Проблеми ромів із землею закликають вирішувати комплексно

В Ужгороді відбулася міжнародна експертна зустріч “Покращення доступу до реалізації права на землю в ромських громадах”

Питання землі для ромської громади в Україні слід вирішувати в комплексі з іншими болючими проблемами. Про це заявили учасники міжнародної експертної зустрічі “Покращення доступу до реалізації права на землю в ромських громадах”, яка відбувалася 12-13 листопада в Ужгороді. Захід провело Карпатське агентство прав людини “Вестед” спільно з ромськими ГО “Рома”, “Романі черхень” і “Ром сом” за підтримки програм “Рома України” та “Схід-Схід: партнерство без кордонів” Міжнародного фонду “Відродження”.

Заступник Ужгородського міського голови Юрій Бєляков відзначив, що проблеми з землею для ромських мешканців є складними, а для їх вирішення потрібна координація зусиль як міської влади, так і ромської громади.

Ольга Жмурко, директор програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”, висловила сподівання, що публічна дискусія та консультації експертів допоможуть місцевій владі та ромській громадськості наблизитися до системного вирішення правових проблем, пов’язаних із правом власності ромів на землю, де вони живуть.

Заступник голови ГО “Романі черхень” Петро Габрин звернув увагу на дві “проблемні точки” в Ужгороді, де особливо гостро стоїть питання з землею для ромів: це частина мікрорайону Шахта (вулиці Тімірязєва та Бачинського) та частина вулиці Гранітної. За його словами, проблема узаконення земельних ділянок тягне за собою низку інших проблем для особи: це й ускладнене отримання ідентифікаційних документів, у тому числі на дітей, і проблеми з доступом до освітніх, медичних і комунальних послуг, і позбавлення інших соціальних, економічних і політичних прав.

Досвідом вирішення земельних питань ромської громади поділився сільський голова села Сюрте Ужгородського району Арпад Пушкар. Для ромів сільська рада виділила земельні ділянки під будинками в поселенні, а також окрему землю для вирощування рослин. Одначе перешкодою на шляху приватизації землі є висока вартість оформлення дозвільних документів на неї (близько 2500 грн.).

Тоні Стоіменовскі, керівник відділу розвитку місцевої економіки міста Дельчево (Македонія), розповів про порядок подання запиту на приватизацію земельної ділянки до міської адміністрації. Загальна вартість оформлення всіх документів на приватизацію землі в Македонії становить близько 60 євро, а один квадратний метр землі коштує 1 євро. При цьому, за його словами, до 70% будинків у Македонії не мають повного комплекту документів як на будинок, так і на землю під ним.

Зоран Біковскі, соціолог із Македонії, розповів про будівництво соціального житла для ромських громад на виплат. За його інформацією, ромські сім’ї, які мають відповідні доходи, мають змогу брати кошти для будівництва власного житла на строк до 15 років.

Володимир Навроцький, правозахисник КАПЛ “Вестед”, координатор Центрів правової інформації та консультацій в Ужгороді, детально проаналізував можливі підходи до вирішення проблем із землею для ромів. У межах формально-юридичного підходу він навів такі можливості: створення ОСББ чи кооперативів для ромів, передача земель у ромських поселеннях в оренду неурядовим організаціям, побудова житла для здачі в оренду. За його прогнозом, у найближчі п’ять років ромські проблеми в Ужгороді будуть поглиблюватися: це пов’язано зі зростанням ромського населення на 15-20%, збільшенням самозахоплень територій для проживання з боку ромів, що в цілому призведе до зростання напруги в суспільстві. Тому, за словами Володимира Навроцького, вироблення дієвих шляхів для вирішення проблем ромських громад сьогодні є дуже важливим завданням.

 

Контакти:
Карпатське агентство прав людини “Вестед”
(0312) 619 661
v_clinic@mail.ru

***

Мета програми “Рома України” – сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту прав, а також побудови лідерства та спроможності ромської молоді.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: