Проект “Доступна Україна”. Практичні результати. Одеська область

Олег Дрюма, глава правління БФ “Прометей”, підготував статтю про доступність міської інфраструктури в Одеській області для людей з інвалідністю

Олег Дрюма, глава правління БФ “Прометей”, підготував статтю про доступність міської інфраструктури в Одеській області для людей з інвалідністю. Відповідний моніторинг підтримує Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження”.

Проект «Доступна Україна». Практичні результати. Одеська область
Олег Дрюма

У попередніх публікаціях, ми розповіли про хід реалізації проекту «Доступна Україна», основною метою якого є проведення моніторингу архітектурної доступності державної, транспортної та комерційної інфраструктури в 25 обласних центрах України. На даному етапі соціальні дослідження пройшли вже в 13 обласних центрах, і з’явилися практичні результати про які з гордістю готові розповісти, як і поділитися практикою роботи з результатами моніторингів.
 
Хотілося б звернути увагу на статистичні результати досліджень, які можна використовувати, провівши моніторинг доступності міста або регіону і виявивши реальну картину стану доступності інфраструктури і донести її органам влади, досліджуваних адміністративних територій. На наведеному нижче приклад,і ми хочемо показати всім громадським організаціям, які займаються проблемами створення без бар’єрного середовища для людей з інвалідністю, як може вплинути громадські організації на зміну або формування регіональної політики органів влади в даній сфері.
 
У рамках планових заходів за проектом «Доступна Україна», БФ «Прометей», провів моніторинг архітектурної доступності м. Одеси. У ході узгоджених дій з керівництвом області, за спільною ініціативою, було прийнято рішення про розширення території проведення моніторингу на всі 26 районів області, включаючи дослідження територій Сільських рад. За підсумками роботи, було досліджено 26 адміністративних територій районних центрів та більше 350 територій Сільських рад. Предметом моніторингів стали аудити будівель адміністрацій, управлінь, соціальних фондів, медичних установ, шкіл, та ін, а в селах будівель Сільських рад, амбулаторій та сільських шкіл. За підсумками моніторингу була складена статистика доступності Одеської області та виявлено відсоток виконання органами влади, всіх рівнів регіону, законодавчих актів спрямованих на необхідність створення вільного доступу інвалідів до об’єктів і структур державного сектору. Результат виявився шокуючий навіть для самої влади, так як всі останні роки, формування офіційних звітів про доступність області базувалося на паперових звітах, отриманих з місць і ніколи звіти, що подаються тими чи іншими структурами, не були підтверджені фотофактами. Реальна доступність об’єктів держсектора по області виявилася всього 23%, а в раніше поданих офіційних звітах, область заявляла про більш ніж 60% доступності. Після оприлюднення офіційних результатів, які повністю підтверджені фотофактами і виставлені в Інтернеті на «Електронної мапі доступності України», керівництво Одеської області, в особі Директора «Департаменту праці соціального захисту населення», Маркевич Ірини Вікторівни, прийняло єдино вірне рішення. Суть рішення полягала у визнанні результатів моніторингу і початку кардинальних змін регіональної політики в даній сфері. Першим кроком став «Круглий стіл», на якому було прийнято рішення про створення цільової регіональної програми, до розробки якої були допущені представники громадських організацій інвалідів, що займаються формуванням безбар’єрного середовища в Одеській області.

4 липня 2013 двадцята сесія Одеської обласної Ради прийняла «Обласну цільову програму Щодо реалізації Конвенції про права інвалідів на період до 2020 року». Дана програма є незаперечним кроком до створення толерантного суспільства в регіоні, так як за своєю суттю, визначає механізм реалізації «Конвенції прав інвалідів ООН», на всій території області. Програму сміливо можна назвати європейською, так як 42 основних задекларованих напрямки діяльності, спрямовані на реалізацію всіх основних статей Конвенції, які за умови їх реалізації суттєво підвищать стандарти життя людей з інвалідністю в Одеському регіоні. Не можна не звернути увагу, на суму бюджетного фінансування програми, яка встановлена в розмірі 1 670 5000 грн, що підкреслює наміри керівництва області всерйоз зайнятися вирішенням проблем інвалідів. Хочу зауважити, що саме завдяки гнучкості і креативності керівництва, в програму був закладений інноваційний механізм централізованої системи створення без бар’єрного середовища 26 районів області. Даний механізм був випробуваний і дав позитивні результати при реалізації «пілотного» проекту «Створення без бар’єрного середовища Роздільнянського району». Немає необхідності описувати детально всі статті програми, скажу лише, що основний вектор спрямований на реалізацію 9 ст. «Доступність», 19ст. «Самостійний спосіб життя», «Конвенції прав інвалідів ООН».
 
Даний докладний опис діяльності в одному регіоні показує суспільну необхідність проведення соціальних досліджень спрямованих на контроль державної політики в тій чи іншій сфері. Кажучи безпосередньо про реалізацію проекту «Доступна Україна», можу зауважити, що Одеська область всього лише один з 25 регіонів, в яких проводиться моніторинг. За тенденції, яка вже явно встановлена в ході проекту, в усіх без винятку регіонах України офіційна статистика доступності, яку формує органи влади, повністю не відповідає реальній картині. При цьому вище керівництво регіонів складно звинуватити чи запідозрити у фальсифікаціях, так як загальний звіт формується з тисяч звітів від директорів і керівників конкретних об’єктів, на територіях формування звітів. Скажу більше, складно навіть звинуватити самих директорів і керівників, які дають звіт по доступності ввіреного їм об’єкта, так як в більшості випадків ці керівники не розуміють, як правильно визначити доступність об’єкту і які основні критерії цього поняття.
 
Саме для цього необхідна участь громадських організацій, які досконально знають проблему і готові прийти на допомогу органам влади на місцях, не тільки в правильному визначенні проблем доступності, а й у формуванні правильної політики у виправленні виявлених порушень. Саме для цього, розуміючи проблему в корені, керівництво БФ «Прометей», за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», реалізує проект на всій території України. Вперше в ході проекту будуть виявлені реальні статистичні результати про доступність, в першу чергу об’єктів державного сектора, для вільного доступу людей з інвалідністю. Керівництво проекту «Доступна Україна», розуміючи складність проведення повномасштабного моніторингу цілого міста або регіону, визначило обов’язковим до моніторингу «Мінімальний соціальний стандарт доступності», в який включено необхідний мінімум об’єктів, доступ до яких людям з інвалідністю необхідний у першу чергу. Ви запитаєте навіщо це треба? У першу чергу результати моніторингів ляжуть в основу “Електронної карти доступності України”, яка допоможе тисячам людей визначити можливість самостійного доступу до об’єктів життєвої необхідності, в другу чергу, моніторинг дасть статистичні результати, які визначають соціальну відповідальність влади. Але як описано вище, отримані результати моніторингів є підставою для зміни політики органів влади в регіонах і в країні в цілому. З цією метою, ми продовжуємо пошук організацій, які активно працюють у сфері захисту прав людей з інвалідністю, а зокрема у створенні без бар’єрного середовища в своїх регіонах. Запрошуємо до участі у проекті всіх зацікавлених лідерів та активістів з усіх регіонів України. У регіонах, де вже працюють організації партнери, які приєдналися до проекту раніше, ми проведемо знайомство з новими учасниками, які побажали приєднатися, з метою об’єднання зусиль і створення потенційно потужної команди, яка зможе змінити ситуацію в своєму регіоні. Зі свого боку, крім організаційної допомоги ми готові надати всю інформацію і практику своєї діяльності в Одеській області.
 
Висловлю особисту думку «Досить критикувати, звинувачувати і шукати винних, пора переходити до практики участі громадських організацій у процесах прийняття рішень та формування соціальних політик в своїх регіонах». По своєму особистому досвіду скажу, що це цілком реально, за наявності бажання та завзяття. Дана сфера є незручною для органів влади, так як багато хто з їхніх керівників не вникають у проблематику інвалідності повністю, тому більшість представників влади формують соціальну політику в сфері вирішення проблем інвалідів, із задоволенням передадуть ініціативу в руки громадських організацій. Але будьте готові, що кінцевий результат Вашої роботи буде вкрадений і наданий як результат роботи влади, але ж це не важливо?! Головне те, що ця робота піде на користь людям, людям які чекають поліпшення ситуації, і їм абсолютно все одно хто ці поліпшення ініціює. У даній ситуації спливає філософське питання «Хто, якщо не ми?»

Контакти:
БФ “Прометей”
Олег Дрюма
099 563 83 11
fondprometei@mail.ru

***

Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження” сприяє європейській інтеграції України через поєднання зовнішних вимог Європейського Союзу, які випливають із підписаних міжнародних домовленостей, з підтримкою їх відстоювання та просування з боку українського громадянського суспільства, громадських організацій, які працюють заради утвердження європейських цінностей відкритого суспільства в Україні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: