Прозорість будує довіру

Три українські організації увійшли до поважного міжнародного рейтингу фінансової прозорості аналітичних центрів.

Три українські організації увійшли до поважного міжнародного рейтингу фінансової прозорості аналітичних центрів.

Міжнародна організація Transparify з 2014 року досліджує рівень фінансової прозорості аналітичних центрів по всьому світу. Цього року Transparify  дослідили 200 аналітичних центрів в 47 країнах, аби з’ясувати, чи надають вони інформацію про те, хто їх фінансує.

Аналітичні, чи як їх ще називають, мозкові центри стали невід’ємною частиною сучасних демократій у всьому світі. Вони відіграють все більш важливу роль в публічних дебатах і розробці державної політики. Мозкові центри генерують нові ідеї і виробляють незалежні дослідження для інформування політиків, засобів масової інформації та громадськості. Вони досліджують складні питання, які допомагають приймати важливі політичні рішення. Кожен аналітичний центр потребує грошей, щоб працювати, і тому отримує підтримку з різних державних, міжнародних чи приватних джерел. Проте, існують побоювання, що деякі рекомендації з питань політики, які надаються аналітичними центрами можуть бути необ’єктивними і спровокованими корисливими інтересами спонсорів цих досліджень. Тому настільки важливим є прозорість аналітичних центрів, як умова по-справжньому незалежних досліджень та аналізу. А відтак і довіра до їх результатів.

Transparify оцінює на скільки аналітичні центри публічно розкривають через свої сайти джерела свого фінансування, інформацію про донорів та звітують про це у річних звітах. Найвищою оцінкою є 5 зірок. Аби їх отримати організація має оприлюднювати для широкого загалу інформацію про всіх донорів, розміри фінансування, реалізовані проекти, проведені заходи і дослідження. Цього року і переліку 5-зіркових організацій  близько 70 організацій з усіх континентів. До цього переліку потрапили 3 українські організації: CEDOS, Інститут Світової Політики, Центр політико-правових реформ. Дві з них (CEDOS та Інститут Світової Політики) є грантерами Ініціативи з розвитку аналітичних центрів України, яку впровадив Міжнародний фонд «Відродження».

 

Аналітичний центр CEDOS (раніше Центр дослідження суспільства) – незалежний, позапартійний, некомерційний аналітичний центр. Команда центру досліджує державну політику та суспільні процеси у сферах освіти, міграції та міського розвитку з метою формування прогресивних інституцій та посилення участі громадян у прийнятті рішень. 

 

Інститут світової політики (ІСП)  – неурядова організація, місія якої полягає в розробці аналітичних досліджень та здійсненні проектної діяльності для просування європейських стандартів та практик в Україні, а також для зростання підтримки лідерами громадської думки, офіційними особами ЄС і НАТО європейської та євроатлантичної перспективи України.

 

 

 

Центр політико-правових реформ – це недержавний аналітичний центр, створений у 1996 році після прийняття Конституції України, метою якого є сприяння проведенню реформ у політико-правовій сфері задля утвердження в Україні демократії, верховенства права та належного урядування.

 

 

 

 

МФВ спільно з Фондом аналітичних центрів (OSF Think Tank Fund) за підтримки Шведської агенції з міжнародного розвитку (SIDA) у 2014 році започаткував Ініціативу з розвитку аналітичних центрів України. Метою Ініціативи, розрахованої на 4 роки, є покращення якості та практик прийняття рішень органами влади через підвищення ролі, прозорості та рівня довіри до аналітичних центрів. Головні завдання Ініціативи – підвищення ролі, «видимості» та рівня довіри до аналітичних центрів у процесі прийняття державних рішень та підтримка створення інституційно стабільних аналітичних центрів, здатних продукувати якісні дослідження та рекомендації, які своєю чергою користуються попитом серед ключових стейкхолдерів.

За час реалізації Ініціативи МФВ надав 13 міні-грантів з інституційного розвитку аналітичних центрів, завдяки яким аналітичні центри змогли оновити власні місії та візії, покращити систему управління організаціями, привести відповідно до чинного законодавства свої статутні документи, напрацювати власні стратегії, інформаційні та фандрейзингові стратегії, удосконалити систему внутрішнього моніторингу, фінансові процедури, встановити професійні бухгалтерські системи 1С тощо. Окрім того, для представників відібраних аналітичних центрів була проведена серія навчальних заходів: тренінги (з організаційного розвитку, аналізу політики, зовнішньої комунікації, питань гендеру та недискримінації, захисту навколишнього середовища, антикорупції та конфлікту інтересів), були надані індивідуальні консультації, забезпечено менторінг, здійснено ознайомчі навчальні візити до європейських аналітичних центрів.

Завдяки Ініціативі близько десятка українських організацій навчилися працювати за світовими стандартами. Впровадження цих стандартів, й зокрема фінансова прозорість, не потребують практично ніяких додаткових зусиль і витрат, але переваги, які отримують організації неоціненні. Адже прозорість фінансування є запорукою незалежності і це відкриє нові можливості для співпраці органів публічної влади із аналітичними центрами, а відтак дає змогу безпосередньо вливати на вироблення якісних демократичних політик.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: