Результати моніторингу реалізації права ВПО на вищу освіту

31 березня у Сумах в межах реалізації проекту «Адвокація права на освіту внутрішньо переміщених осіб в сумських ВНЗ» відбувся круглий стіл на тему «Результати моніторингу реалізації права ВПО на вищу освіту». Проект реалізується ГО «Рада молодих вчених» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

31 березня у Сумах в межах реалізації проекту «Адвокація права на освіту внутрішньо переміщених осіб в сумських ВНЗ» відбувся круглий стіл на тему «Результати моніторингу реалізації права ВПО на вищу освіту». Проект реалізується ГО «Рада молодих вчених» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Учасниками круглого столу стали проректори та представники психологічних служб всіх ВНЗ м. Суми: Сумського національного аграрного університету (СНАУ), ДВНЗ «Українська академія банківської справи НБУ» (УАБС НБУ), Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка (СумДПУ), Сумського державного університету (СумДУ). Присутніми також були представники студентських та профспілкових комітетів сумських ВНЗ. Окрім того, на захід були запрошені представники ЗМІ – представники студентського телебачення Ztv.

Під час заходу були презентовані результати проведеного моніторингу. У дослідженні взяли участь студенти Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, Української академії банківської справи НБУ, Сумського національного аграрного університету та Сумського державного університету. Дослідження охоплювало студентів різних вікових груп від 17 до 25 років. Основну групу респондентів склали студенти 3 та 4 курсів.

Дослідження проводилось за допомогою анкетування. Респонденти самостійно відповідали на запитання анкет. Анкета складалася із трьох блоків, у кожному з них були відкриті, закриті, контрольні питання та питання-фільтри. Анкетування проводилась анонімно. Крім анкетування з метою дослідження проводились засідання у трьох фокус-групах.

Однією із основним проблем на рівні ВНЗ є інформаційний розрив між студентами-переселенцями та адміністрацією приймаючих ВНЗ, органами студентського самоврядування, профспілкового комітету, що ускладнює надання їм необхідної допомоги. Крім того існує проблема обізнаності студентів  щодо нормативно-правового забезпечення у сфері захисту прав внутрішньо переміщених осіб та органів, до яких можна звернутися за допомогою.

Особливе занепокоєння викликає група студентів, які представляють зону АТО та АР Крим, але не мають можливості отримати статус переселенців, оскільки вони мають прописку в м. Суми. У таких студенті кількість проблем навіть більша, оскільки вони соціально не захищені.

Було також виявлено, що особливе місце серед проблем переселенців займає матеріальне забезпечення, оскільки багато респондентів зазначили, що у них є проблеми з отриманням стипендії та працевлаштуванням. Окрім того, у батьків, які залишились в зоні АТО чи в АР Крим не має можливості матеріально підтримати своїх дітей. Визначена також була проблема знаходження місця роботи, що також впливає на успішність студентів, яка суттєво знизилась у другому навчальному півріччі.

Невелика кількість респондентів відмітила проблему порушення окремими викладачами професійної етики при спілкуванні зі студентами із зони АТО та Криму під час проведення занять.

За результатами дослідження було сформовано перелік проблем, які були виявлені в результаті моніторингу, та розроблено рекомендації щодо їх вирішення як на рівні ВНЗ, так і на рівні адміністративного апарату міста Суми.

Ми пропонуємо створити інформаційні сторінки на сайтах ВНЗ, де буде розміщена необхідна інформація щодо захисту прав ВПО. Окрім того, планується створення лінії довіри для студентів – переселенців, де студенти зможуть отримати психологічну підтримку та допомогу, залишаючись при цьому анонімними. Розмістити інформацію про лінію довіри на інформативній сторінці для студентів-переселенців.

Для боротьби з наявними матеріальними проблемами та аспектами працевлаштування переселенців ми пропонуємо проведення “круглого столу” з питань працевлаштування ВПО, на якому будуть присутні представники обласної ради, центру зайнятості, громадських і волонтерських організацій, які займаються допомогою ВПО

Для того, щоб боротись з проблемою відсутності повного пакету документів при вступі до ВНЗ, ми пропонуємо розробити пропозиції для адміністративного апарату щодо забезпечення доступу до бази даних студентів, які навчаються/навчались у зоні АТО та АР Крим

Учасники круглого столу активно обговорювали шляхи вирішення виявлених проблем, ділилися власним досвідом роботи із даною категорією студентів.   

Психологами було запропоновано провести зустрічі з кураторами та старостами щодо моделей поведінки по відношенню до студентів-переселенців. Також було зазначено, що у переселенців рівень адаптованості набагато вищий, ніж у звичайних студентів, що свідчить про те, що вони стали більш стресостійкими.

Представниками ВНЗ також було погоджено створення інформаційних сторінок для студентів – переселенців і активну роботу юридичних клінік для допомоги студентам в питаннях їх підтримки з боку законодавства.

Метою проекту «Адвокація права на освіту внутрішньо переміщених осіб в сумських ВНЗ», що здійснюється ГО «Рада молодих вчених» за підтримки програми Демократична практика Міжнародного фонду «Відродження» є виявлення та вирішення проблем (матеріальних, соціально-психологічних, побутових, фінансових та ін.), що виникають у ВПО, які навчаються у ВНЗ м. Суми.

Контакти: Сапожнікова М. В., sapozhnikova.m.v@gmail.com, +38 (099) 783 43 99

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: