Ромські студії – знання задля порозуміння

13-14 квітня 2018 у Києві проходить Міжнародний науково-практичний семінар «Ромські студії в Україні і ЄС. Досвід і перспективи», організаторам якого є Ромська програмна ініціатива Міжнародного фонду «Відродження» у співпраці з Центрально-європейським Університетом (Будапешт), Інститутом української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського, Українським центром вивчення історії Голокосту, Національним університетом «Києво-Могилянська академія» та Ужгородським національним університетом.

13-14 квітня 2018 року у Києві проходить Міжнародний науково-практичний семінар «Ромські студії в Україні та ЄС. Досвід і перспективи», організатором якого є Ромська програмна ініціатива Міжнародного фонду «Відродження» у співпраці з Центрально-європейським Університетом (Будапешт), Інститутом української археографії та джерелознавства ім. Михайла Грушевського, Українським центром вивчення історії Голокосту, Національним університетом «Києво-Могилянська академія» та Ужгородським національним університетом.

Ромські студії – це міждисциплінарні сертифікатні програми, які діють на базі вищих навчальних закладів і мають на меті формувати толерантне ставлення до ромів у суспільстві через ознайомлення з етногенезом ромського народу, його історією, культурною спадщиною, етнографічними особливостями, специфікою соціальної стратифікації, особливостями громадсько-політичного руху ромів світу.

«Перші Ромські стуії з’явились у Центрально-Європейському університеті в Буапешті у 1995 році. Оскільки підтримка ромів та розвиток ромських студій є частиною місії Центрально-Європейського університету. Університет є новою моделлю міжнародної освіти, центром вивчення сучасних економічних, соціальних та політичних проблем, а також джерелом підтримки створення відкритих та демократичних суспільств, які поважають права людини та людську гідність», – розповів доктор Юліус Ростас, керівник Ромських студій, доцент Центрально-Європейського університету.

В Україні ж курс перших Ромських студій було розпоблено у 2012 році, коли вони почали діяти у пілотному режимі в Національному університеті «Києво-Могилянська академія». Цей досвід поширився в Ужгороді, Чернігові та Одесі. А сьогодні вже є запит на них у Харкові, Запоріжжі та Дніпрі.

Виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко нагадав, що Фонд більше 20 років сприяє інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також заохочення лідерства серед ромської молоді.

«Для Міжнародного фонду «Відродження» важливо, що в Україні вже у декількох вишах є, спочатку як експеримент, а потім і як повноцінний курс, – Ромські студії. Вони дозволяють долучитися до інтелектуального діалогу між дослідниками різних етносів, аби спільно провадити сучасні й актуальні дослідження», – наголошує Олександр Сушко.

Науково-практичний семінар організовано для того, аби розглянути міжнародні практики і наявний в Україні досвід розвитку Ромських студій як міждисплінарного напрямку соціогуманітарних досліджень; визначити подальшу стратегію реаліалізації наукових та освітніх ініціатив на національному та міжнародному рівнях.

Наталія Зіневич, ромологиня, кандидат історичних наук Інституту української археографії ім. Михайла Грушевського зауважує: «Нині важливо, аби наявний досвід Ромських студій не лише поширювався та зростала якість змісту студій. Також необхідно взаємодіяти з розробниками нормативних курсів з історії України та всесвітньої історії, щоб напрацьований матеріал в рамках Ромських студій міг стати частиною цих нормативних курсів».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: