Аналітична доповідь «Відшкодування для України: моделі, перспективи, виклики»

російська агресія проти України стала безпрецедентним з часів Другої світової війни порушенням основ міжнародного правопорядку та принципів міжнародного права. Ця трагедія не просто викликала потрясіння, вона поставила перед міжнародною спільнотою нові складні завдання і запитання. 

Одне із найскладніших і найважливіших завдань у правовому, політичному та економічному аспектах – це забезпечити відшкодування збитків. Якими можуть бути моделі відшкодування цих збитків у національному і міжнародному вимірах? Над цим питанням вже понад пів року працює команда Центру Дністрянського, займаючись розробкою механізму відшкодування воєнних збитків для України.

За підтримки Міжнародного фонду «Відродження» вони підготували аналітичну доповідь на тему: «Відшкодування для України: моделі, перспективи, виклики». 

Мета аналітичного дослідження – на основі пропозицій, висловлених протягом лютого 2022 – січня 2023 рр., визначити юридичні та інституційні шляхи розв’язання проблеми відшкодування воєнних збитків. 

Як зазначив під час презентації документу Роман Романов, директор програми «Права людини і правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження», наразі суттєвим успіхом можна вважати політичну згоду широкого кола партнерів України щодо того, що збитки мають бути відшкодовані. Проте складним питанням залишається те, як перейти від політичних рішень до юридичних механізмів.

“Стримуючий чинник, який не дає перенести всю дискусію у виключно юридичну площину, полягає у тому, що активна фаза війни триває і формат її завершення не дуже зрозумілий, – зазначив Роман Романов. – Заморожений стан активів, зокрема суверенних, на сьогодні вважається одним з елементів впливу на Російську Федерацію”.

Аналітична доповідь складається з трьох основних розділів. У першому автори розглянули існуючі підходи до відшкодування воєнних збитків на міжнародному рівні; прецеденти здійснення таких відшкодувань (Компенсаційна комісія ООН, Еритрейсько-Ефіопська претензійна комісія та ін.); пропозиції щодо міжнародного механізму відшкодування для України, які висловлювалися на експертному та офіційному рівнях. 

У другій частині розглянули дії інших держав, спрямовані на допомогу Україні в отриманні відшкодування, зокрема їхні кроки в напрямку здійснення конфіскації російських активів, заморожених в цих країнах (США, Канада, ЄС, Швейцарія). Третій розділ присвячено питанню: яким чином цивільне та кримінальне законодавство України, а також нові законодавчі пропозиції гарантують відшкодування воєнних збитків Україні та як вони регулюють цей процес. Особливу увагу автори приділили проблемі суверенних імунітетів та пропозиціям щодо її вирішення. 

У розділі «Висновки та рекомендації» містяться конкретні пропозиції щодо створення та функціонування моделей відшкодування воєнних збитків для України в національному і міжнародному вимірах. У розділ «Додатки» включено огляд висвітлення проблеми відшкодування збитків для України в міжнародному публічному і медійному просторі та переклад основних документів, прийнятих з цього питання.

Аналітичну доповідь підготовлено Центром Дністрянського за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у рамках проєкту «#Compensation4UA/Відшкодування воєнних збитків для України. Розробка моделей юридичного та інституційного механізму відшкодування».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: