Громадська спілка “Ліга Сильних” спільно з партнерами з Української Гельсінської спілки з прав людини, “Принципу” та “Разом проти корупції” рік працювали над змінами у роботі медико-соціальних експертних комісій. У результаті запропонували до постанови “Про внесення змін до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності” 10 змін у процедурі отримання інвалідності. Частину з них урядовці врахували. Про це розповіла виконавча директорка громадської спілки “Ліга Сильних” Дар’я Сидоренко у сюжеті 5 каналу.
“Перше, вони спрямовані для того, щоб визначити чіткий перелік документів, які людина потребує зібрати для того, щоб звернутися для отримання статусу інвалідності. Другий – чітко визначений часовий огляд людини. Третій момент – це про те, що взагалі процедура отримання інвалідності має бути цифрова. І останній момент – це те, що лікар повинен бути профільним, щоб оглядати людину. Це 4 з 10 правок, які вже погоджені до врахування”, – поділилася виконавча директорка громадської спілки “Ліга сильних” Дар’я Сидоренко.
З початку повномасштабного вторгнення 300 тисяч українців дістали інвалідність. В Україні ця цифра сягнула 3 млн людей. Але довести інвалідність на практиці дуже складно. Некоректно встановлені терміни, дискримінація щодо працевлаштування, група інвалідності не відповідає хворобі – ці запитання виникають на завершальному етапі медико-соціальних експертних комісій.
У Міжнародному фонді “Відродження”, який підтримує громадський сектор щодо змін процедур отримання інвалідності, наголошують: одним із пріоритетів реформи є відновлення людського капіталу. “Усі стресові післявоєнні суспільства стикаються зі збільшенням кількості осіб, які здобувають хронічні захворювання. Ми бачимо, що у нас є частина відтоку населення. І власне буде поставати питання, яким чином ми організовуватимемо послуги догляду та супроводу українців, які потребуватимуть тут цієї опіки”, – розповіла директорка програми “Громадянська стійкість” Міжнародного фонду “Відродження” Ксенія Шаповал.
Проблему з отриманням статусу на власному досвіді знає 18-річний Олександр та його мама Віра. Разом із мамою пройшов лікувально-консультативну комісію, а після пішов у МСЕК визначати статус інвалідності. Комісія встановила другу групу терміном на 1 рік. Віра зверталася до всіх керівних медичних установ, до нардепа, МОЗ, омбудсмана. Чотири місяці боротьби дали результат. “Нас запрошують на перекомісію до центрального МСЕКу Києва і там погоджуються з тим, що він має право на безстрокову інвалідність, і погоджуються змінити графу на “робота на дому” на роботу “у спеціально створених умовах”, – сказала мати Олександра.
Сюжет створено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Зміст сюжету представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Джерело: Invak.info