Прокуратури й суди Прикарпаття не поспішають захищати право на доступ до публічної інформації

В Івано-Франківську відбулася прес-конференція Станіславської правозахисної групи “Чому влада приховує інформацію про землі?”

29 травня в Івано-Франківську відбулася прес-конференція Станіславської правозахисної групи “Чому влада приховує інформацію про землі?” Захід проведено за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Експерти представили результати громадського моніторингу доступу до публічної інформації про земельні ділянки в 75 органах місцевого самоврядування Івано-Франківській області.

На подані 75 запитів на інформацію повну відповідь надали тільки 30 органів місцевого самоврядування, не надали інформації 28 органів, інші дали тільки часткову інформацію.

Станіславська правозахисна група відстоювала право на публічну інформацію шляхом оскарження ненадання інформації в органах прокуратури та в районних судах.

Експерти звернулися з 10 скаргами до районних прокуратур. Більшість скарг органи прокуратури розглянули неналежно та надали формальні відписки, у яких зазначено, що прокурори не вбачають підстав для вжиття заходів прокурорського реагування. Після цього експерти звернулися до обласного прокурора. У результаті двом районним прокурорам, які неналежно розглянули скарги, прокурор області виніс зауваження.

Окремі прокурори позитивно розглянули скарги. Так, Прокуратура Косівського району провела перевірку, за результатами якої сільській раді винесено припис, а сільського голову притягнуто до адміністративної відповідальності. Подібну відповідь юристи одержали від прокурора Тисменицького району.

Голова Станіславської правозахисної групи Андрій Малетин зазначає, що органи прокуратури можуть притягнути до адміністративної відповідальності розпорядників інформації за порушення закону “Про доступ до публічної інформації”, хоча роблять це досить рідко.

Також юристи організації здійснювали супровід 9 судових справ щодо ненадання інформації на запит і відмови надати інформацію про земельні ділянки, які розглядали Богородчанський, Городенківський, Долинський, Косівський, Рогатинський і Тисменицький районні суди.

6 судових справ було вирішено на користь організації. Бездіяльність розпорядників інформації визнано протиправною, їх зобов’язали надати достовірну, точну та повну інформацію на запити.

У 3 адміністративних позовах (до Букачівської сільської ради Рогатинського району, Манявської сільської ради Богородчанського району та Яблунівської сільської ради Косівського району) суди необґрунтовано відмовили. Після цього юристи організації підготували апеляційні скарги, які розглядає Львівський апеляційний адміністративний суд.

Після набуття чинності закону “Про доступ до публічної інформації” суди почали частіше задовольняти позови щодо захисту права на інформацію, одначе часто розглядають такі справи поверхово, зі значними порушеннями процесуального законодавства. Такими типовими порушеннями є затягування строків розгляду справи, неправильне визначення підсудності справ й адміністративно-процесуальної правосуб’єктності сторін справи, відмова притягнути розпорядника інформації до відповідальності.

Станіславська правозахисна група
(0342) 731 331

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: