Про що треба знати, працюючи з розвитком громад? Поради учасників конкурсу “Стійкість, відновлення та розвиток територіальних громад”

На початку листопада ми провели серія фінальних зустрічей грантерів конкурсу “Стійкість, відновлення та розвиток територіальних громад”, де учасники презентували результати своїх проєктів. 

Конкурс, який Фонд проводив у партнерстві з ЄС, був спрямований на підтримку ініціатив з прозорого відновлення та розвитку громад – тих, що постраждали від війни і тих, які прийняли велику кількість вимушених переселенців. Організації-учасниці ініціювали залучення громад до перегляду та актуалізації стратегічних документів, навчали людей в громадах знаходити фінансування на відновлення та залучати донорів.

Простіше кажучи – спонукали громади оновлювати свої стратегії, аби ті враховували усі можливості і ризики сьогодення. І, звісно, допомагали їм у цьому і на етапі розробки, і на етапі первинного впровадження.

У рамках серії зустрічей наша команда і грантери конкурсу також відвідали Дмитрівську, Бородянську і Макарівську громади, де ознайомились з новими стратегіями громад, розробленими в рамках конкурсу з допомогою грантерів Фонду.

Ми скористалися цією нагодою і запитали у представників організацій, які поради вони можуть дати ГО, що починають працювати над розвитком громад. Адже відновлення України неможливе без комплексного відновлення окремих громад. І саме громадські організації мають можливість медіювати діалог між різними групами в громаді та місцевою владою. Також саме ГО можуть залучити громаду до планування відновлення, адже мають досвід проєктного менеджменту та залучення фінансування, яким можуть поділитися. Наші грантери розповіли нам, що допоможе запустити ці процеси. 

Олена Кравченко, Міжнародна благодійна організація “Екологія-право-людина” 

Перша порада — працювати системно, прислухатися до інших громадських організацій та оцінювати потреби громади. Також необхідно працювати синергійно і розуміти важливість сучасних викликів та завдань — і тактичних, і стратегічних. Розвивайте свою громаду з стратегічної перспективи, через європейський зелений курс та європейську інтеграцію. Це потрібно не центральній владі, а вам, щоб підвищити рівень життя в громаді. 

Софія Молочій, Нова енергія 

Спочатку треба показати швидкі результати, для цього можна допомагати громаді навіть поза проєктом. Так ви зможете завоювати їх довіру. Ми, наприклад, почали з того, що підтримали громаду в пошуку засобів гігієни для дорослих, засобів пересування для маломобільних людей. Так в нас зав’язалися дружні стосунки з громадою. Раджу також бути терплячими, розуміти, що громаді потрібен час, щоб почати вам довіряти. Якщо вперше заходите в громаду, то будьте готові до того, що перші місяці ви будете займатися не проєктом, а налагодженням зв’язків. Роман Колесник, Інститут розвитку суспільних інновацій 

Перш за все треба розуміти потреби громади, якщо ваша організація базується в іншому регіоні, то на це особливо треба звернути увагу. Зараз часто в одному місці можуть опиняються організації з різних регіонів, і в цьому теж є плюси. Це — можливість обмінятися досвідом. Загалом треба думати над тим, що ви можете привнести в громаду. Наприклад, у місцевих ГО часто є конфлікт з місцевою владою, а от організація з іншого регіону може допомогти налагодити цей діалог. Також раджу адекватно оцінювати свої сили, адже часто ми хочемо дуже багато зробити за короткий період часу. Це призводить до вигорання та нестачі бюджетів. Максимально мережуйтеся, бо основна сила громадського сектору в тому, що нас багато. Пам’ятайте, що ви не одні, залучайте колег з різних сфер для спільної роботи над проєктами. 

Ми бажаємо успіхів всім організаціям, що лише починають працювати над проєктами в локальних громадах і сподіваємося, що ці поради будуть корисними для вас! 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: