Процедури всеукраїнського референдуму закликають урегулювати законодавчо

Коаліція “За чесний референдум” провела експертний семінар

Перед організацією всеукраїнського референдуму потрібно законодавчо врегулювати всі його процедури, щоб запобігти маніпулюванню ними й відповідно спотворенню результатів волевиявлення. Про це заявили учасники навчального семінару “Що громадянам потрібно знати про референдум”, який відбувався 7-8 червня в Києві. Захід провела Коаліція “За чесний референдум” за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) і програми “Громадянське суспільство та належне врядування” Міжнародного фонду “Відродження”.

Учасники заходу наголосили, що:
– зміни до Конституції слід вносити тільки в такий спосіб, який передбачає сам Основний Закон;
– до процесу референдуму має бути обов’язково залучено парламент;
– слід установити часові та процедурні межі ініціювання референдуму за народною ініціативою, які дадуть змогу належно підготувати референдум (розширити кількісний склад ініціативної групи, збільшити термін збору підписів);
– прихильники й опоненти предмету референдуму повинні мати рівні можливості для агітації “за” і “проти”;
– формування комісій винятково органами влади не здатне забезпечити рівні можливості для прихильників та опонентів предмету референдуму й гарантувати належний підрахунок голосів;
– комісії слід формувати з урахуванням принципу рівних можливостей для прихильників та опонентів предмету референдуму;
– статус офіційного спостерігача під час референдуму повинні отримати не тільки представники ініціативної групи референдуму, а й політичні партії та громадські організації;
– пряма імплементація результатів голосування ставить під сумнів правовий характер референдуму, тож слід прописати процедуру введення в дію рішень референдуму та їх перегляду;
– слід забезпечити дієве оскарження на кожному етапі референдуму.

Учасники семінару заявили, що громадян потрібно всебічно інформувати про особливості закону “Про всеукраїнський референдум”, про європейські стандарти референдумів на основі Кодексу належної практики щодо референдумів, а також розширювати вплив Коаліції для того, щоб домогтися законодавчого відновлення права на вільне волевиявлення під час референдумів.

Коаліція “За чесний референдум” розпочала кампанію, спрямовану на внесення змін до закону “Про всеукраїнський референдум” відповідно до Кодексу належної практики щодо референдумів.

Мета роботи Коаліції – створення законодавства у сфері прямої демократії відповідно до рекомендацій Ради Європи та Венеціанської комісії.

Ядро Коаліції складають 5 організацій – “Центр.UA”, Лабораторія законодавчих ініціатив, Центр політико-правових реформ, Інститут виборчого права, Український незалежний центр політичних досліджень. До Угоди про її створення долучилися понад 50 партнерів, у тому числі регіональні відділення “Опори”, Комітету виборців України, Харківського фонду місцевої демократії, руху “Чесно”, руху “Ми – європейці” та багатьох інших. Коаліція відкрита для приєднання нових учасників.

Контакти:
Центр політико-правових реформ
(044) 278 03 17
centre@pravo.org.ua

***

Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: