Дослідження “Як збільшити зайнятість жінок і чому це важливо для економіки?”

В Україні, як і в більшості європейських країн, рівень зайнятості жінок суттєво нижчий за рівень зайнятості чоловіків.

Цей розрив спричиняють нерівність доходів чоловіків та жінок, законодавчі обмеження, структура економіки, можливості догляду за дітьми, вплив культури та особливості державної політики.

Жінки та чоловіки мають різні умови при працевлаштуванні через потребу догляду за дітьми. Це є однією з ключових причин, чому менше жінок працює. Тільки 67% жінок працездатного віку залучені до робочої сили, на відміну від 78% у чоловіків. Про такі цифри свідчать дані державної статистики. Перешкодами для того, щоб почати працювати, опитані в рамках дослідження ЦЕС жінки називають недоступність альтернативи догляду за дітьми (29% обрали це як найважливіший фактор), власне бажання доглядати за дітьми (28%) та недостатню впевненість у можливості знайти роботу (13%).

Держава має бути зацікавлена в тому, щоб розширити можливості догляду за дитиною та зменшити розрив між рівнями зайнятості. Підрахунки ЦЕС свідчать, українська економіка може зрости на близько 7,53 млрд. дол. (еквівалент 7% від ВВП), якщо рівень зайнятості жінок буде дорівнювати рівню зайнятості чоловіків.

Для того, щоб збільшити зайнятість жінок, ЦЕС рекомендує:

  • збільшити кількість місць у дитячих садочках, особливо там, де черги найбільші;
  • підвищити якість дитячих садочків (довші години роботи, збільшення навчальних програм, покращене харчування, зменшення кількості дітей у групі тощо);
  • частково компенсувати вартість відвідування приватних дитячих садочків;
  • гарантувати дітям, у яких обоє батьків працюють, переваги у черзі до дитячого садочку;
  • скасувати законодавчі обмеження на працю жінок у певних галузях та в певний час;
  • стимулювати появу більшої кількості робочих місць із можливістю працювати дистанційно і неповний робочий день;
  • допомагати жінкам набути нові навички, щоб повернутись на ринок праці;
  • боротися із гендерними стереотипами у суспільстві та дискримінацією з боку роботодавців.

В дослідженні було використані дані двох опитувань: 3 хвилі омнібусного опитування, проведеного дослідницькою агенцією Info Sapiens методом face-to-face (кожна хвиля включала 1000 респондентів) та опитування 200 незайнятих жінок методом CATI, проведеного на замовлення ЦЕС.

З дослідженням можна ознайомитися тут.

Дослідження проведене за підтримки «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні», яку виконує міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні». Думки та позиції викладені у цій публікації/інфографіці/відео/ є позицією автора та не обов’язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду «Відродження» та Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE).

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: