Реєстрація місця проживання: експертні обговорення результатів дослідження

Три міста за три дні. З 28 по 30 листопада команда аналітичного центру CEDOS побувала в 3 регіонах України з інформаційно-консультаційною кампанією щодо чинної системи реєстрації місця проживання (РМП).

Три міста за три дні. З 28 по 30 листопада команда аналітичного центру CEDOS побувала в 3 регіонах України з інформаційно-консультаційною кампанією щодо чинної системи реєстрації місця проживання (РМП). Відбулися зустрічі з активістами та представниками організацій, які займаються захистом прав мешканців “сірої зони”, внутрішньо-переміщених осіб, мешканців окупованих територій, осіб без громадянства та трудових мігрантів  Краматорська, Одеси та Львова. Під час подій говорили про те, які проблеми існують в чинній системі «прописки», що не працює та як з цим боротися.

Ми обрали ці три міста недарма. Оскільки хотілося почути про проблему з різних сторін – від людей, що мешкають у сірих зонах, мають труднощі з оформленням майна; від тих, хто має статус трудового мігранта чи переселенця. В кожної з цих категорій населення, по суті, одна проблема, але різними є її прояви, для кожної категорії населення.

Чинна система реєстрації місця проживання в Україні безпосередньо впливає на життя людей, оскільки від цього залежить можливість людини, громадянина, користуватися соціальними сервісами та реалізувати значну частину адміністративних прав.

Попри те, що певні кроки в цьому напрямку були зроблені, інститут реєстрації місця проживання досі не працює належним чином і потребує суттєвих трансформацій, для того, щоби люди отримали можливість безперешкодно реалізувати свої права та обов’язки.

Метою туру було об’єднання всіх небайдужих до проблеми реєстрації місця проживання на одній платформі задля збору інформації щодо порушення прав людини, пов’язаних з недоліками системи РМП. Також збір рекомендацій та консультування з експертами. У тому числі команда представила експертам свої напрацювання в рамках дослідження. Під час обговорень у трьох містах експерти обмінювались думками щодо необхідних змін до чинного законодавства з перспективою подальшого залучення до розробки законопроекту.

На зустрічі завітали експерти, які знають про недоліки системи РМП з першоджерел, – організації, що працюють з переселенцями та особами без громадянства, правозахисники, юристи. Це представники таких організацій, як Моніторингова Місія ООН з прав людини, БФ “Право на захист”, Крим SOS, Рада Європи, БФ “Карітас”, Координаційний центр з безоплатної правової допомоги та інші. Вони розповіли про власний досвід роботи з проблемами, пов’язаними з системою реєстрації місця проживання та поділилися роздумами щодо шляхів вирішення, які би могли призвести до позитивних змін у довготерміновій перспективі.

У кожному з регіонів присутні наголошували на відмінності проблематик. Так, наприклад, правозахисники з Краматорська наголошують, що до них майже щодня надходять дзвінки з непідконтрольних територій від підлітків, які досягли 16-річного віку, щодо оформлення українського паспортного документу із відповідним запитанням про те, як можливо проставити реєстрацію місця проживання у цьому документі. У тому числі експерти відмітили велику кількість дзвінків від людей, які хочуть оформити опіку над малолітніми дітьми або переоформити спадщину. Експерти міста Краматорськ наголосили на тому, що відбувається масове порушення прав людини щодо свободи пересування, наводячи приклади того, що мешканці сірої зони не можуть покинути ці території без перепусток, які вони фізично не мають можливості оформити. Складність процедури з оформлення опіки над малолітніми дітьми експерти пов’язують із тим, що, через відсутність доступу до паперових реєстрів, зараз стало майже неможливо довести ступінь родинних зв’язків. Однією з найгостріших проблем експерти назвали процедуру відновлення документів, у першу чергу паспортних, що були викрадені. Проблема приватизації житла на непідконтрольних територіях також стоїть дуже гостро.

Експерти з Одеси, зі свого боку, зазначили, що однією з основних проблем їхнього регіону є реєстрація трудових мігрантів та зловживання з боку організацій, що “продають” послугу “прописки”.

Львівські експерти, у свою чергу, звернули увагу команди на проблеми ВПО, які є фізичними особами-підприємцями, які зареєстровані на непідконтрольних територіях та, відповідно, мають сплачувати податок не за місцем фактичного здійснення підприємницької діяльності, а у Луганській чи Донецькій областях.

Обговорення відбувалися на базі презентації дослідження команди аналітиків центру CEDOS. У першій частині аналітичного документу було представлено оцінку кількості незареєстрованого населення та опис низки функцій, що виконує система реєстрації місця проживання на рівні державного управління. Друга частина присвячена огляду законодавства, що регулює порядок реєстрації та зняття з реєстрації, а також зв’язок між РМП та правом власності. Третя частина представляє результати якісного соціологічного дослідження, мета якого – зрозуміти громадську думку та реальні стратегії поведінки, що використовують різні групи населення. На завершення дослідники презентували можливі шляхи вирішення проблеми.

Дослідження проводилося в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів України, яка реалізується МФ “Відродження” у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. За підтримки Міністерства з тимчасово окупованих територій та ВПО, а також Міністерства юстиції України.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: