Проблеми ВПО: чого бракує уряду для створення чіткої політики?

31 березня, в приміщенні УНІАН відбулась прес-конференція Центру дослідження суспільства (ЦДС) за участі Тараса Доронюка (ЦДС), Андрія Солодька (ЦДС) та Вікторії Савчук (КримSOS).

31 березня, в приміщенні УНІАН відбулась прес-конференція Центру дослідження суспільства (ЦДС) за участі Тараса Доронюка (ЦДС), Андрія Солодька (ЦДС) та Вікторії Савчук (КримSOS).

Станом на кінець лютого 2015 року 2,4% населення (1 092 405 осіб) є зареєстрованими ВПО, насправді частка вимушених мігрантів сягає 3,9%. Близько 60% з них – це пенсіонер(к)и, 23.1% – працездатні особи, 12.8% – діти та 4.1% – неповносправні особи. Загалом, 5 мільйонів осіб потребують безпосередньої гуманітарної допомоги, згідно з Управлінням по координації гуманітарних питань ООН, а 700 000 осіб перебралися за межі України. З них 8405 громадян(ок) України за 9 місяців 2014 року стали шукачами притулку в країнах ЄС, відповідно до даних Євростату.

Держава взяла на себе зобов’язання захистити та гарантувати права та свободи ВПО, надати їм підтримку. Однак, як зауважив директор Центру дослідження суспільства, Тарас Доронюк: “Минуло більше року від появи перших внутрішньо переміщених осіб в Україні. Проте, на жаль, ми спостерігаємо лише часткове вирішення деяких проблем, як, наприклад, систематизація даних щодо кількості і базових потреб ВПО”.

Тож Центром дослідження суспільства було проведено аналіз відповідності державної політики захисту ВПО міжнародним стандартам, які запропоновані в Національній рамці відповідальності щодо ВПО. Орієнтація при аналізі на міжнародні стандарти дає змогу отримати цілісну картину ситуації з ВПО, оцінити заходи, які вже були здійснені державою, та визначити точки, які потребують більшої концентрації ресурсів і зусиль.

Як повідомив Андрій Солодько, аналітик ЦДС: “Після роботи над порівнянням, стало абсолютно зрозумілим, що станом на сьогодні говорити про системність вирішення проблем ми не можемо через а) відсутність комплексної політики щодо ВПО, яка лежить в основі повноцінної інтеграції цих осіб; б) активний військовий конфлікт, що не дає змоги повноцінно забезпечити умови для безпечного повернення та реінтеграції; в) відсутність підрахунків щодо фінансового аспекту інтеграції”.

Центр дослідження суспільства також розробив вказівки щодо кращого розуміння рекомендацій УВКБ ООН в рамках української специфіки проблеми:

  • Переходити від існуючих заходів нагального реагування до довготривалих рішень, які б дозволили ВПО інтегруватися та облаштувати життя в нових місцях проживання
  • Визначити чи створити інституцію з достатнім інструментарієм для акумулювання всіх ресурсів в цьому полі чи, принаймні, координування роботи.
  • Активізувати роботу над програмами, які не передбачатимуть великих витрат з бюджету, але сприятимуть економічній активності ВПО. В подальшому, вписавши їх у програму працевлаштування ВПО із зазначенням чітких термінів та індикаторів:

      а) систематизація збору даних щодо потреб, кваліфікації ВПО з подальшим моніторингом працевлаштування;

       б) забезпечення якісних програм перепідготовки ВПО;

      в) розширення списку пільг для працедавців, які приймають на  роботу ВПО.

  • Активізувати співпрацю з міжнародними донорами щодо цільової допомоги для покриття першочергових потреб та фінансової допомоги для розгортання інфраструктурних проектів
  • Розумне використання та перерозподіл наявних ресурсів, особливо для регіонів з великою кількістю ВПО;
  • Застосовувати індивідуальний підхід при вирішенні проблем ВПО з урахуванням потреб окремих категорій осіб та специфіки різних регіонів розселення

“Як вже було згадано, досі існує ціла низка питань та проблемних тем, які потребують відповідного реагування та активного втручання органів державної влади. Навіть якщо зникнуть обставини, що спричинили масове переміщення, наступні кроки будуть стосуватися відновлення житла та безпечного повернення таких осіб в регіони виїзду. Такий проміжний аналіз політики підсумовує ті недоліки, які ми спостерігаємо зараз в щоденній роботі та вказує на прогалини в подальших діях. Однак, найголовніше, цей звіт надає чітке підґрунтя для конкретних вимог до влади зі сторони внутрішньо переміщених осіб, активістів та волонтерів. Разом з Центром дослідження суспільства ми будемо активно розповсюджувати результати їх аналізу як серед задіяних в питаннях ВПО організацій, так і серед держслужбовців, задля направлення спільних дій у необхідні русла” – зазначила Вікторія Савчук, юрист КримSOS.

Більш детальний Звіт

Захід відбувся за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

Контакти: Тарас Доронюк, +38 097 412 68 89, Андрій Солодько, +38 066 647 48 53

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: