Роми в Україні стикаються з серйозними труднощами в отриманні особистих документів

Відсутність документів, що посвідчують особу, створює нездоланний бар‘єр у доступі до реалізації фундаментальних прав людини

Дезідеріу Ґерґелі, виконавчий директор Європейського центру захисту прав ромів (European Roma Rights Centre), опублікував статтю, присвячену труднощам ромів України в отриманні ідентифікаційних документів. Матеріал підготовано за підсумками візиту на Закарпаття, який відбувся за підтримки програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”.

Роми в Україні стикаються з серйозними труднощами в отриманні особистих документів

Дезідеріу Ґерґелі

Під час навчального візиту до Ужгорода й Мукачева (Закарпатська область), який організував Європейський центр захисту прав ромів за підтримки програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”, з’ясувалося, що проблеми ромів Закарпаття дуже подібні до тих, із якими стикаються роми Одещини. Ідеться про відсутність ідентифікаційних документів. Ця проблема є дуже гострою: часто роми не мають свідоцтва про народження, паспорта й відповідно реєстрації за місцем проживання.

Що означає відсутність документів для ромів?
 
Насамперед відсутність документів, що посвідчують особу, створює нездоланний бар‘єр у доступі до реалізації фундаментальних прав людини. Очевидно, що без свідоцтва про народження дитина не може вступити до навчального закладу та згодом отримати паспорт. Це замкнене коло проблем, для яких немає простого рішення.

Які причини такої ситуації?

Причини відсутності документів у ромів є різними: деякі роми не замінили своїх ідентифікаційних документів радянського зразка на нові в установлені терміни, інші ніколи не мали свідоцтв про народження, що ускладнює процес отримання паспорта, є ромські родини, які проживали без документів із покоління в покоління. При цьому через відсутність документів, що посвідчують особу, люди стикаються з труднощами в різних сферах життя.

Ця проблема добре відома міжнародному співтовариству, і представники міжнародних організацій неодноразово наголошували на необхідності вжити заходів для її вирішення.

Комітет ООН із прав людини рекомендував Україні усунути адміністративні перешкоди для ромів в отриманні свідоцтв про народження й паспортів, які необхідні людям для доступу до своїх основних прав.

Відсутність ідентифікаційних документів у ромів Одещини
 
Європейський центр захисту прав ромів реалізує проект із посилення правових можливостей у трьох ромських громадах Одещини. За даними проведеного в межах проекту дослідження, майже 40% ромів не мають одного чи більше ідентифікаційних документів. Метою проекту є забезпечити ромів усіма необхідними документами через ознайомлення окремих представників ромських громад із процедурами їх отримання.

Ромські правові консультанти, які працюють у межах проекту під наглядом професійних юристів, налагоджують зв‘язок між ромами й місцевими органами влади та в процесі роботи набувають знання, необхідні для правозахисної роботи у своїх громадах.

Виклики на шляху подолання проблеми відсутності ідентифікаційних документів
 
Попри зусилля, яких докладають в Україні міжнародні організації, зокрема Європейський центр захисту прав ромів і Міжнародний фонд “Відродження”, для забезпечення ромів ідентифікаційними документами, поступ у цій сфері повільний. Так, отримання паспорта для людини вимагає тижнів, а інколи й місяців кропіткої роботи й очікувань у чергах у різних державних інстанціях. Зважаючи на те, що більшість ромів живуть в умовах крайньої бідності і для того, щоб якось забезпечити свої родини, працюють на сезонних роботах, вони не можуть собі дозволити витратити до декількох місяців на стояння в чергах для збирання всіх необхідних документів. Неписьменним ромам, яких також чимало, у свою чергу, потрібна постійна допомога в заповненні документів.

Для багатьох ромів, що взагалі не мають ідентифікаційних документів, отримання паспорта у 25-30 років стає адміністративним жахіттям, оскільки вимагає, крім звичайного переліку документів, багато інших документів, як, наприклад, підтвердження відвідування школи (це потрібно для встановлення особи). Водночас підтвердити отримання освіти дуже велика кількість ромів просто не можуть, адже вони не навчалися офіційно. Одначе крок за кроком, дуже повільно, правові консультанти в ромських громадах допомагають людям в оформленні документів та отриманні доступу до своїх прав.

Держава не намагається спростити процес отримання ідентифікаційних документів для ромів

На жаль, держава не підтримує зусиль, яких докладають окремі ромські активісти та неурядові організації. Влада не намагається спростити порядок отримання ідентифікаційних документів для ромів, а, навпаки, повсякчас ускладнює цей процес. Так, під час реалізації проекту в Одесі було зафіксовано випадки, коли від ромів вимагали хабара для того, щоб неформально полегшити процедуру. Нещодавнє опитування, яке провела міжнародна організація “Transparency International” у 95 країнах, засвідчує, що 37% українців давали хабарі хоча б раз, що є найвищим показником у Європі й наближує Україну до таких країн, як Південний Судан і Бангладеш (по 39%).

Національна Стратегія інтеграції ромів як шанс вирішити проблему з ідентифікаційними документами

Хоча ухвалення Стратегії захисту й інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року є досить прогресивним кроком на шляху визнання проблеми й необхідності її вирішити, український уряд повинен здійснити конкретні кроки для її практичної реалізації. Наявність перелічених бар‘єрів має спонукати уряд виконати рекомендації Комітету ООН із прав людини й об‘єднати свої зусилля з неурядовими організаціями та ромськими громадами для того, щоб, забезпечивши всіх ромів ідентифікаційними документами, надати їм рівний з іншими громадянами доступ до реалізації своїх прав.

Контакти:
“Рома України”
Ольга Жмурко
(044) 461 95 00
zhmurko@irf.ua

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: