Привітання МФВ до Міжнародного Дня Ромів

Міжнародний Фонд «Відродження» вітає ромську громаду України з Міжнародним Днем Ромів. Це свято відзначається з 1971 року в понад 60 країнах світу й означає єднання й солідарність ромського народу.

Міжнародний Фонд «Відродження» вітає ромську громаду України з Міжнародним Днем Ромів. В цей день, 8 квітня 1971 року, в рамках першого Всесвітнього ромського конгресу було офіційно започатковано ромських громадський рух, затверджено національний прапор і гімн ромського народу. Це свято відзначається в понад 60 країнах свтіу.

Це важливо не лише для ромів. Це важливо для збереження і розвитку єдності ромської громади, їхньої культури, мови, етнічної ідентичності разом з громадянською інтеграцією в суспільство України. Тому цей день має важливе правозахисне значення: він привертає суспільну увагу до захисту громадських прав ромів, а відтак – до подолання ще наявної дискримінації у всіх її існуючих проявах.

Для ромських громад, які проживають в компактних поселеннях в різних регіонах України, залишається актуальним питання належних умов проживання, проблем із працевлаштуванням і пов’язаної із цим трудової міграції, доступу до освіти і медичних послуг. Зазвичай такий стан речей пов’язують із низьким соціально-економічним рівнем ромських громад, коли покоління ромських родин не отримували освіту й зараз живуть ізольовано й за межею бідності. Втім, це лише одна частина проблеми громадянської інтеграції ромів. Друга — долання у нашому суспільстві не лише побутових випадків соціальноі дискримінації, а й випадків дискримінації ромів за етнічною ознакою «національної особливості», що неприпустимо для суспільства Революції Гідності.

Ми знаємо, що велика кількість побутових і соціальних проблем у ромських громадах сьогодні вирішуються саме громадськими активістами, у тому числі ромськими громадськими організаціями. За більше ніж 20-ти річну діяльність Фонду у сфері підтримки ромської національної меншини постали люди, які належать до ромського етносу: освічені, мотивовані на розвиток своїх громад, зорієнтовані на пошук шляхів дієвого залучення до українського суспільства.

Громадські активісти впроваджують інклюзивні моделі доступу ромських дітей до освіти – асистентів вчителів для ромських учнів; ромські юристи надають безоплатну правову допомогу в таборах, навчені соціально-медичного посередництва роми, які мають авторитет і вплив у громадах, допомагають родинам, які цього потребують із соціальним супроводом, сприяють культурі ромів.

Однак варто визнати, що ресурсів міжнародних організацій і громадськості досі недостатньо для подолання соціальної прірви і дистанції між ромським народом й іншими членами українського суспільства. У Міжнародний День Ромів ми звертаємось до органів державної влади із закликом проаналізувати причини і наслідки відсутності уваги держави до найбільш кричущих випадків дискримінації: «Лощинівка», ромофобські виступи в Харківській, Полтавській, Закарпатській та інших областях, виселення й спалення поселення ромів в Києві, інші випадки, які стоять на заваді єдності, толерантному ставленню й безпечному співжиттю людей з різними ідентичностями.

Сьогодні існує великий запит на нових громадських лідерів ромської громади, здатних взаємодіяти з владою: формулювати потреби, вести діалог і досягати позитивних результатів в інтеграційних процесах. Це запит на ромських лідерів, які мають освіту й готові брати на себе відповідальність за демократичні перетворення й ініціативи всередині своєї спільноти. Такі лідери й лідерки стають провідниками змін для ромських громад; вони ж сприятимуть подоланню негативних стереотипів з боку інших членів суспільства. Вони вже є всередині ромської спільноти, і ми бажаємо, щоб ті позитивні зміни, які вони провадять у своїх громадах, ставали загально відчутними й визнаними українським суспільством.

Ми, Міжнародний фонд «Відродження», щиро вітаємо всю ромську громаду зі святом! Й щиро віримо, що кожен громадянин України усвідомить: багатоманіття культур і толерантність – це те, що робить нас єдиними й непереможними! 
Опре рома! Вперед рома!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: