В КМУ створять робочу групу щодо ромів

Найближчим часом в Україні на рівні Кабінету Міністрів має з’явитися відповідна міжурядова робоча група. За участі 13-ти Міністерств і представників регіонів буде відбуватися координація, збір даних і аналіз поточних потреб ромів на місцях, а також формуватиметься державна політика щодо ромів.

24-го листопада 2015 року відбувся Круглий стіл «Посилення інституційних можливостей реалізації Стратегії захисту та інтеграції ромської національної меншини в українське суспільство на період до 2020 року». Дискусія дозволила чи не вперше публічно обговорити наявні проблеми в колі профільних інституцій і вивести питання інтеграції ромського населення за межі суто «культурницького» розуміння.

Співорганізаторами заходу виступили Бюро ОБСЄ з демократичних інституцій (OSCE/ODIHR), Контактна група з питань Рома і Сінті та Міністерство Культури України.

Недискримінація і рівні можливості – базові принципи, на яких ґрунтується європейська демократія. Європейські країни визнали особливі потреби ромської національної меншини і задекларували це у ряді програмних документів. Питання інтеграції ромської національної меншини входить до порядку денного таких організацій як ООН, Рада Європи, ОБСЄ, Європейської Комісії. Причиною прицільної уваги до проблем ромів є соціальна вразливість представників цієї національної меншини: відсутність ідентифікаційних документів (паспортизація), неналежні умови проживання в компактних поселеннях, звідси випливає проблема сегрегації (ізольованості) у сфері освіти, охорони здоров’я та працевлаштування. Головною ж залишається проблема дискримінації за національною ознакою.

Цього дня, після більше ніж 2-х років після прийняття держаної Стратегії щодо ромської національної меншини, за круглим столом зібралися представники регіональних управлінь культури (які в більшості регіонів відповідають за реалізацію державної політики щодо ромів), Департаменту Міністерства Культури у справах релігій і національностей, заступник Міністра Культури, міжнародні експерти та лідери неурядових організацій, які представляють інтереси ромських громад в Україні.

Найближчим часом в Україні на рівні Кабінету Міністрів має з’явитися відповідна міжурядова робоча група. За участі 13-ти Міністерств і представників регіонів буде відбуватися координація, збір даних і аналіз поточних потреб ромів на місцях, а також формуватиметься державна політика щодо ромів.

Серед викликів, які постали перед учасниками заходу, варто виділити наступні:

  • як зкоординувати роботу всіх учасників, щоб робоча група стала дійсно ефективною, а не черговою утвореною нашвидкоруч інституцією без мандату і повноважень;
  • як налагодити роботу в регіонах, зважаючи на обмеження повноважень виконавчої влади в межах децентралізації? Яка буде її роль в регіонах?
  • необхідно посилювати потужність ромського громадянського суспільства, яке має свідомо й конструктивно вести діалог з місцевою владою і брати участь в процесах прийняття рішень і виділення коштів на реалізацію місцевих програм (моніторинг роботи, громадські слухання, місцеві ініціативи та розробка місцевих програм);
  • які механізми роботи обрати, щоб співпраця відбувалась як на вертикальному (громади), так і на горизонтальному (державна влада) рівнях?

За даними Моніторингу реалізації плану заходів Стратегії, який реалізувала Експертна Коаліція Ромських Організацій за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у співпраці з Офісом Уповноваженого ВРУ з прав людини і Європейським Центром Захисту Прав Ромів (Угорщина), майже чверть (24%) серед опитаних ромів не мають навіть базової освіти – це є чи не найпереконливішим аргументом на користь того, що в питаннях захисту прав меншин і вразливих груп, до яких належать роми, необхідні «позитивні дії» (проактивна, а не сервісна позиція).

Влада досі потребує прицільної роз’яснювальної роботи щодо особливостей і потреб ромської національної меншини, що показує: після створення Міжвідомчої робочої групи щодо ромської національної меншини для громадянського суспільства відкривається широке поле для подальшої роботи.

Ольга Жмурко, директор Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: