Результати громадського моніторингу: доступ до лікування для ВПО

26 червня 2015 відбулась презентація результатів громадського моніторингу доступу внутрішньо переміщених осіб (ВПО) до медичної допомоги.

26 червня 2015 відбулась презентація результатів громадського моніторингу доступу внутрішньо переміщених осіб (ВПО) до медичної допомоги. 

Експерти виділили дві основні проблеми з доступністю медичної допомоги для переселенців із зони військового конфлікту: відсутність належного інформування ВПО про механізми надання допомоги та відсутність додаткового фінансування медичних потреб для регіонів з найбільшою кількістю ВПО, а Міністерство охорони здоров’я, що є основним розпорядником медичних субвенцій для регіонів, де зареєстровано найбільшу кількість переселенців, не поспішає виділяти кошти на забезпечення медичних потреб ВПО.

Роман Лихачов, голова Чугуївської правозахисної групи, повідомив, що станом на березень 2015 року до медичних закладів охорони здоров’я Харківської звернулося за медичною допомогою 55 285 внутрішньо переміщених осіб, з них 11% потребували медичної допомоги у стаціонарі. Також до медичних установ Харківщини звернулись 1 784 особи з онкологічними патологіями, 220 хворих на туберкульоз, 338 пацієнтам з діабетом було надано інсулін. До будинків дитини Харківської області прибуло 150 дітей з Донецької та Луганської областей. 

В ході моніторингу було з’ясовано, що додаткове фінансування галузі охорони здоров’я районів не проводиться. Резервні фонди медичних препаратів майже в усіх районах області не створено у зв’язку з обмеженим фінансуванням. “На національному рівні відсутні механізми компенсації навантаження на медичну інфраструктуру громад з найбільшою кількістю внутрішньо переміщених осіб.” – зазначив Лихачов.

360 000 людей з інвалідністю, мешканців Луганської та Донецької області та значна частина людей групи ризику по здоров’ю з цих областей стали найуразливішою категорією серед вимушених переселенців, зазначила Тетяна Баранцова, голова Луганської обласної молодіжної громадської організації “Асоціація молодих інвалідів Східного Донбасу – Схід”. В рамках моніторингу ми опитали щодо проблем медичного забезпечення 318 людей з інвалідністю, та людей, які мають хронічні захворювання – опорно-рухового апарату, діабет, хронічну ниркову недостатність, серцево-судинні захворювання, психоневрологічні захворювання, фінілкетонурію, тощо. Усі респонденти засвідчили значні проблеми з доступністю медичних закладів для людей зі спеціальними потребами, відсутність належного інформування цієї категорії осіб, а також проблеми із забезпеченням лікарськими засобами.

“Від людини з інвалідністю, вимушеного переселенця, у лікарнях та поліклініках вимагають десятки довідок для реєстрації та отримання допомоги, у той час як навіть потрапити у приміщення медичного закладу дуже проблематично”, – розповіла Баранцова.

Приблизно 2% з числа вимушених переселенців – це користувачі психіатричної допомоги. Враховуючи напружену соціально-політичну ситуацію в країні, кількість користувачів психіатричної допомоги  в Україні найближчим часом зростатиме, як серед населення  країни в цілому, так і серед внутрішньо переміщених осіб, повідомив Руслан Іміреллі, керівник ВГО користувачів психіатричної допомоги «ЮЗЕР» з міста Вінниця. В рамках громадського моніторингу громадські активісти здійснили 20 моніторингових візитів у заклади охорони здоров’я у Вінницькій, Донецькій, Харківській та Чернівецькій областях. Серед основних системнмх недоліків – відсутність системи обліку медичних потреб ВПО, користувачів психіатричної допомоги, а також відсутність механізму оперативного корегування бюджетних витрат на надання медичної допомоги ВПО.

Віталій Захарчук, представник благодійного товариства “Центр суспільних програм” зазначив, що в рамках громадського моніторингу було опитано 300 вимушених переселенців в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях. Серед найбільш поширених проблем переселенців до південних областей України –  проблеми з доступом по первинної медицини, а також недоступність спеціалізованого лікування. На думку Захарчука, причиною цього є застаріла дотаційна система фінансування медичних установ. “Коли за лікуванням звертаються пацієнти, лікарні направляють запити на додаткове фінансування, проте часто на національному рівні на ці запити або не реагують, або кошти приходять із затримкою”, – повідомив Захарчук.

Щодо рекомендацій для державних органів влади, то експерти наполягають на необхіжності створення на усій території України  електронного реєстру ВПО для обліку медичних потреб переселенців та відповідного перерозподілу бюджетних коштів, виходячи з кількості ВПО, що проживають на адміністративно-територіальній одиниці за принципом «бюджетні кошти – місце проживання внутрішньо переміщеної особи» та при цьому забезпечуючи нерозголошення персональних даних переселенців та їх медичних діагнозів.

З метою захисту прав пацієнтів необхідно створити незалежні наглядові ради при лікарнях для контролю за використанням державних і благодійних коштів, які б включали волонтерів та внутрішньо переміщених осіб.

Важливим є питання інформування внутрішніх переселенців про комунальні заклади охорони здоров’я, до яких вони можуть звернутись, а також про аптеки, з якими укладені угоди про продаж ліків на пільгових умовах. Зокрема, на сайтах державних установ та у приміщеннях державних установ охорони здоров‘я передбачити розміщення інформації (інформаційні стенди, буклети) щодо звернення ВПО за медичною допомогою з переліком номерів телефонів гарячих ліній, номерів телефонів керівних органів медичних установ, поштових адрес для скарг та пропозицій, зразків оформлення  вказаних документів.

Також існує нагальна необхідність створення в медичних закладах резервних фондів лікарських препаратів для забезпечення потреб ВПО, а також доукомплектування закладів охорони здоров’я медичним персоналом відповідно до навантаження, враховуючи кількість внутрішньо переміщених осіб у відповідному регіоні.

За офіційними даними ООН, на початок червня 2015 року в Україні налічується 1,3 мільйона внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Протягом 2015 року низка громадських організацій з різних регіонів України здійснювала моніторинг стану справ щодо дотримання права ВПО на доступ до медичної допомоги. 

Громадський моніторинг було проведено за підтримки Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

Контакти:  Анастасія Безверха, 067 446 5330, karabashi@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: