Ромських соціально-медичних посередників залучатимуть до співпраці в регіонах

Міністерство культури України рекомендувало обладміністраціям запровадити механізми співпраці з ромськими соціально-медичними посередниками (медіаторами), які пройшли підготовку в межах спільної програми Ради Європи та Європейської Комісії – “ROMED”

Міністерство культури України рекомендувало обладміністраціям запровадити механізми співпраці з ромськими соціально-медичними посередниками (медіаторами), які пройшли підготовку в межах спільної програми Ради Європи та Європейської Комісії – “ROMED”. Роботу посередників в Україні координує Ромський жіночий фонд “Чіріклі” спільно з неурядовими організаціями в різних областях за підтримки програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”. Фонд “Чіріклі” також проводив адвокаційну кампанію, спрямовану на інституціоналізацію ромських медіаторів на державному й місцевому рівнях.

Програма ромських соціально-медичних посередників діє в Україні з 2010 року. Її мета – покращити доступ ромського населення до медичних і соціальних послуг. Наразі програма працює у 12 регіонах України. Кількість навчених і залучених до роботи посередників – 50 осіб. У місцях компактного проживання ромів вони допомагають в оформленні необхідних соціальних виплат і отриманні ідентифікаційних документів, комунікують із медичним персоналом місцевих поліклінік і лікарень, зокрема допомагають у направленні на медичні обстеження, надають іншу допомогу (залежно від потреб громади). Такі посередники допомагають у роботі місцевим соціальним службам, які працюють із ромськими родинами, але мають обмежені ресурси.

У низці європейських країн (зокрема Македонії та Румунії) ромський медичний посередник є офіційною професією.

В Україні найбільше ромів проживають у Закарпатській та Одеській областях. При цьому розпорошено вони мешкають у всіх областях, у зв‘язку з чим ведення коректної державної статистики щодо кількості ромського населення досить ускладнене. За даними перепису 2001 року, в Україні офіційно зареєстровано 48 тис. ромів. Одначе дані міжнародних неурядових організацій відрізняються в рази: близько 250 тис. – 300 тис. ромів.

Соціально-економічне становище ромів в Україні досить складне. Більшість ромів із різних причин часто мають обмежений доступ до освіти, соціальних і медичних послуг. Перепонами в цьому є дискримінація, бідність, низький рівень освіти. Ці проблеми є типовими для представників ромської національної меншини, які проживають у різних країнах Європи.

Подолання соціальної ізоляції ромів неможливе без урахування особливостей цієї національної меншини. Передусім це знання мови та традицій ромів, без яких неможливо налагодити комунікацію між представниками ромської національної меншини й надавачами відповідних послуг у державі.

Більше про діяльність ромських соціально-медичних посередників можна дізнатися тут

Контакти:
Ромський жіночий фонд “Чіріклі”
Зола Кондур
(044) 257 19 29
kondurzola@yahoo.com

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: