Рівненська влада не дотримується вимог Закону України «Про інформацію» – висновки громадського моніторингу

З вересня 2010 року Громадянська мережа ОПОРА реалізує у Рівному проект «Влада через призму інформації», який спрямовано на вирішення проблеми обмеження органами влади доступу до суспільно значимої інформації.

У рамках реалізації проекту представники ОПОРИ надіслали інформаційні запити до восьми відділів обласної ради, 15-ти управлінь та відділів облдержадміністрації, 22-х управлінь виконкому міської ради.

Запити стосувалися інформації, яка дає можливість оцінити результативність роботи державних структур у 2009 році та визначити рівень їх відкритості для громадян. Зокрема, запитувалося про:

  • перелік штатних одиниць з описом закріплених за такою одиницею обов’язків;
  • інформацію щодо розміру щомісячної нарахованої заробітної плати, встановленої для кожної штатної одиниці у 2009 році;
  • інформацію щодо розміру надбавок, премій та інших видів виплат працівникам, виплачених у 2009 році, окремо по кожній штатній одиниці;
  • інформацію щодо кількості отриманих інформаційних запитів та звернень громадян у 2009 році;
  • інформацію щодо кількості наданих відповідей на інформаційні запити та звернення громадян у 2009 році;
  • інформацію про кошти, освоєні у 2009 році (вказати джерела надходження коштів, вказати, як використовувалися отримані кошти у 2009 році, із зазначенням суми використаних коштів окремо за кожним напрямком);
  • інформацію про роботу, пророблену у 2009 році (вказати кількісні та якісні результати роботи управління у 2009 році);
  • резюме начальника з інформацією про освіту, попередні місця роботи та займані посади.

У запиті до міського голови представники ОПОРИ просили Володимира Хомка надати звіт про виконання його передвиборчої програми та інформацію про доходи.

Згідно із Законом України «Про інформацію», відповідь на запитання мала б надійти до ОПОРИ протягом місяця, однак, більшість органів влади й досі не надали потрібних даних. Так, з 22 підрозділів міської ради вчасно і у повному обсязі відповіло лише управління транспорту і зв’язку. Із місячним запізненням відповіло управління охорони здоров’я. Що ж до інших 20 структурних підрозділів міської ради, то вони або взагалі не надали її, або відповіли у неповному обсязі.

З 15 управлінь та відділів адміністрації повну відповідь надало лише Головне управління з питань будівництва та архітектури. Решта 14 відмовилися надавати інформацію про зарплату працівників, посилаючись на норми закону, які забороняють розповсюджувати конфіденційну інформацію. Такої ж думки дотримуються керівники восьми відділів обласної ради, які підготували колективну відповідь без зазначення розміру зарплатні робітників та спрямування витрачених бюджетних коштів.

На переконання представників ОПОРИ, така позиція чиновників є неправильною, адже інформація про використання бюджетних коштів не може бути таємницею. Юрист правової асоціації «Паритет» Тетяна Голубока також переконана, що інформація про зарплату чиновників є суспільно значимою і не може бути конфіденційною.

– В Законі «Про інформацію» ніде не сказано, що дані про зарплату чиновників є конфіденційними, – каже юрист. – Відмови, які отримала ОПОРА із посиланням на норми законодавства, є самовільним тлумаченням чиновників статті 23 та 30 закону про інформацію. Організація не запитувала про людей, а просила надати штатний розпис із зазначенням посадових окладів. Більше того, оплата праці державних службовців здійснюється на підставі загальнодержавних нормативно-правових документів, які є відкритими і не можуть приховуватися, а її розмір затверджується на місцях. Відповідно інформація, яка є у вільному доступі, апріорі не може бути конфіденційною.

Щодо відповіді Володимира Хомка, то її представники ОПОРИ отримали лише після того, як публічно оголосили, що подають на міського голову до суду за ненадання інформації. Після публікації серії матеріалів про конфлікт між мером та представниками громадської організації, прес-аташе міського голови Олесь Лопачук надав відповідь на запит. З його слів, листа представникам ОПОРИ відправили вчасно, однак він загубився на пошті.

Варто також зазначити, що з початку реалізації проекту «Влада через призму інформації» Громадянська мережа ОПОРА відчула тиск з боку влади. Після надсилання запитів начальникам міських управлінь, представників організації повідомили, що їх нема і ніколи не було за адресою комунального приміщення, в якому знаходився офіс ОПОРИ, і попросили зняти вивіску з назвою організації. Це представники організації розцінюють, як тиск на її роботу, адже покинути приміщення їх попросили після надсилання запитів. Зі слів представника міськради Олеся Лопачука, ніякого тиску з боку влади не було, а прохання покинути приміщення стало наслідком звичайного непорозуміння.

Інформація від Громадянської мережі «ОПОРА»

Контакти: Прес-центр Громадянської мережі «ОПОРА», тел. (0362) 43 07 18, 063 358 24 30.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: