Відновлення України: пріоритети, ризики, включеність. Якісне дослідження на основі 32 глибинних інтервʼю

Війна актуалізувала перед нами питання: яку країни ми будуємо?

Хоча на нашій землі досі йдуть бої, відновлення України розпочалося. Воно відбувається не лише на територіях деокупованих громад. Відновлення має місце всюди, де ми переглядаємо власні цінності, способи взаємодії, інституційну рамку суспільних відносин. У громадах, які прийняли значну кількість людей з постраждалих міст та сіл; у громадах, які у прифронтових зонах намагаються забезпечити життя та виживання; у громадах, що перетворилися на логістичні хаби, у регіонах, що стали дбати про цілісність нашої економічної та енергетичної системи.

Спільно з Європейським Союзом Міжнародний фонд “Відродження” запустив проєкт “Європейське Відродження України: ініціатива громадянського суспільства для стійкості та відновлення”. Його мета – збільшувати внесок українського громадянського суспільства в політичний діалог про інтеграцію в ЄС та відновлення України.

Тож нам було важливо зрозуміти як бачать відновлення України організації громадянського суспільства, що працюватимуть у цій сфері. Які пріоритети вони вбачають, які існують ризики та умови ефективного відновлення? Як визначають свою роль у цих процесах, акторів та рівень довіри до них? Зʼясувати це було покликане якісне дослідження “Відновлення України: пріоритети, ризики, включеність”, яке на замовлення Фонду та за підтримки ЄС провів незалежний дослідницький центр “Соціоінформ”. Дослідження проводилось у період з травня по червень 2023 року, і полягало в аналізі 32 глибинних інтервʼю з представниками громадянського суспільства.

Завдання дослідження полягали у тому, щоб:

  • зрозуміти, як громадський сектор бачить відновлення;
  • визначити заходи, необхідні для відновлення країни;
  • оцінити ефективність агентів відновлення в Україні під час війни;
  • визначити функції основних субʼєктів відбудови та окреслити візію оптимальної архітектури процесів відновлення;
  • оцінити ризики та умови ефективного відновлення з точки зору представників громадських організацій;
  • представити актуальні та потенційні кейси відновлення України, визначити чинники їх успішності.

Респондентами стали громадські організації, які заявили свою готовність брати участь у процесах відновлення на національному, регіональному та локальному рівнях у взаємодії з публічними органами влади, а також ті ГО та аналітичні центри, які здійснюють моніторинг органів влади, зокрема мають антикорупційну експертизу. До інтервʼювання також були залучення громадські організації, які працюють з ВПО та ветеранами, бізнес-спільнотами тощо.

***

Дослідження проведене за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження для України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: