Рецепти успіху децентралізації

Як спільними зусиллями дати поштовх розвитку громад, обговорили в Одесі на ХІ Міжнародній конференції з питань самоорганізації населення.

Люди вже відчули вигоди від децентралізації. Тому їх потрібно активніше залучати до реформування та управління місцевим життям.

Як спільними зусиллями дати поштовх розвитку громад, обговорили в Одесі на ХІ Міжнародній конференції з питань самоорганізації населення.

Конференція об’єднала громадських лідерів та експертів з України, Італії, Грузії, Білорусі, Польщі, Естонії, США та представників влади як місцевого, так і державного рівня.

Захід організували Асоціація сприяння самоорганізації населення та Одеський інститут суспільних технологій спільно із Європейською асоціацією місцевої демократії (ALDA) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

«Процеси, які ми обговорюємо, повинні однозначно бути зустрічними: влада «згори», виписуючи «нормативку» для її реалізації «знизу», не може робити це, не спілкуючись з громадою. Жоден нормативно-правовий документ не може вийти без консультацій з тими, хто буде його виконувати, бо інакше він не буде працювати», – зазначила заступник Міністра соціальної політики України Наталія Федорович.

На конференції було презентовано результати міжрегіонального дослідження участі громадськості в процесах об’єднання та розвитку територіальних громад[1]. За його результатами, 78,8% респондентів зазначили, що в їх громаді активно проводились громадські обговорення щодо об’єднання територіальних громад. Основними аргументами «за» об’єднання стали більш потужний бюджет, покращення якості соціальних послуг та більш заможна громада.

«Але істотною перешкодою реформі є те, що рівень обізнаності мешканців щодо її суті залишається недостатнім», зауважив керівник дослідження та оргкомітету конференції Андрій Крупник.

«Децентралізація визначена одним із п’яти пріоритетів Уряду на 2017 рік. Підхід до реформи стане комплексним: всі процеси будуть опрацьовуватись різними міністерствами на своєму рівні», – зазначив на конференції головний консультант Департаменту місцевого самоврядування та децентралізації Адміністрації Президента України Микола Мироненко.

Іноземні експерти порадили не копіювати досвід реформ інших країн, а шукати власний шлях через діалог з усіма учасниками процесу.

Представники донорських програм (DOBRE, PACT, Фонд «Східна Європа», Міжнародний фонд «Відродження») представили можливості для грантового фінансування ініціатив в сфері місцевого самоврядування.

Регіональні Ресурсні центри розповіли про свій досвід допомоги громадам у процесах реформування та розвитку місцевої демократії.

Аналітичний звіт

На конференції також було презентовано фільм «Децентралізація по-українськи», який розповідає про те, як відбувається реформа в громадах з активними мешканцями.

Контакти:  0974811727, e-mail: samoorg@ukr.net, Анна Трепалюк.



[1] Дослідження було проведено в 46 територіальних громадах шести областей України:  Волинська, Дніпропетровська, Львівська, Луганська, Миколаївська та Одеська області у період з липня по вересень 2016 року. Дослідження відбувалось через: аналіз 12 видів локальних нормативно-правових актів щодо громадської участі, експертне опитування 597 респондентів, 69 інтерв’ю, аналіз сайтів і місцевих ЗМІ.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: