Результати громадського спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням

23 квітня 2008 року в УНІАН відбулась прес-конференція громадських організацій (ОПОРА, Комітет виборців України, Центр тестових технологій) – учасників загальнонаціональної кампанії спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням (ЗНО) якості знань випускників середніх шкіл за результатами спостереження за тестуванням абітурієнтів 22 квітня. За підсумками спостереження учасники кампанії констатують, що тестування абітурієнтів  з української мови та літератури 22 квітня в цілому відбулося на належному організаційному рівні та з дотримання основних вимог та правил незалежного оцінювання.

23 квітня 2008 року в УНІАН відбулась прес-конференція громадських організацій (ОПОРА, Комітет виборців України, Центр тестових технологій) – учасників загальнонаціональної кампанії спостереження за зовнішнім незалежним оцінюванням (ЗНО) якості знань випускників середніх шкіл за результатами спостереження за тестуванням абітурієнтів 22 квітня.

За підсумками спостереження учасники кампанії констатують, що тестування абітурієнтів  з української мови та літератури 22 квітня в цілому відбулося на належному організаційному рівні та з дотримання основних вимог та правил незалежного оцінювання.

Директор МБО “Центр тестових технологій і моніторингу якості освіти” Анна Торопова заявила, що належним чином організована кампанія з громадського моніторингу стала однією з умов успішного проведення першого загальнонаціонального зовнішнього оцінювання. Загалом ГМ “Опора” та КВУ було проведено близько 100 тренінгів  в регіонах України, підготовлено 4000 громадських спостерігачів.  На пунктах тестування спостерігачі заповнювали спеціальну анкету, розроблену Центром тестових технологій, в якій фіксувалися порушення визначених процедур проведення тестування, визначався загальний рівень організації тестування та умов його проведення, надавалася оцінка роботи залучених працівників.

Напередодні тестування Центр тестових технологій, за підтримки МФВ провів опитування щодо ступеню поінформованості учнів та вчителів до зовнішнього оцінювання 2008 року. В опитуванні взяли участь 3495 учнів випускних класів та 1736 вчителів, які представляють 329 навчальних заклади України. В цілому, рівень знань цільових груп про ЗНО виявився вищим за середній, а найбільш важливим під час підготовки до зовнішнього оцінювання респонденти зазначили засвоєння матеріалу шкільного курсу (67.5 % учнів та 89.8 % вчителів відповідно). Другим за важливістю учні назвали вміння заповнювати бланки відповідей (51.9 %), на третьому місці – можливість ознайомитися з прикладами тестових завдань та пройти пробне тестування (43%).  Втім, як учні, так і вчителі наголошують на необхідності надання інформації щодо ЗНО завчасно, у доступній формі та у повному обсязі.

Виконавчий директор Комітету виборців України Євген Побережний представив результати спостереження, проведеного учасниками кампанії. За оцінкою спостерігачів, приміщення пунктів тестування переважно відповідали умовам проведення тестування, а їх персонал діяв компетентно і незаангажовано. Явка абітурієнтів склала близько 90% від кількості осіб, що зареєструвались, хоча на окремі пункти тестування не з‘явилось до 40% абітурієнтів. Абітурієнти, за рідким виключенням, спокійно і відповідально поставилися до проходження тестів. В роботі спостерігачів проблем, як правило, не виникало. Окремі недоліки, що були зафіксовані під час тестування, а саме: неналежні умови проведення тестування, порушення з боку персоналу, зловживання з боку абітурієнтів та перепони роботі спостерігачів були поодинокими. Більшість недоліків в ході тестування — наслідок недостатньої поінформованості щодо процесу серед частини абітурієнтів та вчителів, що є наслідком слабкої інформаційної кампанії.

Координатор освітніх програм Громадянської мережі ОПОРА Андрій Гевко зазначив: Протягом останніх декількох днів країні було доведено, що навіть аполітичне питання реформування освітянської галузі може набути політичного забарвлення.

Після успішного проведення організаційної частини першого тесту з української мови та літератури, головою парламентського комітету з питань освіти та науки Володимиром Полохалом на засіданні Кабміну була озвучена позиція щодо незаконності ЗНО, хоча саме цей комітет міг забезпечити законодавче підґрунтя для тестування. Втім, не зважаючи на першочерговість законодавчих змін, підготовка Проекту Закону була переадресована Кабміну. Така позиція законотворців є безвідповідальною щодо 512 тисяч українських випускників. Втім, всі наявні постанови Кабміну, накази Міністерства освіти та науки щодо ЗНО були затверджені в установленому порядку Мін’юстом. Жодних заперечень щодо порушень Конституції України чи ряду інших законів не було.

Кампанія громадського спостереження реалізується за фінансової підтримки МФ “Відродження” та “Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні” (USETI). 

Христина Басілія, менеджер зі зв’язків з громадськістю
тел: +380 (44) 461 97 09 | факс: +380 (44) 486 76 29
eлектронна пошта: basiliya@irf.kiev.ua
офіс: м. Київ, вул. Артема, 46, кім.1

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: