Зосередження зусиль на посиленні людського потенціалу системи кримінальної юстиції зараз є дуже важливою інвестицією в безпечне майбутнє України. З цією метою, зокрема, JustGroup ініціювала створення Програми розвитку управлінців в системі КЮ.
Передумови створення
У колі нашої спільноти вже кілька років обговорюється питання ролі управлінця та його ролі в системі. Думали над тим, щоб зібрати в одному просторі представників різних інституцій, аби поміркувати разом: хто такий управлінець; яке коло його впливу в умовах складного контексту; як від взаємодії різних елементів залежить ефективність системи загалом? І ми підійшли до розробки унікальної Програми розвитку управлінців в системі кримінальної юстиції.
Над дизайнуванням Програми ми працювали з організаціями, які мають кращу національну експертизу у цій сфері — Центром лідерства Українського католицького університету, Києво-Могилянською бізнес-школою та Могилянською Стратегічною Агенцією — та адаптували її під контекст державного управління та системи юстиції. Вдячні Міжнародному фонду «Відродження» за підтримку дизайнування та імплементації цієї Програми.
«Організаційна культура часто перешкоджає проростанню та стабілізації змін в системі. До цього ми прийшли через діалоги та дослідження в нашому середовищі, через довгострокову роботу з лідерами, менеджерами та командами в інституціях. Управлінці, як частина професійних спільнот, ростуть і зміцнюються інтуїтивно. Внутрішній діалог між елементами системи відбувається через формати, які часто не сприяють віднаходженню нових ідей чи рішень. Ми хочемо створити умови для розвитку та підтримки лідерів середовища та інституцій; для підтримки діалогу всередині середовища. Тому “трансформація управлінської культури” є одним із ключових фокусів нашої роботи», — зазначає лідерка JustGroup Василина Яворська.
Склад учасників
Основна мета цієї програми — сформувати спільноту управлінців із різних інституцій, які через персональний розвиток будуть спроможні працювати зі змінами в розрізі управлінської культури як на рівні інституцій, так і на рівні всієї системи кримінальної юстиції. Ми ставили за ціль створити унікальний простір, в якому вони зможуть разом осмислювати важливі питання про роль управлінця, лідерство і розбудову систем із допомогою кращих шкіл управління. І у цьому просторі нам вдалося об’єднати майже 30 представників із різних інституцій, а саме: Офісу Генерального прокурора та обласних прокуратур, Національного антикорупційного бюро України, Служби безпеки України, Верховного Суду, Вищого антикорупційного суду та Міністерства юстиції України. Ми вдячні учасникам за сміливість ступити на цей шлях і пройти його до кінця.
«Роль управлінця в системі кримінальної юстиції наразі є надзвичайно недооціненою. Ще складніша ситуація з розумінням самого концепту лідерства. Поширеним є уявлення, що управління — це очевидна річ, й кожен фаховий виконавець цілком здатен організувати роботу підлеглих. А потім виявляється, що “втратили гарного виконавця, й отримали поганого керівника” — відбувається пошук нового, й так по колу. Я вдячний нашим сталим партнерам JustGroup за надання керівникам у системі унікальної можливості переосмислити свою роль, зрозуміти, що в кримінальній юстиції працюють люди, а відтак весь сучасний арсенал управлінця та лідера є цілком придатним й для роботи зі слідчими, прокурорами та суддями», — зазначає учасник Програми Юрій Бєлоусов, начальник Департаменту війни офісу Генерального прокурора.
Як це було
Перша сесія Програми відбулася наприкінці жовтня 2023 року. Учасники разом із Андрієм Рождественським, виконавчим директором Центру лідерства УКУ, міркували над розумінням лідерства через модель чеснот лідера, а також його роллю у впровадженні змін. Вони розбирали кейси змін у національних державних інституціях і недержавному секторі, аналізуючи обрані стратегії, потенційні слабкі місця та можливі альтернативні кроки.
«З початку російської агресії та особливо повномасштабного вторгнення в Україну перед системою органів кримінальної юстиції постали не лише чималі виклики, а й можливості. Ключова з яких — відновлення довіри суспільства до спроможності держави забезпечити справедливість та подолати страшні наслідки війни. Й місце системи КЮ тут більше за просто проведення ефективних розслідувань. Сподіваюсь, що Програма допоможе вмотивованим управлінцям як з практичними інструментами, так і з думанням та осмисленням своєї ролі та впливу на процеси відновлення справедливості в умовах війни. Суспільство як ніколи потребує відповідальних та ціннісних управлінців та команд в системі кримінальної юстиції», — Дар’я Свиридова, адвокатка, учасниця команди з дизайнування Програми.
Під час другої сесії, що відбулася на базі Києво-Могилянської бізнес-школи у листопаді, учасники спільно шукали відповіді на запитання: на реалізацію якої стратегічної ідеї працює система? Яку цінність створює система? Хто є її клієнтом? Декан КМБШ Олександр Саврук та його заступник Едуард Мальцев орієнтували їх на осмислення та переосмислення досвіду, а також спільно міркували про розвиток спроможностей лідерів працювати з управлінням змінами та командами, в яких ці зміни можуть прорости та бути сталими.
«Компонент управлінських навичок у сфері кримінальної юстиції — це те, на що давно сформувався неусвідомлений запит суспільства. Ми хочемо, щоб кримінальна юстиція стала ефективнішою, але для цього постійно намагаємось удосконалювати процесуальне законодавство. На мій погляд рішення саме в управлінській культурі, а не лише в якості процесуального і матеріального права. Управлінець має знайти новий шлях для організації повного, всебічного і об’єктивного розслідування кримінальних проваджень в умовах обмежених людських і матеріальних ресурсів. Лідерство, раціоналізація і пріоритезація в роботі, економічний підхід в ухваленні рішень, впровадження змін, цифрова трансформація, об’єднання зусиль усіх акторів КЮ навколо спільних ідей — це те, що зробить професію кращою», — зазначає учасник Програми Денис Гюльмагомедов, заступник Директора НАБУ.
Під час третьої сесії Програми розвитку управлінців в системі кримінальної юстиції учасники міркували над тим, що можуть зробити для розвитку себе як управлінців, а також розвитку своїх команд, інституцій та системи загалом. Ці дні були сповнені дійсно напруженої роботи, думання, дискусій, на які наштовхували учасників Ірина Глущенкова, консультантка JustGroup, тренерка, фасилітаторка, Наталія Кадя, експертка з організаційних трансформацій та лідерства, консультантка з нейролідерства, та Тимур Демчук, керівник корпоративного навчання Київській бізнес-школі і викладач в «Майбутні» й KMBS.
«Який відсоток агентів змін необхідний для зміни культури середовища? Якщо звертатися до цифр досліджень, то вони різняться — від 25 до 10%. Ці дослідження — закордонні. Сподіваюся, що незабаром ми матимемо матеріал для власних висновків щодо того, як найкраще запустити імпульси для трансформації управлінської культури в системі кримінальної юстиції. Для цього в програмі є важливі передумови: унікальна інституційна представленість учасників та учасниць, цілісний дизайн довгострокової комплексної програми та простір спільності й осмислення, який створюється через різні формати», — Ірина Глущенкова.
Ця сесія була завершальною у межах основної Програми, втім JustGroup разом із експертами та партнерами продовжуватимуть надавати постпідтримку для сміливих учасників, які зважаться на зміни в свої командах чи інституціях. У планах також робота з інструментом для оцінки лідерських чеснот спільно з Центром лідерства УКУ, презентація Стандартів управління в системі кримінальною юстиції, підтримка та розвиток спільноти управлінців в системі.