Результати дискусії «Впровадження реформ у Дніпропетровській області»

16 січня у Дніпропетровську відбулась відкрита дискусія “Впровадження реформ у Дніпропетровській області: проблеми та перспективи”

16 січня у Дніпропетровську відбулась відкрита дискусія «Впровадження реформ у Дніпропетровській області: проблеми та перспективи» за участю виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження» Євгена Бистрицького. Захід було організовано «Київським діалогом» та Східноукраїнським представництвом Міжнародного фонду «Відродження». Під час обговорення розглядалися питання ролі громадянського суспільства у реалізації реформ, різниці у баченні реформ на центральному та місцевому рівні, проблеми їх впровадження на місцях, та пріоритети Міжнародного фонду «Відродження» у наступному році в контексті підтримки та просування реформ.

Євген Бистрицький висвітлив історію імплементації реформ в Україні, впровадження європейського досвіду у реалізації цих процесів, закони, пов’язані з питаннями децентралізації. Пан Бистрицький  докладно зупинився на можливостях іноземної технічної допомоги та експертній підтримці (зокрема, МФ «Відродження» підтримує Стратегічні дорадчі групи). Завданням СДГ є  розробка реформаторських нормативних актів, адвокація їхнього ухвалення, сприяння якісному впровадженню та комунікації реформ. Сфери діяльності Стратегічних дорадчих груп різноманітні, вони включають в себе адміністративну реформу, охорону здоров’я, освіту, електронне врядування, економічні реформи, дерегуляцію, децентралізацію, реформу правоохоронних органів, енергетику та аграрний сектор. Крім того, Міжнародним фондом «Відродження» ініційовано створення Національної Ради Реформ – платформи співпраці між виконавчою та законодавчою гілками влади й громадськими експертами, підтримано функціонування її Проектного офісу.

Чималу роль відіграє впровадження реформ на місцях. Так, у місті Самбір Львівської області проходить експеримент по впровадженню реформи поліції, який вже зараз має позитивні результати. На думку Євгена Бистрицького, найголовніший момент – залучення у цей процес громадськості та міжнародних експертів.

Крім того, було наголошено на необхідності термінового впровадження реформи держслужби, яке сприятиме реалізації публічної політики, з урахуванням інтересів бізнесу, екологічних питань, гендерного підходу. Чимало уваги МФВ приділяє боротьбі з корупцією (зокрема, були проведені антикорупційні конкурси для громадських організацій у Львівській та Одеській областях). Але наразі однією з головних проблем залишається комунікація з населенням щодо реформ. Так, реформа децентралізації без участі громадськості, за словами Бистрицького, може привести до створення феодальних республік. Саме тому Український кризовий медіацентр розпочав інформування жителів України щодо впровадження реформ.

Що саме слід робити у Дніпропетровській області? По-перше, сприяти імплементації реформ у кожному конкретному населеному пункті. По-друге, активно залучати громадськість у цей процес. По-третє, інформувати населення про кроки, які здійснюються, та стратегію реформування у кожній конкретній галузі.

Під час дискусії представниками громадських організацій та активістами Дніпропетровської області підіймались питання критеріїв оцінки впровадження реформ, інструментів відкритості влади, наявності списку надання послуг, необхідності антикорупційних ініціатив, взаємодії центральних органів влади і «реформаторів» на місцях. Крім того, йшлося про важливість створення соціальної бази реформ та інфраструктурного механізму громадського впливу регіонів на центр, необхідності системних змін в регіоні, підвищення якості обслуговування у сфері охорони здоров’я та надання освітніх послуг.

Євген Бистрицький наголосив на важливості комунікації реформ та підтримці експертних спільнот. Коли Владислав Романов (Асоціація аналітиків політики) зазначив, що відчуває дежавю, як у 2005 році, пан Бистрицький зауважив, що нині громадськість професійніша та зліша, не дозволяє спускати реформи на гальмах, хоча це і нелегко дається. Але з’явилося багато депутатів всіх рівнів з числа громадськості, особливо на Сході України, які контролюють процес імплементації реформ і не допускають корупційної складової.

Ганна Мягких, членкиня Робочої групи МОНУ з питань гендерної рівності і недискримінації, Дніпропетровського гендерного клубу «Дніпро», підкреслила важливість проведення таких заходів та налагодження контактів. На її думку, для формування рішень недостатньо спілкування в інтернеті. «Незважаючи на те, що ми займаємось певною проблематикою, важливо не замикатись у своїх сферах та активізуватись на місцях. Позитивним моментом зустрічі була пропозиція проведення дискусії по впровадження реформи освіти у Дніпропетровській області», –  підкреслила пані Мяких. На її думку гендерна проблематика та гендерна експертиза стосуються будь-яких реформ та проектів. Наприклад, представлення жінок в органах влади на всіх рівнях є дуже важливим аспектом.

«Головна думка, яку я виніс з обговорень, це те, що без Києва також можна реалізовувати реформи, не очікуючи, поки зверху «спустять документ»», –  ділиться своїми думками Роман Сердюк (ГО «Інститут реформ та інновацій», «Платформа Громадський контроль»). Активіст вважає, що у тому разі, якщо чиновники не готові до змін, їх потрібно замінювати. «Дуже часто у нас в області трапляється така ситуація, що настанови «зверху» держслужбовці виконують на свій лад, виникає враження, що краще б вони взагалі того не робили», – каже Роман.

«Платформа Громадський контроль» постійно контролює виконання чиновниками рішень міськради по держзакупівлям, після чого готує скарги та депутатські запити у разі їх невиконання у відповідно департаменти. Чималу роль, на думку Романа Сердюка, в антикорупційній діяльності відіграє портал «ProZorro». «Завдяки нам вироблені системні підходи боротьби з корупцією у Дніпропетровській області, і у чиновників є менше можливостей вкрасти», – додає Сердюк.

«Найяскравіші враження залишились у мене від рівня мислення і компетенцій Євгена Бистрицького, – каже Тетяна Гладкова (громадська організація допомоги ВПО «Сила майбутнього»). – Після зустрічі ми побачили, наскільки можна розширити свої горизонти мислення і діяльності, наскільки високою є людська складова у впровадженні реформ в Україні». За словами Тетяни, після зустрічі її впевненість у тому, що громадяни мають величезний вплив на зміни у суспільстві, зросла у сто крат завдяки активності громадських діячів Дніпропетровської області.

Контакти: Олена Розсказова, керівник Східноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: