Реформування газової сфери за європейськими стандартами відбувається вкрай повільно

За словами експертів, за понад два роки дії закону “Про засади функціонування ринку природного газу” ключових змін у реформуванні сектору так і не відбулося

За понад два роки дії закону “Про засади функціонування ринку природного газу” ключових змін у реформуванні сектору так і не відбулося. Про це заявили експерти Аналітичного центру “Діксі груп” під час круглого столу “Український ринок газу: куди ведуть реформи?”, що пройшов 8 жовтня в Києві. Захід підтримала Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження”.

“Складається враження, що у втіленні реформ діють певні фільтри: на законодавчому рівні відповідність європейським правилам ще зберігається, на урядовому рівні рішення приймають повільно й уже з власною інтерпретацією, а на етапі реалізації європейських правил поки взагалі не видно”, – заявила засновниця “Діксі груп” Олена Павленко. Водночас, за її словами, інші країни, зокрема Туреччина й Литва, значно активніші у проведенні аналогічних реформ.

Як повідомив керівник програм “Діксі груп” Роман Ніцович, для запровадження вільного й конкурентного ринку газу бракує низки ключових елементів. “Повноцінний ринок газу не працюватиме, якщо на ньому зберігатиметься монополія. На жаль, зараз ми віддаляємося від європейської моделі. З одного боку, ми досі не побачили чіткої програми реструктуризації нинішнього монополіста – НАК “Нафтогаз України”, з іншого – ми спостерігаємо приватизацію міськ- та облгазів на користь одного з гравців”, – наголосив експерт.

У презентованій аналітичній записці щодо реалізації згаданого закону фахівці відзначають, що кроки влади, зроблені під маркою лібералізації, поки не створюють відкритих і прозорих правил гри на ринку.

Позитивним кроком, за словами експертів, є ухвалений НКРЕ порядок доступу до ГТС, низка інших порядків, визначення кваліфікації споживачів тощо. “Гармонізація українського та європейського газового секторів у юридичній площині хоч повільно, але триває”, – зазначено в доповіді.

Змінами, що могли б як залучити в Україну додаткові кошти, так і привабити західних інвесторів, можуть стати посилення конкуренції на ринку, розокремлення видобування, транспортування та постачання газу. Окрім цього, як вважають експерти, ознакою реального реформування ринку газу має стати перехід до єдиних цін на природний газ для всіх категорій споживачів.

Контакти:
Аналітичний центр “Діксі груп”
Роман Ніцович
nitsovych@gmail.com

***

Мета Європейської програми  – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: