Проект з розвитку демократії: “Люди і влада”

Тетяна Шипілова, активістка ГО "Скадовщина – мій рідний край", опублікувала на порталі "Правовий простір" статтю про підготовку стратегії розвитку міста Скадовськ

Тетяна Шипілова, активістка ГО “Скадовщина – мій рідний край”, опублікувала на порталі “Правовий простір” статтю про підготовку стратегії розвитку міста Скадовськ. Розробку документу координував Центр регіонального розвитку “Таврос” за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Проект з розвитку демократії: “Люди і влада”
Тетяна Шипілова

Цей документ – не догма!

Цей соціально-значущий експеримент – з розробки стратегії розвитку Скадовська та Скадовського району – відбувся завдяки успіхам Центру правової інформації та консультацій Скадовської районної громадської організації «Скадовщина – мій рідний край», підтримці його міськрадою, їх тісній взаємодії…

Саме за ці громадські та правові досягнення Міжнародний фонд «Відродження» в межах програми «Верховенство права» і виділив Скадовськ серед малих міст України, підтримавши проект по стратегії розвитку міста. Розробку стратегії вели Володимир Проскурін і Лариса Оленковська, консультанти з міського економічного розвитку та стратегічного планування.

Куди йти, кого триматися

У межах розробки проекту, названого «Скадовщина курортно-туристична» було організовано робочу групу, яка неодноразово збиралася на засідання, щоб обговорити пропозиції, як городян, так і консультантів проекту. У листопаді цього року він був затверджений депутатським корпусом міста. А 13 грудня в залі міськради відбулися збори жителів Скадовська, на яких пройшла незвичайна презентація – вперше привселюдно було розглянуто стратегію розвитку міста в сукупності з селами Скадовського району, що розташовані поряд з ним.

На громадські слухання щодо перспектив розвитку міста в повному складі прийшла, насамперед, робоча група, за допомогою якої консультанти вели свої розробки. Це – представники всіх соціальних верств населення: і науковці, і підприємці, і службовці, і робітники, і пенсіонери. Втім, двері робочих засідань були відкриті не тільки для робочої групи, а й для всіх жителів міста. Вони могли в ході обговорення задавати питання та вносити свої пропозиції. Так було вироблено стратегічні напрями – куди рухатися місту і району, як з точки зору економіки, так і з точки зору інфраструктури.

«Відтепер, маючи такий документ, можна більш активно залучати інвесторів. Вони охоче вкладатимуть свої гроші в різні проекти, ставатимуть учасниками соціального партнерства. Адже для них цей документ стане свого роду гарантією серйозності намірів міської та районної влади перетворювати життя регіону, гарантією зацікавленості у спільній роботі з поліпшення якості життя мешканців Скадовщини, можливості працювати на перспективу», – говорили представники влади на зборах.

Це стосується і розробки унікальних лікувальних грязей, про цілющі властивості яких згадував свого часу ще древній історик Геродот. Інвестор, який має гроші, отримуючи від міста пакет документів на перспективу, може відразу ж приступати до будівництва своєрідного лікувально-оздоровчого, або індустріального парку. Тобто безпосередньо на Скадовщині, використовуючи природні ресурси, створювати нову фармакологічну і косметологічну продукцію.

Про чистоту затоки, про бруд на пляжах

На слуханнях під час презентації проекту ще раз прозвучали проблеми регіону, найголовніші з яких – екологічні. У першу чергу скадовчан хвилює стан Джарилгацької затоки, яка фактично годує багатьох жителів безробітного міста, надаючи їм можливість заробити в літній час. Жалюгідний стан затоки позначається на відтоку курортників. І тому в стратегію розвитку внесені вимоги з очищення затоки і пляжів, як Центрального, так і Дитячого.

Крім цього, скадовчани планують привести в порядок дороги і тротуари, озеленити місто, подовжити оздоровчий сезон до півроку. Наповнити Скадовськ, особливо в курортний період, різного роду культурними заходами. І перейнятися, таким чином, створенням додаткових робочих місць у місті та районі.

Не секрет, що чистота затоки залежить і від чистоти населених пунктів, розташованих на узбережжі. «Туристи і курортники здебільшого воліють не тільки лежати на пляжі, але і подорожувати по узбережжю. І тому кожен куточок моря повинен бути чистим. Якщо вже назвалися курортом міжнародного значення», – прозвучало на слуханнях.

Під час слухань говорили і про вже не раз згадувані рисові чеки, що отруюють затоку і навколишню природу гербіцидами. І це в якійсь сотні метрів від дитячих оздоровчих таборів! «Повірте мені, як єгерю, в цих місцях вже птахи і комахи не водяться … Не кажу вже про інші впливи чеків, що труять природу. Той же мул по коліно в морі – це наслідок рисосіяння. За ті двадцять років, що не сіяли рис, море стало оздоровлюватися на очах, і ми всі це помітили. Але зараз його знову наполегливо гублять заради інтересів купки людей. При цьому страждають інтереси і здоров’я десятків тисяч жителів міста та району», – звернувся до зібрання єгер Володимир Куряков.

Запропоновано паритет

– Ресурси, щоб оздоровити затоку – знайдуться. Але на всі екологічні проблеми гроші слід шукати, використовуючи різні міжнародні гранти, – підказала консультант Лариса Оленковська. При цьому на міські проекти, що стосуються спільних інтересів городян, грошові кошти з фондів будуть виділятися в половинному обсязі. Тобто половину необхідної суми повинен надати міський бюджет. Такі проекти, з технічним обґрунтуванням та експертизами, наприклад, з ліквідації підтоплень у скадовських кварталах, у міській раді вже є.

Розвиток транспортної системи, альтернативної енергетики, екстремальних видів спорту, зелених технологій (по суті, абсурдна ситуація: в регіоні з благодатними ґрунтами і кліматичними умовами така мала кількість садів і виноградників!), а також вирощування продукції в закритому ґрунті – все це входить в стратегію розвитку регіону. «Повірте, що на Дніпропетровщині у свій час скептично ставилися до вирощування овочів у закритому ґрунті. Всі покладали надії на турецькі поставки городини … Але сьогодні дніпропетровські землі – суцільно в парниках і теплицях. Там зараз вирощують такі огірки і помідори, що і Туреччині не снилися», – прокоментувала Лариса Оленковська.

На сході прозвучала і така заява: дана презентація – лише перший крок до реалізації планів, передбачених стратегією. Потім документ буде затверджений на сесії міської ради і в райдержадміністрації. Але і після цього він не стане застиглою на певному етапі, неухильної догмою, прийнятою раз і назавжди. У стратегічний документ, як і раніше, можна буде вносити зміни і доповнення, в тому числі і кожному міському жителю. Залежно від мінливих життєвих умов і обставин. Тож, як кажуть, «життя покаже», а отже – внесе свої корективи.

Проект зі стратегії днями розглянутий і затверджений сесією міської ради, а також районною держадміністрацією (23 грудня 2013 року). Відтепер усі положення проекту будуть враховуватися при прийнятті як міських, так і районних програм.

Контакти:
Центр регіонального розвитку “Таврос”
tavrosarc@gmail.com

***

Мета програми “Верховенство права” – підтримати ініціативи громадянського суспільства, спрямовані на захист прав людини й основоположних свобод, сприяти підвищенню правової свідомості та громадської активності на центральному та місцевому рівнях.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: