Президента закликають пом’якшити державну політику щодо наркозалежних

Юристи Всеукраїнської мережі правової допомоги звернулися до Президента України з проханням пом’якшити каральну політику щодо наркозалежних

26 червня, у Міжнародний день боротьби з незаконним обігом наркотиків, юристи Всеукраїнської мережі правової допомоги звернулися до Президента України з проханням пом’якшити каральну політику щодо наркозалежних. Діяльність мережі координує Харківська правозахисна група за підтримки програмної ініціативи “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

“Як юрист-практик можу стверджувати: боротьби з наркотиками не існує. Перекривати канали поширення наркотиків ніхто й не намагається. Що таке 0,005 мг опію? Це пил, але цього досить для кримінальної відповідальності”, – зазначив адвокат Всеукраїнської мережі правової допомоги Олександр Кудрявцев.

За словами правозахисників, кримінальні справи проти споживачів наркотиків стали засобом покращення показників роботи міліції та створюють видимість боротьби з наркотиками. За час роботи мережі до правників надійшло 233 звернення про провокації та 550 – про фальсифікації у кримінальних справах стосовно наркозалежних.

На думку фахівців, одним із дієвих кроків для покращення ситуації могло б стати внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) №188 “Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу”. Вони мають збільшити обсяги зберігання наркотичних речовин, за які настає кримінальна відповідальність. Внесення цих змін ініціювала Державна служба з контролю за наркотиками (ДСКН). При розробці проекту МОЗ та ДСКН виходили з рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо визначення невеликих розмірів речовин – до 10 добових доз. “На жаль, представники МВС на спільній нараді цих змін не підтримали”, – повідомив радник голови ДСКН Володимир Ященко. “Текст змін підготовано, проте Міністерство внутрішніх справ перешкоджає їх затвердженню”, – додала Айгуль Муканова, експерт мережі.

Як правоохоронці поводяться зі споживачами наркотиків, розповіла Тетяна Гололобова, яка провела в місцях позбавлення волі 16,5 років винятково через свою наркозалежність. “Співробітники міліції використовують усе, в тому числі стан хворої людини, для того, щоби підвищити відсоток розкриття”, – сказала вона.

“Якщо розміри буде змінено, ми перестанемо ламати долі тим, хто попався вперше, у людини буде шанс одуматися. Крім того, це відсотків на 40 знизить навантаження на суди та пенітенціарну систему”, – пояснює адвокат Олександр Кудрявцев.

Згідно з офіційною статистикою МВС, в Україні щороку понад 25 тис. людей із наркозалежністю притягують до кримінальної відповідальності. Це не зменшує кількості споживачів наркотиків, але збільшує кількість ув’язнених. Опинившись у СІЗО чи колонії, вони захворюють і сприяють розповсюдженню ВІЛ та інших інфекційних захворювань. Згідно з відомостями Державної пенітенціарної служби, в її установах зараз перебувають 4135 хворих на туберкульоз в активній формі, 7348 – хворих на ВІЛ. Рівень зараження ВІЛ у колоніях становить 5,7%, що в 43 рази більше, ніж за їх межами.

Підписати звернення юристів до Президента можна на сайті Всеукраїнської мережі правової допомоги.

Контакти:
Всеукраїнська мережа правової допомоги
Марина Ніколаєва
067 784 69 74

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: