Роми Одещини потерпають через відсутність ідентифікаційних документів і конфлікти з міліцією

Основні проблеми ромів Одещини – відсутність ідентифікаційних документів і порушення прав із боку міліції

Основні проблеми ромів Одещини – відсутність ідентифікаційних документів і порушення прав із боку міліції. Про це йшлося під час круглого столу “Отримання ромами Одеської області ідентифікаційних документів: проблеми та шляхи вирішення”, який відбувся 22 червня в місті Татарбунари Одеської області. Захід провела Одеська обласна організація ВГО “Комітет виборців України” спільно з Одеським обласним Ромським конгресом та Асоціацією циган Татарбунарського району за сприяння Головного управління юстиції в Одеській області та його територіальних підрозділів і програм “Рома України” та “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

За словами експертів, завдяки тому, що місцеві роми значно більш соціалізовані, проблеми отримання ідентифікаційних документів в Одеській області стоять не так гостро, як в інших регіонах України. При цьому близько 30% ромів Одещини досі не мають таких документів (паспорта, свідоцтва про народження).

За словами Євгенія Грибачова, керівника Центру права в Татарбунарах, у Центрі понад 170 ромів отримали безоплатну правову допомогу щодо отримання ідентифікаційних документів, 20 із них такі документи (паспорти, свідоцтва про народження тощо) вже отримали. Крім того, значний ефект дали групові зустрічі з представниками ромських громад. Загалом було проведено 8 виїздів-зустрічей у Татарбунарському, Саратському та Кілійському районах, у яких узяли участь понад 100 людей.

Значно більше представників ромських громад непокоять порушення прав людини з боку працівників міліції (зазвичай незаконне затримання та вилучення речей). На думку фахівців, системне вирішення цих питань неможливе без конструктивного співробітництва ромських об’єднань і правозахисних організацій з активним залученням органів влади регіонального та національного рівня.

Керівник Одеського обласного Ромського конгресу Сергій Єрмошкін представив результати моніторингу проблем ромів Одещини. Практично всі опитані роми вказали на дискримінацію з боку міліції, найчастіше на промринку “7-й кілометр” (безпідставний особистий огляд, вилучення речей і товару, вимагання грошей за вхід на ринок).

При цьому учасники круглого столу (у тому числі і представники ромських організацій) констатували недостатнє бажання самих ромів боротися за свої права. Керівник ромської організації “Нево Дром” (місто Білгород-Дністровський) Сергій Флора зазначив, що його організація багато років займається захистом прав ромів, у тому числі й питаннями паспортизації, але однією з бід ромів є те, що вони часто схильні дати хабар чи іншим чином “вирішити питання”, ніж боротися за свої права законними методами. У зв’язку з цим більшість учасників відзначили важливість підвищення правової культури та правової грамотності ромського населення, підготовки юристів і правозахисників безпосередньо з ромського середовища.

Керівник Асоціації циган Татарбунарського району Рустам Стоян підкреслив велику ефективність вирішення проблем ромів завдяки залученню до цього правозахисних організацій. Такий підхід дає змогу не тільки вирішити конкретні правові труднощі ромів, а й підняти питання на більш високий рівень, що дасть можливість вирішувати проблеми комплексно та боротися з їх причинами.

За результатами обговорення буде доопрацьовано моніторинговий звіт, який буде направлено до відповідних органів влади (передусім МВС) і недержавних організацій, а також розміщено у ЗМІ й Інтернеті.

Одеська обласна організація
ВГО “Комітет виборців України”
(048) 716 40 18
odesakvu@ukr.net

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: