Заява Міжнародного фонду «Відродження»

Міжнародний фонд «Відродження» категорично засуджує нещодавні насильницькі дії, зокрема примусове виселення та підпали майна...

Міжнародний фонд «Відродження» категорично засуджує нещодавні насильницькі дії, зокрема примусове виселення та підпали майна, – що були вчинені на ґрунті етнічної ненависті щодо ромів, які мешкали на вулиці Лисогірській у Києві.

 Глибоке занепокоєння викликає систематичне вчинення насильства щодо ромів, які проживають у стихійних поселеннях. Лише протягом 2017 – початку 2018 років мешканці, щонайменше,  4-х поселень у Києві та Львові примусово були виселені, а самі поселення – ліквідовані через підпал.

Також ми вкрай стурбовані тим, що нападники широко використовують соціальні мережі для поширення повідомлень про свої дії із закликом до боротьби зі злочинністю  за етнічною ознакою. Такі заклики є небезпечними і неприпустимими в цивілізованому демократичному суспільстві, адже принижують людську гідність, посилюють нерівність і розпалюють нетерпимість.

Відповідальність за виселення ромів 21 квітня взяла на себе праворадикальна організація С14 (Січ). Одягнені в маски члени організації для примусового виселення використовували щодо жителів поселення газові балончики та кидали у них каміння. Голова організації повідомив про ці неприпустимі насильницькі дії у публічному дописі у Facebook, підкресливши “ законність способів ” виселення.

Після того, як у медіа потрапило відео, де зафіксовано напад на ромське поселення, і вчинені проти ромів насильницькі дії, Національна поліція України заявила про відкриття кримінального провадження. Ми закликаємо  правоохоронні органи оперативно і неупереджено розслідувати цю справу та передати її на розгляд суду. Винні у насильницькому виселенні жителів поселення мають понести справедливе покарання.

Попередній досвід свідчить, що безкарність таких випадків провокує поширення небезпечних ксенофобських настроїв в суспільстві. Спосіб життя людей в стихійних поселеннях не є і не може бути причиною порушення їхніх прав, цькування чи інші насильницькі дії. Переслідування жителів цих поселень ще більше ізолює їх від суспільства і поглиблює соціальну нерівність. Задля інтеграції ромів в українське суспільство в Україні прийнято Стратегію захисту й інтеграції ромів в українське суспільство до 2020 року. Нажаль, рівень соціального включення окремих представників ромської етнічної меншини залишається вкрай низьким, це породжує нетерпимість до них, ксенофобію, змушує людей залишали свої домівки в пошуках заробітку у великих містах.

Міжнародний фонд «Відродження» звертається до Кабінету Міністрів України із наполегливою рекомендацією ґрунтовно переглянути підходи у реалізації Стратегії інтеграції ромів. Координуюча роль Міністерства соціальної політики, Міністерства освіти і науки має бути підсилена у цьому процесі. Належна реалізація Стратегії потребує ресурсів. Ми вкотре наполягаємо на необхідності виділення коштів на реалізацію відповідних заходів в межах Стратегії як на національному, так і на регіональному рівнях.

Забезпечення фундаментальних прав людини всіх без винятку громадян, не залежно від етнічного погодження і соціально-майнового стану – є першочерговим завданням органів влади всіх рівнів.

Міжнародний фонд «Відродження» буде і в подальшому підтримувати неурядові організації, діяльність яких спрямована на забезпечення дотримання прав ромських громад, забезпечення доступу до освіти, реалізації програм із соціальної і культурної інклюзії, здійснення необхідних просвітницьких заходів, які б сприяли утвердженню толерантності і поваги до людської гідності в українському суспільстві. 

 

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: