На основі алгоритму автоматичної класифікації супутникових знімків команда аналітиків Texty.org.ua проаналізували руйнування 40 населених пунктів в Україні. Дослідження провели за підтримки «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні», яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA).
«Ми не мали супутникових знімків достатньої якості, які покривають усіх населені пункти, які зазнали руйнувань. Тому картина не повна, зокрема на карті відсутній Маріуполь.» — пояснюють автори проєкту.
Міста й села, які досліджували аналітики, розташовані в зоні активних бойових дій, а також на звільнених та окупованих територіях. Більшість із них — на сході й півдні країни, але для порівняння Тексти також дослідили Бородянку, Ірпінь і Бучу Київської області, Ягідне Чернігівської області та кілька населених пунктів Харківської області.
Для створення карти дослідники проаналізували супутникові знімки, отримані впродовж весни-літа 2022 року. У Сєвєродонецьку, Лисичанську, Ізюмі, Лимані й Авдіївці цілі квартали було зруйновано ще в середині літа 2022 року. За даними дослідження, у Сєвєродонецькому районі повністю знищено смт Врубівка (близько 1000 мешканців), Ниркове, Тошківка (близько 4000 мешканців) й Новотошківське (понад 2000 мешканців).
«Через пів року руйнування в містах і селах поблизу лінії фронту, ймовірно, ще масштабніші. Зараз ми розуміємо, що також повністю зруйновано Бахмут, Соледар.» — говорять Тексти.
У населених пунктах, зокрема окупованих, але розташованих поза зоною бойових дій (станом на лютий 2023 року), масштаби руйнувань відтоді здебільшого не змінилися.
Карта, створена аналітиками, — інтерактивна. Ознайомитись із нею можна на сайті Текстів:
Проект здійснено за підтримки «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні», яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Думки та позиції викладені у цій публікації є позицією автора та не обов’язково відображають позицію уряду Швеції.