Результати моніторингу місць несвободи Чернівецької області

У Чорторийському психоневрологічному інтернаті підопічні сплять на старих поламаних ліжках та не отримують належне лікування, а СІЗО №33 мав би стати показовим прикладом для інших слідчих ізоляторів України. Такими є деякі результати моніторингових візитів Національного превентивного механізму, що 1 грудня відбулися у 6 установах Чернівецької області.

У Чорторийському психоневрологічному інтернаті підопічні сплять на старих поламаних ліжках та не отримують належне лікування, а СІЗО №33 мав би стати показовим прикладом для інших слідчих ізоляторів України. Такими є деякі результати моніторингових візитів Національного превентивного механізму, що 1 грудня відбулися у 6 установах Чернівецької області.

Чорторийський психоневрологічний інтернат

На момент візиту в інтернаті перебувало 124 підопічні. Вони сплять на старих поламаних ліжках, змушені купувати ліки власним коштом, протягом дня не мають доступу до ліжок, проводячи час у приміщенні, обладнаному лише лавками.

За словами Ірини Сергієнко, представника Департаменту реалізації НПМ Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини, медичне обслуговування не проводиться, попри те, що штат медичних працівників укомплектований повністю, є лікарі, медична сестра з лікувальної фізкультури та масажист. На посаді лікаря-психіатра працює викладач медичного коледжу, який не має права призначати лікування. Відтак призначення підопічним зроблені ще у 2010 та 2012 рр.

Районний лікувальний заклад відмовляється проводити лікування стоматолога та психіатра, тому інтернат змушений звертатися до приватних фахівців з іншого району коштом підопічних.

Культпрацівник: вона веде бухгалтерію, займається забезпеченням, є опікуном 76 підопічних (не керівник закладу)

Під час розмов з підопічними була виявлена кімната-ізолятор, де під замком перебувають підопічні, покарані за погану поведінку.

Магальський дитячий будинок-інтернат

Вихованці й підопічні молодіжного відділення виглядають доглянутими, вдягнуті за сезоном, деякі мають ортопедичне взуття. Житлові приміщення пристосовані до потреб, зокрема, виготовлені пандуси для підопічних на візках. На момент візиту відбувався ремонт харчоблоку коштом румунських спонсорів. У спальних кімнатах є телевізори, ліжка застелені чистою білизною. За останні кілька років троє підопічних усиновлені родинами з США. Заможне підсобне господарство дозволяє частково забезпечувати харчуванням вихованців та підопічних закладу, відзначає монітор НПМ Мар’яна Гевко.

Ліжка подекуди застарілі, потребують ремонту або заміни. Молодіжне та дитяче відділення досі розділені металевими ґратами, хоча ще 2 роки тому це порушення було рекомендовано усунути.

Вихованці закладу охоче спілкуються, є доброзичливими, здатні до розвитку, вміють плести, вишивати, допомагати по господарству. Утім через відсутність фахівців підопічним не забезпечена належна реабілітація та психологічна допомога. На думку представників моніторингової групи, керівництво закладу має також подбати про отримання ліцензії на психотропи, що дозволить надавати адекватну медичну допомогу підопічним з огляду на ступінь їх захворювання.

Чернівецька установа виконання покарань (№ 33)

У жовтні прийняте Розпорядження Кабінету Міністрів, за яким Чернівецька установа виконання покарань має бути ліквідована через аварійний стан будівель, близькість до історичного центру та навчального закладу. Хоча, за словами монітора НПМ Олександра Гатіятулліна, цей слідчий ізолятор є кращим з усіх, побачених ним за 3 роки роботи в НПМ, та мав би стати показовим прикладом для інших установ в Україні.

На момент візиту у закладі перебувало 169 осіб, у тому числі 7 жінок. Ув’язнені дуже відкриті та комунікабельні, керівництво закладу не заперечувало проти індивідуальних бесід моніторів із ними. Під час розмов не було зафіксовано жодних скарг або прохань не було, навпаки, ув’язнені відзначали, що керівництво дослухається до прохань, зокрема, які стосуються потреби у наданні медичної допомоги.

Приміщення СІЗО чисті, відсутні сторонні запахи, є камери з душовими кабінками. Харчоблок охайний, є спеціальне дієтичне меню для хворих на туберкульоз. Надається медична допомога, зокрема, онкологічний хворий забезпечується лікуванням, у тому числі, знеболенням.

Ізолятор тимчасового тримання при УМВС України в Чернівецькій області

На момент візиту в ІТТ перебувало 9 людей, усі повідомлені про свої права – у кожній камері наявні стенди з інформацією про права на адвоката, медичну допомогу, на інформацію та інші, й куди звертатися у випадку їх порушення. Моніторингова група відзначила зразковий порядок та чистоту як у камерах, так і в інших приміщеннях. Харчування задовільне, триразове, 50 грн. на добу на людину. Водночас обмежений доступ свіжого повітря та недостатнє освітлення, адже приміщення ізолятору було збудовано 1900 р. як конюшня.

На думку Володимира Шевченка, регіонального координатора Уповноваженого ВР України з прав людини зі зв’язків з громадськістю, Чернівецький ІТТ може стати прикладом для інших ізоляторів щодо налагодження роботи з медичними установами. Перш ніж потрапити до ізолятору, кожен затриманий має можливість пройти повний медичний огляд, здати аналізи, зробити рентген. Ця інформація дозволяє як виявити реальний стан здоров’я затриманого, так і надавати йому за необхідності необхідну медичну допомогу. Персонал та керівництво закладу з розумінням поставилося до рекомендацій моніторингової групи.

Шевченківський районний суд

Ще 2012 року в усіх залах засідань усі загородження замінені на скляні, обладнана унікальна «легендована» кімната, де можна анонімно провести допит свідків.

: спеціальні технічні засоби дозволяють змінити голос свідка та приховати зовнішність, відтак подбати про його безпеку.

У той же час у приміщеннях суду відсутня вентиляція, освітлення мінімальне і в 10 разів менше за норму. Централізованого опалення немає, використовуються старі грубки. Єдиний на 4 зали судових засідань туалет знаходиться в одному з них. Наявне офіційне місце тримання підсудних не використовується: у ньому відсутнє світло, саме приміщення потребує ремонту.

Кімнати тимчасового затримання військовослужбовців військової служби правопорядку ЗСУ

Кімнати тимчасового затримання (КТЗ) призначені для перебування бійців, затриманих за скоєне адміністративне порушення, зокрема, за пияцтво. Утім, через те, що КТЗ ще не функціонує, затримані у нетверезому стані бійці насправді звільняються від адміністративної відповідальності. Протоколи, складені працівниками військової служби правопорядку (ВСП), до суду не надходять і залишаються без розгляду.

При цьому КТЗ, на думку учасника моніторингової групи Володимира Павлюка, представника Департаменту з реалізації НПМ Офісу Уповноваженого ВР України з прав людини, КТЗ може стати показовим місцем затримання. У ньому обладнані 2 кімнати, кожна розрахована на 1 особу. Є окрема кімната для відпочинку. Приміщення готові майже на 100%, не вистачає запобіжників на вікнах, рівень освітлення в 10 разів менший за норму. Є плани навчання персоналу, утім у них не передбачені розділи, присвячені правам людини та неналежному поводженню.

Запуск роботи КТЗ планується з початку 2016 р.

Організатор: Центр інформації про права людини за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

Місця несвободи («custodial setting») – заклади, де може опинитися кожен з нас за рішенням або вказівкою адміністративного, судового чи іншого органу, без права залишити їх з власної волі.

НПМ – це незалежний національний орган, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань і передбачає регулярний моніторинг усіх місць несвободи для попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там перебувають. В Україні діє з 2012 р. у форматі “Омбудсмен +”, що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками офісу Омбудсмена спільно з громадськими активістами.

Контакти: Надя Колесникова, 067 661 80 30, nk@humanrights.org.ua

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: