Ресурсні центри як рушій місцевої демократії

Основним досягнення роботи мережі регіональних ресурсних центрів розвитку місцевої демократії та Асоціації сприяння самоорганізації населення як її координатора в 2013-2016 рр. є об’єднання в єдину мережу ресурсних центрів.

Після Революції гідності спостерігається значне підвищення громадської активності й інтерес членів територіальних громад до безпосередньої участі у вирішенні місцевих проблем, а також розвитку системи самоорганізації населення. Протягом останніх 5-ти років за системної підтримки Міжнародного фонду «Відродження» функціонувала мережа регіональних / місцевих ресурсних центрів із розвитку органів самоорганізації населення (ОСНів). Починаючи із середини 2015 року діяльність цих ресурсних центрів була розширена на надання безкоштовної правової, консультативної, інформаційної, методичної та інших видів допомоги членам територіальних громад у розвитку різних форм місцевої демократії, таких як загальні збори членів територіальних громад за місцем проживання, місцеві ініціативи, громадські слухання, ОСНи тощо.

Олексій Орловський, директор програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження» пояснює: «Успіх децентралізації залежить від багатьох факторів. Але одним та найбільш важливим із них є реальне залучення місцевих жителів до вирішення питань власного життя. Іншими словами, неможливо розраховувати на успіх у такій складній реформі, якщо її втілювати виключно «згори». Тим більше, законодавство, яке регламентує питання добровільного об’єднання та співробітництва громад, прямо передбачає необхідність залучення місцевих жителів до процесів вироблення рішень щодо подальшої долі відповідної громади. Без такої участі людей, в інтересах яких і має проводитися реформа, розраховувати на її успіх буде складно».

Нині Фонд продовжує підтримку цієї діяльності, особливо в контексті сприяння реалізації положень Законів України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та «Про співробітництво територіальних громад», які передбачають використання різних форм безпосереднього народовладдя для процесів об’єднання та співробітництва територіальних громад. Крім цього, внаслідок об’єднання територіальних громад є потреба у розвитку системи органів самоорганізації населення в населених пунктах, на території яких не розташовані органи місцевого самоврядування. Відповідна діяльність також сприятиме реалізації положень Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016-2020 роки, затвердженої указом Президента України від 26 лютого 2016 року № 68/2016.

Задля підтримки розвитку та укорінення традицій безпосереднього народовладдя на місцевому рівні, оголошував низку конкурсів, зокрема «Розвиток місцевої демократії – важлива складова реформи місцевого самоврядування». Його метою було посилення спроможності членів територіальних громад міст, сіл та селищ.

Діяльність організацій, які реалізовували проекти передбачала:

  • аналіз стану регламентації та розвитку форм місцевої демократії в межах обраної для діяльності Ресурсного центру території, в тому числі в контексті проведення децентралізації та реформи місцевого самоврядування, з метою виявлення прогалин у нормативній регламентації місцевої демократії;
  • розробку, публічне обговорення та лобіювання проектів місцевих нормативно-правових актів, які передбачатимуть покращення/створення умов для розвитку та реалізації форм місцевої демократії (статути територіальних громад, положення про певні форми місцевої демократії, зміни до них, цільові програми сприяння розвитку громадянського суспільства тощо);
  • надання зацікавленим членам територіальних громад, ініціативним групам, інститутам громадянського суспільства правової допомоги, консультативних, інформаційних, методичних, організаційних та інших видів послуг у процесі реалізації ними передбачених законодавством України форм безпосереднього народовладдя на місцевому рівні, в т.ч. при взаємодії із органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами, правоохоронними органами, судовими органами тощо;
  • допомогу із самоорганізацією та залученням до активного громадського життя внутрішньо переміщених осіб відповідних територіальних громад;
  • навчання членів територіальних громад використанню інструментів місцевої демократії (зокрема, щодо відстоювання прав на їх застосування), громадського контролю і т.д.;
  • сприяння розвитку ОСНів та місцевих ініціатив, особливо на рівні сіл/селищ у контексті проведення адміністративно-територіальної реформи та практичної реалізації положень Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», зокрема у населених пунктах, на території яких не розташовані органи місцевого самоврядування;
  • розвиток/запровадження системи інформування, комунікації та поширення кращого досвіду (історій успіху) серед місцевих громад через ЗМІ, Інтернет, нові медіа.

Основним досягнення роботи мережі регіональних ресурсних центрів розвитку місцевої демократії та Асоціації сприяння самоорганізації населення як її координатора в 2013-2016 рр. є об’єднання в єдину мережу ресурсних центрів, за ініціативи Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації населення.  Асоціація протягом  цих років супроводжувала і координувала діяльність мережі ресурсних центрів, консультувала, проводила навчання та практичні стажування для фахівців центрів. Експерти Асоціації відвідали кожен з РЦ та провели круглі столи, семінари та зустрічі з керівниками ОСНів та місцевих органів влади.

Зміни, яких вдалося досягти Ресурсним центрам спільно з Асоціацією:

  1. В березні 2016 р. після довготривалої кампанії лобіювання  Миколаївського РЦ внесено зміни до Статуту територіальної громади м. Миколаєва в частині процедури проведення громадських слухань. По новому Положенню, до розробки якого долучилася Асоціація, вже проведено 8 громадських слухань, ініційованих «знизу». Переважно на них обговорювалися питання перейменування вулиць міста.
  2.  На основі Модельного Статуту, розробленого Асоціацією: прийнятий Статут першої та єдиної на Миколаївщини Куцурубської об’єднаної територіальної сільської громади, а також Статути усіх 22 сільських громад Первомайського району.

Окрім цього, завдяки лобіюванню Асоціації, зокрема, участі та виступу А. Крупника в засіданні керівників депутатський комісій Дніпропетровської міської ради, його зустрічі з міським головою міською радою були виділені 373 тис.грн. з бюджету міста на дофінансування цільової Програми сприяння розвитку органів самоорганізації. 

Розроблено за участю Асоціації, пролобійовано та ухвалено Програму розвитку органів самоорганізації  населення міста Артемівська на 2016-2020 роки. Розмір фінансування Програми: 2 478 700 грн.;

Київська міська рада 13 листопада 2014 р. ухвалила своїм рішенням «Положення про здійснення органами самоорганізації населення контролю за якістю проведення ремонтів у житлових будинках міста, переданих до сфери управління райдержадміністрацій». Проект положення розроблений разом з Асоціацією. Це відбулося завдяки тривалим зусиллям активістів Ресурсного центру для ОСН м. Києва «Лівобережжя».

Завдяки налагодженому обміну досвідом у мережі РЦ, практику та напрацювання киян щодо інституту громадських інспекторів благоустрою вирішили взяти на озброєння в Миколаївській області (м. Вознесенськ). Там міською радою також було прийняте відповідне Положення та громадські інспектори успішно слідкують за станом благоустрою міста.

Херсонська міська рада 12 вересня 2014 р. ухвалила «Порядок здійснення контролю з боку будинкових комітетів за обсягом та якістю надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій». Порядок розробили та пролобіювали експерти Ресурсного центру для органів самоорганізації населення м. Херсона.

Завдяки підтримці Асоціації на місцях, навчальним заходам «Школа самоорганізації» значно пожвавилися процеси створення та легалізації ОСН. Загалом у регіонах, де діють центри, з 2014 по 2016 р. було створено 100 нових ОСН, легалізовано 132 ОСН, ініційовано створення 215 комітетів. До цього, наприклад, у Луцьку жодного легалізованого органу самоорганізації не було.

Ініційовано в 2016 році створення нових РЦ в Чернівцях, Чернігові, Кіровограді, Сумах.

Олексій Орловський підсумовує: «Важливо цю діяльність підтримувати і надалі. На жаль, сьогодні переважна більшість людей слабко розуміє те, чим є загальні збори за місцем проживання, громадські слухання, місцеві ініціативи тощо, хто і як їх може ініціювати, як вони мають бути організовані, як рішення чи пропозиції людей за їх підсумками мають розглядатися органами місцевого самоврядування і т.д. Саме на надання безкоштовної правової, інформаційної, організаційної, методичної та інших видів допомоги, перш за все, була та буде спрямована надалі діяльність ресурсних центрів із розвитку місцевої демократії, що функціонують за підтримки МФВ».

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: