку електроенергетики. А наявні проміжні документи містять цілу низку проблемних положень, які не відповідають європейському вибору України.

Як зауважили учасники обговорення, ухвалений у першому читанні законопроект “Про засади функціонування ринку електричної енергії України” №0916, декларуючи начебто ліберальні принципи, недостатньо чітко розмежовує функції енергопостачальників, електропередавальних підприємств та електророзподільних підприємств, не забезпечує механізму задекларованого недискримінаційного доступу до місцевих (локальних) і магістральних (міждержавних) електричних мереж. Фонд урегулювання вартісного дисбалансу фактично зберігає в інший спосіб перехресне субсидування виробників, а у сформульованій у законопроекті редакції є відверто дискримінаційним щодо атомної та гідроенергетики (які є не тільки дешевшими, але, за Кіотським протоколом, і більш екологічними).

Сергій Павлуша, експерт Центру сприяння реформам в енергетиці, зазначив: “У межах наявної Стратегії та законопроекту №0916 нібито запропоновано правильні моделі створення ринку двосторонніх договорів, ринку на добу вперед і збалансованого ринку. Але споживач не може брати енергію в постачальника без посередника. На ринку є вирівнювання балансу, яке зберігає некоректне субсидування. По суті, залишається адміністративне регулювання ринку та монополія окремих економічних суб’єктів. Якщо читати не лише декларативні положення, а вдаватися в деталі, то можна стверджувати, що зазначені документи не відповідають європейським правилами гри на енергоринку. А нам передусім потрібно чітко визначитися з тим, у який бік ми йдемо й за якими правилами формуємо енергетичний простір”.
    
Учасники круглого столу відзначили, що сьогодні тільки теплова енергетика (переважну частину приватизувала компанія “ДТЕК”) має своє потужне лобі в парламенті, натомість атомна й гідроенергетика перебувають поза увагою держави. У результаті в Україні занепадає галузь, яка мала би стати основою енергетичної незалежності країни.

Ольга Кошарна, представниця Асоціації “Український ядерний форум”, зазначила: “Сьогодні в атомній галузі існує криза, а програм модернізації атомних блоків не виконують. Ситуація ще більше загострюється тим, що на трьох провідних державних підприємствах ядерної енергетики (ДП “Енергоатом”, ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат” і ДК “Ядерне паливо”) немає повноцінних керівників: керівництво здійснюють виконувачі обов’язків. Навіть у профільному департаменті Міністерства директор – теж в.о. В урановидобувній галузі взагалі ситуація патова. Наприклад, через низькі тарифи ДП “Енергоатом” не може викупити весь обсяг урану, який видобуває ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”. У результаті йде катастрофічна затримка заробітної плати. У зв’язку з цим на загальних зборах підприємства було вирішено в четвертому кварталі призупинити роботу взагалі. Якщо врахувати , що Кіровоградська область, де розташовано підприємство, – депресивний регіон, у якому взагалі важко отримати пристойну роботу, ми стоїмо на порозі соціального вибуху”.

На думку експертів, саме розроблена Концепція має визначити шляхи та правові механізми вирішення зазначених проблем через створення для електроенергетичної галузі правових, економічних, організаційних і технічних умов для забезпечення інтенсивного, енергоефективного, екологічно дружнього розвитку інноваційної моделі розвитку економіки України, реалізації її євроінтеграційного вибору.

“Україна має стати повністю енергонезалежною державою за рахунок використання власних природних ресурсів і забезпечення умов для вироблення дешевої електроенергетики, поступово замінюючи енергоносії, які країна на сьогодні імпортує”, – зазначив Анатолій Пінчук, президент ВГО “Українська стратегія”.
    
За Концепцією, саме електроенергетика є головним чинником енергетичної незалежності України. Концепція передбачає альтернативний варіант впровадження лібералізованого ринку електроенергії на основі двосторонніх договорів між виробниками, постачальниками та споживачами електроенергії з урахуванням положень Директиви 2009/72/EC Європейського Парламенту та Ради від 13 липня 2009 року.

Згідно з пропонованим документом, кожен завод може придбати електроенергію в населення напряму, без посередників. Є в ній і пункт про запровадження приватної власності та будівництво приватних атомних станцій. Велику увагу приділено також розвитку технологій для акумуляції та збереження енергії.

Наразі планується доопрацювати Концепцію з урахуванням пропозицій, що прозвучали на круглому столі, та підготувати на її основі проект Державної цільової програми й нової редакції законопроекту “Про ринок електроенергії в Україні”.

Повну версію та презентацію Концепції можна знайти тут

Контакти:
ВГО “Українська стратегія”
Анатолій Пінчук
099 635 74 93
050 334 99 04
(044) 450 67 05
ukrstrategy.energy@gmail.com

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: